Пикът на кризата ще е през четвъртото тримесечие на тази година и през първото тримесечие на следващата. Това прогнозира гуверньорът на БНБ Иван Искров. Той очаква през 2010 г. да има икономически растеж от от 0-0,5 процента, а ако има по-бавно възстановяване на външното търсене, е възможен и отрицателен растеж до минус 2%.
<p>През втората половина на 2010 г. може да се очаква да започне икономически растеж, който да се увеличава през следващите години, а двигател на растежа ще е нарастващата производителност, според Искров. Той отбеляза, че износът по време на кризата е намалял, но още повече се е свил вносът.</p>
<p><strong>Българските фирми в момент на криза съкращават персонал в по-голяма степен, отколкото други страни в Европа,</strong> което води до увеличаване на безработицата, но от друга страна поддържа фирмите жизнеспособни, според шефа на БНБ.</p>
<p><strong>Печалбата на банките за първите девет месеца на 2009 г. е 622 милиона лева, което е спад с 40 процента</strong> спрямо миналата година. Според Искров банките са успели добре да прогнозират <br />лошите си кредити и разходите си по пасивите. Лошите кредити (не обслужвани три месеца) са <br />нараснали до 5, 63 % за трето тримесечие на 2009 г. Продължава да има кредитен растеж , който е от 4,46 % на годишна база, каза още той.<br /><strong> <br />Спадът в преките чуждестранни инвестиции е по-малък, отколкото БНБ очакваше.</strong> За първите 8 месеца на 2009 г., те са около два милиарда евро, при от 6,1 милиарда евро средно за периода <br />преди кризата, каза Искров.</p>