Лондон е платил £ 1 млрд. за спиране на ветропаркове

Лондон е платил £ 1 млрд. за спиране на ветропаркове

Електрическата мрежа не смогва на бума на "зеления" ток.

Трудностите при управлението на електрическата мрежа са принудили правителството на Обединеното кралство да похарчи 1 милиард паунда (1,21 млрд. евро) за намаляване на производството на ток от вятъра през 2024 г.  

Мрежата просто не може поеме нарастващото производство на енергия от възобновяеми източници. И се налага на ветрените генератори да се плаща, за да спрат работа, което в крайна сметка натежава в сметките на потребителите. 

Великобритания е увеличила офшорните си вятърни електроцентрали с 50% през последните пет години и се очаква да ги удвои през следващите пет, показват данните на BloombergNEF. Но елмрежата не се развива с такива темпове и операторът й плаща все повече компенсации на ветропаркове, особено в Шотландия, за не произвеждат ток. Това са т.нар. разходи за претоварване. 
По време на големи бури, като например бурята „Бен“ наскоро, Обединеното кралство изключва някои от най-новите и най-големите си вятърни паркове, включително шотландския проект Seagreen, струващ 3 млрд. паунда.

Плановете за изграждане на нови перки край шотландското крайбрежие може да влошат още повече нещата. 
В Обединеното кралство производителите сключват сделки за бъдещото си производство, без да се отчитат предизвикателствата (изненадите) в предлагането и търсенето в реално време. За да предотвратят прекъсвания на тока, мрежовите оператори трябва да плащат на някои централи да спрат да генерират електричество, като същевременно задействат други централи, като по този начин осигуряват стабилно електрозахранване - например спиране на отдалечен вятърен парк и стартиране на газова централа, разположена по-близо до даден град. 
„Абсурдно е Великобритания да плаща на шотландските вятърни паркове да се изключват, когато е ветровито, заради "излишък". Заради остарелите правила на нашата енергийна система огромни количества евтина зелена енергия отиват буквално на вятъра“, коментира Клем Коутън от Octopus Energy Group, цитиран от Bloomberg.

Според Националния енергиен системен оператор ще бъдат необходими годишни инвестиции в мрежовата инфраструктура от приблизително 40 млрд. паунда за постигане на целите на правителството за нулеви нетни емисии до 2030 г. Трансформацията на мрежата на Обединеното кралство ще бъде продължителна и скъпа. Докато правителството изгражда европейски междусистемни връзки, за да осигури внос на електричество в периодите на безветрие, британските потребители са изправени пред нарастващи цени на енергията. При ограничено европейско снабдяване вносът ще бъде скъп. Което означава растящи разходи за управление на мрежата и за „претоварване“.

 

 

 

 

Коментари

  • Ганди

    16 Яну 2025 14:39ч.

    Интересно, доста време виси тази статия, а няма още коментари. Да зема пусна един. Дали път островитяните не се усетиха по навреме да турят един сиктир на ЕС, че да могат да се освободят от простотиите му? И това да е един от бонусите, които получиха - да си решават въпросите на енергетиката сами?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    16 Яну 2025 14:39ч.

    Пълни глупости. Периодически се закъсва за ток. Англия внася от Норвегия, но когато там не вали и те нямат ток. На вятър не може да се разчита.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Ганьо

    16 Яну 2025 15:16ч.

    Вятър работа.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    16 Яну 2025 15:23ч.

    На британците им трябва нещо таково: https://technews.bg/article-165413.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не бе,не

    16 Яну 2025 15:53ч.

    Не бе, не плановата икономика не е добра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хич не съм сигурен, че всяка павец е на печалба.

    16 Яну 2025 16:00ч.

    По-скоро тушира загубите в енергомрежата. Ясно е че потреблението е променливо и доста далеч от мечтаното, а запас винаги трябва да има. Енергопроизводството е нещо като бюджета - уравнение с много неизвестни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И да товарите нежната теменуга

    16 Яну 2025 16:03ч.

    с такъв юк, е престъпление.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • изобщо не ми е жал

    16 Яну 2025 16:45ч.

    Въздърта Черчилия, ти умираш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИЛ

    16 Яну 2025 16:46ч.

    Правителството на Великобритания иска да забрани използването на газови бойлери за отопление и топла вода от 2035 ,за сметка на термопомпи,които използват зелена енергия.Отделно много собственици на имоти инвестираха в скъпоструващи инсталации от соларни панели ,които дори продават ток през времето когато не се ползват и по този начин сметките на година са паднали до £250-£300 на година за електричество.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мухахахахаха

    16 Яну 2025 18:23ч.

    Ма много ясно,на мъгливия и облачен 364 дни в годината остров няма начин соларните панели да не са на супер далавера мухахахаха егати тъпите тролове дето киснат тук,Шиши не ви ли води на курсове по ограмотяване ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи