Газът по-скъп от Нова година, но минимално спрямо прогнозите

Газът по-скъп от Нова година, но минимално спрямо прогнозите
Поскъпването на природния газ от януари да бъде минимално спрямо прогнозирания от доставчика „Булгаргаз” скок с над 18 процента. За това ще работи Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, съобщи председателят й Ангел Семерджиев. По думите му поскъпване на парното от Нова година няма да има, но ако се наложи промяна, тя ще бъде по преценка за всяка една топлофикация.
<p><strong>Енергийният регулатор може да промени наредбата за ценообразуването на природния газ преди да приеме новата цена от януари.</strong> Промяната би осигурила на комисията повече механизми за въздействие върху държавния доставчик &bdquo;Булгаргаз&rdquo;, чрез които да смекчава поскъпването на синьото гориво. &bdquo;Приходите на обществения доставчик и цената на природния газ ще бъдат винаги в рамките на минимални приходи за обществения доставчик, за да си покрива разходите&rdquo;, каза Ангел Семерджиев.</p> <p><strong>Една от промените, които регулаторът предлага, е трите процента, които принципно са заложени като печалба на &bdquo;Булгаргаз&rdquo; да бъдат намалени с горна граница до 2 процента и когато има възможност, надценката да бъде по-ниска и от това.</strong> Така ще се осигури резерв за по-малко поскъпване на газа.</p> <p>&bdquo;Поскъпване, разбира се, ще има. Нашият стремеж обаче е да осигурим минимално поскъпване на цената на природния газ&rdquo;, каза председателят на ДКЕВР. Според енергийният регулатор топлофикациите също трябва да потърсят резерви, така че да не се допусне поскъпване на парното.</p> <p><em>(По Дарик радио)</em></p>

Коментари