Искат поскъпване на водата в отделни региони

Искат поскъпване на водата в отделни региони
Подадени са заявления от 24 от общо 62  ВиК-дружества за увеличаване на цената на водата в отделни региони. Това съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. От ДКЕВР не конкретизираха на този етап кои дружества искат поскъпване. За столицата стана ясно, че „Софийска вода” трябва да докаже направени инвестиции и тогава ще се разглежда евентуално тяхно искане за повишаване цената на водата.
<p>Като мотиви за поскъпването се посочват цената на електроенергията, разходи по обслужване на заеми и други. Експертите на комисията работят в момента по заявленията. По данни на Българската асоциация по води <strong><em>средните загуби по ВиК мрежата у нас са 61.7</em></strong> %. Половината тръби са положени преди 39 години.</p> <p>От ДКЕВР заявиха, че е необходима еднопосочност в действията на централна и местна власт. Например <strong>ВиК&nbsp; дружествата в Димитровград и Троян&nbsp; са поискали за ръст на цените на водата, но местните общински съвети смятат, че такова поскъпване не трябва да има</strong> заради кризата.</p> <p><em>(по агенция Фокус)</em></p>

Коментари