Международният валутен фонд разработва нова програма, която ще помогне да бъдат убедени държавите да не трупат резерви в чужда валута, съобщи Ройтерс, като се позова на изявление на първия зам.-директор на фонда Джон Липски. "Изучаваме възможностите да подобрим вече съществуващите програми или да разработим нови, които да работят на застрахователен принцип, за да убедим членовете на фонда, че не трабвя да се презастраховат, трупайки резерви", заяви Липски на конференция в Мексико.
<p><strong>Според редица икономисти мащабното трупане на резерви в редица страни и преди всичко Китай, е една от причините за световната финансова криза</strong>, отбелязва Ройтерс. Огромната част от резервите се инвестираше в долари и това позволяваше на американските финансови власти да държат лихвите ниски, което доведе до надуването на "балона" на американския пазар за недвижима собственост.<br /><br /><strong>Ройтерс напомня, че МВФ вече призова членовете си да увеличат капитала на фонда, за да може той да се разпорежда по време на криза с минимум 1 трлн. долара.</strong> Фондът иска да убеди страните да не трупат резерви, както прави Китай, като им гарантира помощ в случай на нужда.<br />Заедно с това Липски предупреждава правителствата да не прекратяват преждевременно стимулирането на икономиките, защото това може да спре прекалено крехкия процес на икономическо възстановяване.<br /><br /><strong>"Не е време да се поемат рискове с преждевременно оттегляне на стимулиращите планове", </strong>заяви Липски. По-рано този месец МВФ обяви, че световната икономика започва да се възстановява. Според фонда тя ще нарасне с 3,1% през 2010 г., срещу 1,1% спад през настоящата.</p>
<p> </p>