Петролът с най-ниска цена от три месеца насам

Петролът с най-ниска цена от три месеца насам
Цената на петрола се насочва към най-големия си тримесечен спад от 2008 година насам. Причина за негативните настроения през периода бяха изострянето на дълговата криза в Европа, свалянето на кредитния рейтинг на САЩ и поредицата нестабилни икономически показатели, които върнаха страха от повторна рецесия.
<p>От началото на юли до днес лекият суров петрол, търгуван на борсата в Ню Йорк, е загубил 13 на сто от стойността си. Отстъпление в подобен мащаб не е наблюдавано от последното тримесечие на 2008 година, когато банкрутира инвестиционната банка Lehman Brothers и пазарите бяха обхванати от паника.</p> <p>По време на вчерашната борсова сесия в Ню Йорк петролните контракти с доставка през ноември поскъпнаха с 1,2 на сто до 82,14 долара за барел. Тази сутрин възходът на котировките продължава, като суровината напредва с още 1 на сто до 82,93 долара за барел.</p> <p>Въпреки този ръст обаче месецът е на път да завърши с отстъпление от 7 на сто в цената на лекия суров петрол.</p> <p>На борсата в Лондон вчера петролът сорт брент поевтиня с 8 цента до 102,48 долара за барел. Това бе шесто поредно отстъпление в цената, което е най-дългата негативна серия от март 2010 година насам, пише Bloomberg, цитирана от investor. Тази сутрин брентът поскъпва с 0,5 на сто до 103 долара за барел.</p> <p>През третото тримесечие търгуваният в Лондон сорт се понижава със 7 на сто. По време на разглеждания период бе записана рекордна разлика между цените на брента и лекия суров петрол, която достигна 26,87 долара на 6 септември.</p>

Коментари