Плевнелиев: Имаме милиарди, но нямаме проекти

Плевнелиев: Имаме милиарди, но нямаме проекти
Трябва да се проектира, трябва да се работи. Всъщност ние нямаме проекти за нищо, имаме милиарди, които ни чакат, но нямаме проекти, нямаме отчуждение. Това заяви Росен Плевнелиев, министър на регионалното развитие и благоустройството, пред Дарик радио. За десет години са усвоени само една четвърт от средствата по програма ИСПА, 1.6 милиарда евро. „На 1 януари 2011 година някъде между 350 и 500 милиона евро могат да бъдат върнати де факто реално платени обратно, заради бездействията десет години преди нас”, обясни още Плевнелиев. Европейската комисия (ЕК) ще провери какъв е ходът на проектите, като програмата ще приключи към 31 декември 2010 година.
<p><strong>Според него това, че сме усвоили &frac14; от парите, си е наш проблем, но оттам нататък ЕК може да прецени, че смисълът на програмата не е изпълнен и ако това е така, парите се връщат.</strong></p> <p><strong>Парите за строежа автомагистралите Тракия (115 км), Люлин (19,2 км) и Марица (67 км) са налични,</strong> надяваме се да започнем да работим по тях от 2010 година. Общата им площ е над 200 км, които се надяваме да построим до 2013 година, проекти обаче още няма, каза още&nbsp;министър Плевнелиев и уточни, че за целия период на управление правителството категорично се е ангажирало да строи по 65 километра на година. До края на октомври ще стартира тръжната процедура за строителство на АМ "Тракия", до края на февруари 2010 година ще бъде избран изпълнител и строителството ще започне с 85% евросредства и 15% чрез заем по линия на Европейската инвестиционна.</p> <p><strong>АМ "Марица" трябва да стартира с тръжни процедури през втората половина на 2010 г.,</strong> когато ще започне и строителството. В края на следващата година ще започне и работата по АМ "Люлин".</p> <p><strong>Предвидени са пари за проектиране на АМ "Хемус",</strong> но средства за подобряването й няма, поясни Плевнелиев и допълни "имаме милиарди, но нямаме проекти".</p> <p>Плевнелиев заяви, че обещанието на ГЕРБ за влизането на всички концесии в един орган ще се реализира. Два са вариантите за това обединяване - Министерство на финансите или Министерството на икономиката, като вторият вариант е по-вероятен.</p> <p><strong>През последните 6 месеца оборотът на строителните компании е паднал с около 30-35%,</strong> сочи статистиката, каза министърът по повод кризата в&nbsp; строителството<strong>.</strong> Около 1500 компании от регистрираните в националния регистър от общо 5000 няма да продължат работа.<strong><em> Това ни доближава до казуса Испания, където има 45% спад в строителството, довело до 18% безработица.</em></strong></p>

Коментари