Последно : Няма да продават "Опел"

Последно : Няма да продават "Опел"
Съветът на директорите на автомобилния гигант "Дженерал мотърс" реши да запази собствеността си над германската автомобилостроителна компания "Опел", вместо да продаде дял от 55% на канадския производител на автомобилни части "Магна интернешънъл" и руската "Сбербанк", предадоха световните агенции.  С решението, взето след целодневно заседание в Детройт, се слага край на продължила година несигурност за съдбата на изпадналия в затруднения Опел и другата дъщерна компания на "Дженерал мотърс" - британската "Воксхол", отбелязва Асошиейтед прес.
<p>В<strong> най-скоро време "Дженерал мотърс" ще представи на германското правителство план за преструктуриране на "Опел",</strong> заяви главният изпълнителен директор на американския гигант Фриц Хендерсън. Компанията майка предприема тази стъпка въпреки постигнатото вчера от профсъюзите в "Опел" споразумение с "Магна" за съкращаване на разходите с 390 млн. долара чрез намаляване на заплатите на работниците в германския автомобилостроител, допълва АП.</p> <p>Обсъждайки вариантите за бъдещето на "Опел", "Дженерал мотърс" изчисли по-рано, че <strong>преструктурирането на автоконцерна ще възлиза на около 3 млрд. евро. </strong>GM посочва в изявление, че бордът е взел решението поради "подобрената бизнес среда за компанията през последните няколко месеца и важността на "Опел"/"Воксхол" за глобалната стратегия" на автомобилния гигант.</p> <p><strong>От "Магна" заявиха, че приемат решението</strong> на "Дженерал мотърс" да спре продажбата и подчертаха, че ще продължат да поддържат двете компании, предаде АФП. "Разбираме, че според борда е в най-голям интерес на GM да задържи "Опел", който играе важна роля в глобалната организация на компанията", заяви главният един от изпълнителните директори на "Магна", Зигфрид Волф.</p> <p><strong>От Берлин обаче изразиха съжаление за решението на "Дженерал мотърс", предаде Ройтерс.</strong> Германия очаква GM да върне обратно 1,5 млрд. евро финансиране, осигурено от германски държавни банки, посочва говорителят, добавяйки че планът за придобиването на "Магна" и "Сбербанк" е имал убедителна промишлена логика. Правителството съжалява за решението на борда на GM самостоятелно да реструктурира "Опел" и да го запази в групата, се посочва в изявление на правителствения говорител Улрих Вилхелм.</p> <p><em>(по Вести.бг.)</em></p>

Коментари