Дори и Гърция да предоговаря условията за участието си в проекта за петролопровода „Бургас-Александруполис”, това няма да донесе неприятни изненади за партньорите й, съобщи гръцкият вестник „Македония”. При представянето на бъдещата дейност на министерството си министърът на околната среда, енергетиката и климатичните промени Тина Бирбили заяви, че „каквото и предоговаряне да има на условията за участието ни, то няма да донесе неприятни изненади за партньорите ни”. Бирбили съобщи, че Гърция ще предложи на България учредяване на съвместна комисия, за да бъдат проучени проблемите, свързани с околната среда, съгласно Конвенцията за оценка на въздействието върху околната среда в трансграничен контекст.
<p><strong>Внезапно всички в България заобичаха петролопровода "Бургас-Александруполис",</strong> пише по темата вестник „Елевтеротипия”. Беше достатъчно само едно обяснение от страна на Trans-Balkan Pipeline за екологичните параметри на проекта, за да бъдат убедени всички правителствени представители и особено министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, че петролопроводът не е най-лошата инвестиция в света. Трайков обаче съвсем не е толкова фанатичен еколог, коментира вестникът.<br /><br /><strong>Според „Елевтеротипия” временното замразяване на проекта е имало преди всичко за цел да се увеличат облагите за българската страна</strong> от изграждането на тръбопровода. В лицето на Русия София вижда цялостен план за икономическо развитие, което ще я превърне в голям енергиен възел в Европа. Планът, който в най-голяма степен интересува българите, е атомната централа „Белене”, пише вестникът и се позовава на потвърдена информация, според която Русия има намерение да финансира България за изграждането на АЕЦ със заем в размер на 3,8 млрд. евро, превръщайки „Белене” в първата атомна централа с руско участие извън нейните граници.<br /><br /><em>(По агенция Фокус)</em></p>
<p> </p>