В най-лошия случай изпълнението на проекта за тунел под Шипка ще започне през ноември 2014 г. със средства от Европейския съюз в следващия програмен период. Това каза в Габрово министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев по време на среща на представители на Европейската комисия с местните власти, предаде радио „Фокус”-Велико Търново. Плевнелиев поясни, че предишното правителство е започнало процедурата като проучване на инвеститорски интерес, а не процедура за концесия. Това е станало предизборно и без да има никаква готовност за обявяване на концесията.
<p>Все пак обектът е важен, за да бъде изпълнен и ще се случи. <strong>В момента правителството води разговори за инвеститори, откликнали на поканата за проучване на инвеститорския интерес.</strong> Ако някои от тях са готови да започнат строителството без подкрепата на държавата, те ще получат зелена светлина, каза министърът.</p>
<p>По-рано кметът на Габрово Томислав Дончев поясни, че единственото, което притеснява правителството, е искането на инвеститорите да получат гаранции от държавата. <strong>Третият вариант, който спомена министър Росен Плевнелиев, по отношение тунела под Шипка е за възможността строителството да започне преди 2014 г. със средства от този програмен период, ако някой от планираните проекти, не се случи според планираното. </strong></p>
<p><strong>Вторият инфраструктурен обект, който вълнува региона, е язовир „Мокра бяла” в Севлиево.</strong> В презентацията си кметът на Севлиево Йордан Стойков подчерта, че разчита на правителството за реално придвижване на проекта. Министър Росен Плевнелиев информира, че се водят разговори за включването на обекта за финансиране по оперативните програми на Европейския съюз. <strong>Далеч по-оптимистична е последната информация за довършването на яз. „Нейковци”- Трявна.</strong> Финансирането е осигурено чрез решение на Министерския съвет и санкция на Народното събрание за заем от Световната банка. Плевнелиев бе категоричен, че строителството на язовира ще започне до няколко месеца. Приоритетизиран от правителството е и големият проект на община Габрово за подобряване на водния цикъл – на стойност над 63 млн. евро.</p>