И новата власт ще спасява „Кремиковци“

И новата власт ще спасява „Кремиковци“
Въпросът с "Кремиковци" ще бъде обсъден от отраслов съвет за тристранно сътрудничество към Министерството на икономиката през следващата седмица, а след това – и в  Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това съобщи министърът на социалната политика Тотю Младенов, който се срещна междуведомствената работна група по проблемите на комбината.
<p>Заводът е свързан с българската икономика и при криза е важно трите мощности, които са останали да работят и са екологично чисти, и в тях са заети 3200 човека, да продължат да работят, каза министърът. <strong>Според него при ликвидация на комбината състоянието на икономиката като цяло би се утежнило допълнително</strong>. <em>ГЛАСОВЕ припомня, че на предишното правителство не достигна политическа воля да следва икономическата логика и да закрие преди изборите &bdquo;Кремиковци&ldquo;.<br /></em>Синдикът е заявил, че може сам да се справи в рамките на оздравителния план. Има съмнения в тази посока от други колеги от други министерства и от част от синдикатите, посочи министърът.</p> <p><strong>Тотю Младенов заяви, че&nbsp; преговорите продължават и изрази надежда до края на месеца да се намери най-доброто решение за комбината</strong>, за икономиката и за работниците. Министерството на икономиката, енергетиката и туризма ще проучи причините за сегашното състояние на "Кремиковци" и ще провери защо се получава това наследство и защо този сложен казус трябва да се решава сега, каза още социалният министър.</p> <p><strong>На консултантската компанията ИДОМ е възложено да прегледа целия оздравителен план</strong>, съобщи председателят на КНСБ в комбината Васил Яначков. Той очаква в доклада да бъде отбелязано изпълнението на ангажиментите от страна на &bdquo;Кремиковци&ldquo; по отношение на държавната помощ. Със средствата от европейския глобализационен фонд ще бъдат обхванати една част от съкратените, а досега са освободени 3000 души, каза още Яначков.</p>

Коментари