Износът на България за първите шест месеца на 2009 година е намалял с 30 % на годишна основа, а вносът се е свил с 35 % За Румъния спадът на износа е с 19%, а на вноса – с 36%. Това показват данните на Евростат, публикувани днес в сайта на Европейската статистическа служба. Според сезонно некоригираните данни дефицитът на търговския баланс на България е 3,3 %, а на Румъния 5,1 %
<p><strong>Износът на целия Европейски съюз (ЕС), който обединява 27 страни, през август е намалял с 4,2%</strong> с отчитане на сезонните фактори, а вносът - с 1,4 %. Търговията на ЕС с всички негови основни партньори се е свила през първата половина на годината.</p>
<p><strong>Износът за Русия е намалял с 40 % спрямо първите шест месеца на 2008 г., за Турция - с 30 %, за Южна</strong> Корея - с 24%, за Бразилия - с 23 %, за САЩ – с 20%. .</p>
<p>Износът на еврозоната, в която участват 16 страни, през август се е понижил с 5,8 % с отчитане на сезонните фактори, а вносът - с 1,3%.</p>