Независимо кога България ще излезе от кризата, нито растежът на нейната икономика, нито безработицата, ще се върнат на равнищата си от периода преди рецесията. Това заяви в интервю за Дарик радио Кристалина Георгиева, вицепрезидент на Световната банка. „В света това го наричат много нормално – излизаме от кризата, но не се връщаме там, където бяхме преди да влезем. Къде не се връщаме? Нямаме тази заетост. В България това е по-скоро регионален въпрос. В София безработицата е около 2%, което е пълна заетост, но в районите с 30-40% безработица, картината е друга. Имаме растеж, но и висока безработица. Банките, понеже са много опарени, дават по-малко пари, които са по-скъпи. Бизнесът не може да харчи, домакинствата и те не харчат”, коментира Георгиева.
<strong>Според нея е важно да гледаме дали има растеж у нас, дали той е устойчив.</strong> Важна е политиката на правителството за укрепване на бизнес средата, за укрепване на имиджа на България, за да може България да разчита на собствените си сили, но и на връщане на сериозен приток на външен капитал.<br /><br />В отговор на въпрос, Кристалина Георгиева коментира, че докато заема поста вицепрезидент на Световната банка, няма политически амбиции.<br /><br />