Министърът на икономиката, енергетиката и туризма очаква сделката за продажбата на „Булгартабак“ да се осъществи през първото тримесечие на следващата година. Работи се по смяна на процедурата за приватизация, ще се наеме и консултант, който да работи заедно с АП то този въпрос, каза той. Продажбата ще стане чрез конкурс. До 10-15 процента от капитала на някои енергийни дружества ще бъдат продадени през Фондовата борса, информира още министър Трайков.
<p>Сред тях може да са "БЕХ", "НЕК" АД, "Булгаргаз" "Булгартрансгаз" и други. Процедурата по листването би отнела около три месеца ако подготовката започне преди Коледа. Не е сигурно, че това може да стане до края на първото тримесечие на 2010 година, обясни той.<br /> <br /><strong>През декември „Топлофикация София” ще стане отново собственост на Столична община,</strong> съобщи още Трайков. Най-вероятно топлофикацията ще бъде приватизирана, това се споделя от общината, добави той.</p>
<p><strong>Единствената реална алтернатива пред „Кремиковци” е ликвидация, заяви икономическият министър</strong>. Той подчерта, че държавата е пропуснала почти всички златни шансове, за да се намеси в бъдещето на комбината. „Кремиковци” се е превърнал в една фалшива индустриална структура, в която са били завлечени и други компании като БДЖ и НЕК например, според Трайков. <strong>Само от август досега металургичният комбинат е натрупал 13 млн. лв. дългове към НЕК</strong>. Нещата в комбината стават все по-лоши, затова и облигационерите са се отказали от оздравителния план, посочи Трайков. </p>