Поскъпването на природния газ от януари да бъде минимално спрямо прогнозирания от доставчика „Булгаргаз” скок с над 18 процента. За това ще работи Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, съобщи председателят й Ангел Семерджиев. По думите му поскъпване на парното от Нова година няма да има, но ако се наложи промяна, тя ще бъде по преценка за всяка една топлофикация.
<p><strong>Енергийният регулатор може да промени наредбата за ценообразуването на природния газ преди да приеме новата цена от януари.</strong> Промяната би осигурила на комисията повече механизми за въздействие върху държавния доставчик „Булгаргаз”, чрез които да смекчава поскъпването на синьото гориво. „Приходите на обществения доставчик и цената на природния газ ще бъдат винаги в рамките на минимални приходи за обществения доставчик, за да си покрива разходите”, каза Ангел Семерджиев.</p>
<p><strong>Една от промените, които регулаторът предлага, е трите процента, които принципно са заложени като печалба на „Булгаргаз” да бъдат намалени с горна граница до 2 процента и когато има възможност, надценката да бъде по-ниска и от това.</strong> Така ще се осигури резерв за по-малко поскъпване на газа.</p>
<p>„Поскъпване, разбира се, ще има. Нашият стремеж обаче е да осигурим минимално поскъпване на цената на природния газ”, каза председателят на ДКЕВР. Според енергийният регулатор топлофикациите също трябва да потърсят резерви, така че да не се допусне поскъпване на парното.</p>
<p><em>(По Дарик радио)</em></p>