Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор.
Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21% и намалена ставка от 11% за лекарства, храни, HoReCa), увеличение на данъците върху дивидентите от 10% на 16%, увеличение на акцизите върху алкохола, тютюна, горивата с 10%, замразяване на увеличението на пенсиите и заплатите в държавната система през 2026 г. Пенсионерите, които се пенсионират над 3000 леи, ще плащат здравна вноска, данък върху печалбите на банките и прекомерно облагане на печалбите от хазарт.
Всички обявени мерки ще влязат в сила от 1 август 2025 г., с изключение на увеличението на данъците върху дивидентите, което ще се прилага от 1 януари 2026 г.
Намаляването на прекомерния бюджетен дефицит ще стане чрез три пакета от мерки, които ще бъдат приети последователно през следващите месеци, съобщи премиерът Илие Болоян в сряда на пресконференция. Първият такъв пакет ще бъде приет, като поеме отговорността на правителството в парламента следващата седмица.
Черноморската държава се възстановява от месеци на политически сътресения, като новото проевропейско правителство определя бюджета като основен приоритет. Фискалният план включва увеличение на данъка върху добавената стойност, по-високи акцизи и замразяване на заплатите и пенсиите в публичния сектор до края на 2026 г., заяви премиерът Илие Боложан.
При представянето на мерките премиерът заяви, че Румъния рискува "брутална" рецесия, ако рейтингът ѝ бъде понижен. Това може да доведе до неизпълнение на дълга и да остави страната с ограничен достъп до кредитиране, предупреди той. Боложан определи финансите на Румъния като подобни на тези от 2010 г., когато страната се обърна за спасителен план към Международния валутен фонд.
"Не можем да продължаваме така", изтъкна премиерът и добави, че фискалният план ще бъде предоставен на три транша през лятото, за да се възвърне доверието на гражданите и инвеститорите.
Неговият кабинет е под натиск да свие най-големия бюджетен дефицит в Европейския съюз след политическа криза, предизвикана от касиране на президентските избори миналата година. Освен това той се опитва да защити инвестиционния рейтинг на страната и да намали опасенията на инвеститорите, които доведоха до най-високите разходи по заеми в ЕС.
Боложан заяви, че пакетът е съставен в консултация с представители на ЕС. Според запознати с въпроса той предвижда намаляване на бюджетния дефицит с около 1,2% от икономическото производство за тази година и 3,75% през 2026 г. Бюджетният дефицит на Румъния е съставлявал 3,4% от брутния вътрешен продукт през първите пет месеца на тази година и се очаква да надхвърли 7% в края на 2025 г.
"Размерът и детайлите на пакета, ако бъдат потвърдени, са положителна изненада и подкрепят нашето мнение, че Румъния може да представи разумен план за консолидация, за да избегне понижаване на кредитния рейтинг тази година", заяви Май Доан, икономист в "Банк ъф Америка" в Лондон.
Румънската валута и облигации се повишиха вчера, като деноминираните в долари държавни ценни книжа бяха сред най-добре представящите се на развиващите се пазари. Доходността по банкнотите с номинал 2053 падна с 9 базисни пункта до 7,37% - най-ниската стойност от почти седем месеца. Индексът на фондовия пазар в Букурещ спадна с 1,2%, което е един от най-големите спадове в световен мащаб за деня, тъй като някои от фискалните мерки могат да повлияят на рентабилността на бизнеса.
Въпреки това управляващата коалиция трябва да действа внимателно с всякакви непопулярни мерки, тъй като вече е изправена пред признаци на обществено недоволство. Няколкостотин държавни служители в различни институции и министерства протестираха през последните дни срещу намаляване на бонусите.
Кабинетът на Боложан е подкрепен от Социалдемократите, Националлибералната партия и две други по-малки групи, които имат мнозинство от над 60% в парламента. Очаква се крайнодесните партии, които доминират в опозиционния лагер, да оспорят мерките, но имат ограничени възможности да спрат одобрението им.
Източници: segabg.com, news.bg