Правителството ще вземе от резерва до 2 милиарда лева при балансиран бюджет

Правителството ще вземе от резерва до 2 милиарда лева при балансиран бюджет
„Ако постигнем балансиран бюджет ще ни разрешат да ползваме от 1.5 до 2 млрд. от фискалния резерв. В момента във фискалния резерв има 8 милиарда лева, става дума за пари с нула процента лихва, които не се използват“, каза премиерът Бойко Борисов на годишната среща на Националното сдружение на общините в Сандански. Според него балансираният бюджет е гаранция и за размразяването на останалата част от средствата по европейските фондове.
<p><strong>Около 700 милиона евро заем ще получи България от Европейската инвестиционна банка.</strong> Тези средства ще бъдат добавени към фискалния бюджет, за да подкрепят платежния баланс и позициите на държавата, обясни зам.-министърът на финансите Владислав Горанов. За сметка на резерва държавата ще може да съфинансира проектите, с които общините кандидатстват за средства от оперативните програми. Заемът е уговорен още от предишното правителство, допълни Горанов.&nbsp;</p> <p><strong>Световната банка има възможност да отпусне заем в размер на 1 млрд. долара на България</strong>, условието за използването им обаче ще бъде общините да се групират и да кандидатстват с общи проекти. Това каза премиерът Борисов. Той призова представителите на местните власти да се активизират в близките 2 &ndash; 3 месеца. &bdquo;Добрите градове са добри и за държавата&rdquo;, отбеляза премиерът.</p> <p><strong>Исканото децентрализиране за общините ще може да бъде постигнато на по-късен етап</strong>, когато България започне да излиза от кризата, според Борисов. &bdquo;Сега мога да ви децентрализирам само минуси&rdquo;, заяви той.</p> <p><strong>&bdquo;За мен един кмет няма</strong> <strong>цвят, но свърши времето на завишените проекти и крадене.</strong> Проверките на проектите установиха на много места надписване. Парите на всички министерства са похарчени още в рамките на месец май&ldquo;, заяви Бойко Борисов. Сега, когато слушаме как се обръщат един към друг предишните управляващи &ndash; &bdquo;мишки, зайци, момчета или момичета&rdquo;, можем да преценим в какво състояние са оставили държавата, каза още той. Премиерът обеща на участниците в срещата, че могат да се срещнат с него по всяко време и им препоръча, ако искат да се срещнат с някои конкретни министри, да направят това в сряда след заседанието на кабинета, когато всички негови членове са събрани на едно място. &bdquo;Четири години съм бил в състояние да пиша писма и да искам среща с министър-председателя и да не я получавам&rdquo;, каза той и посъветва <strong>общинарите с цитат от</strong> <strong>Светото писание<em>: &bdquo;Искайте, за да получите!&rdquo;</em></strong></p>

Коментари