Газопроводът Катар-Турция за газ към Европа през България отново е на дневен ред след смяната на властта в Сирия

Газопроводът Катар-Турция за газ към Европа през България отново е на дневен ред след смяната на властта в Сирия

Автор: obektivno.bg

Газопроводът Катар-Турция, дискусиите за който бяха спрени през 2009 г., може отново да се върне на дневен ред след падането на правителството на Башар Асад в Сирия.

Проектът не беше реализиран, тъй като Башар Асад отказа да разреши газопроводът да минава през сирийска територия. Този газопровод имаше за цел да зарежда с газ Европа като алтернатива на руския „Севрен поток“, но не беше реализиран заради отказа на Сирия да участва в проeкта. Заради стратегическата му роля в замяната на руския газ в Европа проектът беше подкрепен от САЩ, а доскорошният приятел на Запада Башар Асад беше обявен от Вашингтон за диктатор.

Малко след това, през 2011 г., в Сирия започна война срещу управлението на сирийския президент, която 14 г. по-късно приключи със свалянето му от власт от въоръжена опозиция, доминирана от джихадистите от „Хаят Тахрир ал Шам“ (бившият Фронт „Ал Нусра“ – клон на Ал Кайда в Сирия), призната за терористична групировка от САЩ и ООН. През всичките тези години джихадистите получаваха оръжия именно от държавите, заинтересовани проектът за газопровод да се случи.

Газопроводът Катар-Турция трябва да зарежда Европа с газ през България, източник: Google Earth, Анадолската агенция.

„Сега този проект няма да срещне никакви политически пречки в региона, ако се постигне стабилност в Сирия“, според анализатора Бусра Зейнеп Йоздемир от мозъчния тръст SETA, цитирана от турската Анадолска агенция.

Тя обаче посочи, че голямото разстояние на газопровода оскъпява проекта, като подчерта, че цените на газа на международния пазар ще бъдат от решаващо значение за реализирането му.

„В сценария, съгласуван от държавите-членки на ЕС, където въглищните електроцентрали в ЕС и Турция ще бъдат заменени с електроцентрали на природен газ и потреблението на битов и промишлен газ ще нарасне, има голяма вероятност катарският газ да намери купувачи“, добави Йоздемир.

В допълнение, Ан-Софи Корбо, експерт в Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет, подчерта няколко фактора, усложняващи стартирането на проекта: Сирия все още е далеч от стабилност и друг въпрос е дали Саудитска Арабия ще позволи на тръбопровода да преминават през нейната територия.

Анализаторът изтъкна,  че много страни все още ще се нуждаят от природен газ до 2050 г., подчертавайки, че тръбопроводите, за разлика втечнения природен газ, са решение, което, след като бъде построено, изисква дългосрочен ангажимент.

Тя посочи, че Сирия все още е далеч от стабилност и независимо от търсенето на газ, това е важно за региона: „Междувременно американските износители на втечнен природен газ също се опитват да продават втечнен природен газ на европейския пазар. Така че това е надпревара. Друг е въпросът дали Саудитска Арабия ще позволи такъв тръбопровод да премине през страната.“

Според нея, ако турските играчи са склонни да подпишат тези споразумения, тогава ситуацията се променя.

„Те имат по-малко притеснения относно търсенето на газ от Турция и са щастливи да диверсифицират своите източници“, каза тя.

 

 

Коментари

  • Мирослав

    16 Дек 2024 8:35ч.

    Нещо,за което Жириновски говори,а Путин съдейства да се осъществи! На Русия и трябва една качествена смяна на властта!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Само толкоз ли успяхте да измислите в мазетата на ЦИПсО бе

    16 Дек 2024 8:44ч.

    Бадева ядете парите на Западен Пакистан, ей.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    16 Дек 2024 15:35ч.

    както беше казал п. бочаров: "Да, ама Не!" Иран е твърдо против, а тръбата трябва да премине през Ирак и Сирия. проиранските шиити в Ирак ще имат грижата това да не се случи, а в Сирия кюрдите ще пречат но турците да натрупат печалби...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахаха

    16 Дек 2024 15:50ч.

    old_beggar 16 Дек 2024 15:35ч. прав си, но за да стигне Ирак трябва да мине и по Червено море. Надали СА ще позволи тръбопроводът да мине и през нейна територия. Колко ще струва и кога ще се построи - бог знае.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Шунтираха Русия от голямата игра

    16 Дек 2024 8:39ч.

    Но да не си помислите нещо ? Това е поредния хитренкий ход Путина ! Кремълската холограма е съвършена и непогрешима, питайте блока в Обеля.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ама как много ви се щенка да стане така, а? 😁

    16 Дек 2024 8:43ч.

    Гиди българомразци българянски. Напразно живяхте, предатели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    16 Дек 2024 8:44ч.

    Ще стане както, вашата матушка да е яко прекарана, както стана и със СССР навремето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не бързай да подпръцкваш от радост

    16 Дек 2024 13:45ч.

    не ти стига акъл да знаеш какво става, а още по-малко - какво ще стане...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    16 Дек 2024 8:47ч.

    Ми нали ЕК смята да спре употребата на природен газ до 2035 г.? Че кой ще хвърли поне 30 млрд. за тръба, която ще се ползава само 5-6 години?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    16 Дек 2024 8:53ч.

    Европейската зелена сделка ще бъде успешна само ако успее да приведе използването на изкопаем газ в ЕС в съответствие със задълженията си по Парижкото споразумение за климата, което цели да ограничи повишаването на температурата на Земята до 1,5°C. Това изисква драстично намаляване на потреблението на енергия в ЕС, намалявайки го с 1/2 до 2040 г., като останалите енергийни нужди се задоволяват със 100% енергия от възобновяеми източници, както и чрез необходимите мерки за гъвкавост, достатъчност и кръгова икономика. Тези мерки трябва да защитават и поставят на първо място уязвимите потребители, да предотвратят нарастващото енергийно неравенство и да гарантират, че хората ще могат да се възползват от възможностите, които енергийният преход предоставя. Европейският съюз трябва да въведе механизми за защита на процеса на вземане на решения и лицата, вземащи решения, от неправомерно влияние. За да се справим с проблемите, свързани с изменението на климата и да сме сигурни, че климатичните политики са изцяло в интерес на обществото, трябва да изключим интересите на индустрията на изкопаемите горива от политиката, подобно на съществуващите регулации за тютюневата индустрия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кел

    16 Дек 2024 9:16ч.

    Това ще стане когато въведат в ЕС купони за папурено брашно (не че има такова нещо, ама звучи яко)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-ха, Жорка,

    16 Дек 2024 13:49ч.

    как се изключват "интересите на индустрията на изкопаемите горива " - като ги занулиш със "санкции"... Много тъмен ти е хоризонта, Жорка....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    16 Дек 2024 8:55ч.

    Договор за неразпространение на изкопаеми горива: инцииативата за неразпространяване на изкопаеми горива стимулира международно сътрудничество в прекратяването на разработването на нови находища на изкопаеми горива, в това да се преустанови настоящия добив в рамките на приетата климатична граница от 1,5°C и да се разработят планове за подкрепата на работници, общности и държави, зависими от изкопаемите горива, за да се създаде сигурен и добър за здравето поминък. До този момент шест правителства (Вануату, Тувалу, Фиджи, Саломоновите острови, Тонга и Ниуе) са призовали за преговори за сключване на такъв договор, а освен това и 84 града, поднационални правителства, както и Световната здравна организация. В резолюцията си, в която очертава исканията си за 27-мата конференция по климатичните промени (COP27), Европейският парламент призова държавите да „работят върху разработването на Договор за неразпространение на изкопаеми горива” Европейският съюз следва да подкрепи договора и Европейската комисия да се присъедини към списъка от правителства, които официално искат мандат за преговори за Договора за неразпространение на изкопаемите горива и да се подкрепи това държавите извън ЕС също да приемат Договора. ЕС трябва да настоява да се споменава поетапният отказ от използването на изкопаеми горива в международното пространство, като например на следващата Конференция по климатичните промени, както и в Работната програма за глобален преглед и смекчаване на изменениято на климата (Global Stocktake and Mitigation Work Programme).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    16 Дек 2024 9:01ч.

    Допълнителен капацитет за внос по газопроводи в размер на 60,5 млрд. куб. м годишно, също предложен на ниво ЕС, може да доведе до прогнозна стойност на инфраструктурата за втечнен газ и газопроводи в размер на 53,5 млрд. евро. Това потенциално свръхувеличение би довело до създаването на ненужни и скъпоструващи невъзвръщаеми активи, чието намаляване чрез промяна на предназначението им за пренос на водород се очаква само в много ограничени случаи, а същевременно с това погрешно се стимулира допълнителния добив на газ в страните-доставчици. За да се прекрати разширяването, следните стъпки трябва да бъдат взети: Да не се финансира нова инфраструктура за изкопаем газ, включително инфраструктура за пренос, с публични средства (Механизма за възстановяване и устойчивост-REPowerEU, Механизма за свързване на Европа, Модернизационния фонд и др.), както и да се възпрепятства чрез законодателството, доколкото това е възможно; Да се възложи извършването на напълно независими оценки за измерване на действителното и прогнозното използване на инфраструктурата, за да се спре разширяването и да се избегне заключването към изкопаем газ, както и рискът от невъзвръщаеми активи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    16 Дек 2024 9:20ч.

    Тръмп -Грета да го духа. Ще се лее нефт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кел

    16 Дек 2024 9:24ч.

    Трябва да сложат и тапи на вулканите, един вулкан като пръдне и нулира ползите от всички електрически коли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    16 Дек 2024 9:27ч.

    И там моделите куцат. При изригването на Кракатау петнайсетина години има яко захлаждане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Катар има пазар цяла Африка, там само в Нигерия има газ

    16 Дек 2024 9:19ч.

    1. Русия с най-богати залежи захранва Европа и Китай! 2. Иран са втори ще захранват Индия, Пакистан, Китай - огромен пазар! 3. Катар са трети и за тях е Африка ! - СПРАВЕДЛИВО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ПАЗАРИТЕ - МИР И ЛЮБОВ МЕЖДУ НАРОДИТЕ с ЕВТИН ГАЗ идващ от земните недра на общата ни Планета. Долу на междублоковото и междурасово, и междурелигиозно противопоставяне, и позор за жалките алчни интриганти англосаксиуди пречещи на народите да живеят добре и в разбирателство с лъжа за да завземат чуждите ресурси! Свобода за човечеството от гнета на обезумелите от тоновете лични богатства индивиди!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    16 Дек 2024 9:25ч.

    С кво ще плаща Африка газа на Катар?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 9:25 ч. - С каквото има - злато, уран, диаманти

    16 Дек 2024 9:35ч.

    Кой би отказал такива "деривати" за пълнене на ковчежетата... :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахаха

    16 Дек 2024 16:00ч.

    основен пазар на катарския газ са Япония и Южна Корея. Китай също напоследък купува втечнен газ от там. Поради какви причини Катар ще се заеме да строи 1500 км тръбопровод за Европа, за който ще са нужни над 20 млрд доларя?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фриц Клингенберг

    16 Дек 2024 9:25ч.

    Сега Саудитска Арабия ще се окаже пречка! И пак ще се скарат. Докато го изградят, Европа ще е на кино. Не се притеснявайте иуди, Русия си е направила сметката. Вашата не излиза! А скоро няма й да я има и ... ще трябва да плащате! Ама не в зелено. В червено!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ех, мечти, мечти!

    16 Дек 2024 11:07ч.

    Нека си помечтаят! Лошо няма. Там още един претендент за тази тръба се очертава, даже с по-кратко разстояние. Но нито един от тях не отчита, както казваш мнението на СА. Сложна шахматна партия се очертава за това столетие в Близкия Изток. И си прав: Я камилата, я камиларя, докато стигне този газ в Европа!:(

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 19 декември 12.00 ч. "Итоги года 2024" с Вл.Владимирович Путин!

    16 Дек 2024 9:33ч.

    Президентът на Руската федерация ще прегледа състоянието на жителите, хората населяващи огромната РФ и ще отправи послание за бъдещето развитие на Планетата ни! Русия е системообразуващ фактор на Земното общество и от нея зависи дали ще има възход, или упадък в духовното разумно хуманно интелигентно ЧОВЕШКО (а не на ИзкИнтелект) развитие!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • първи

    16 Дек 2024 9:33ч.

    Забравете за тази тръба. Днес при новите технологии е много по-евтино да се втечни и пренесе с кораби газа, отколкото по тръба с поне 10-12 газонопорни станции. Транспорт над 1000- 1200 км е по евтин с втечняване и кораби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    16 Дек 2024 10:47ч.

    За какви нови технологии говориш? Технологията си е една и съща от край време. Няма перпетум мобиле. Газа се компресира и непрекъснато охлажда многостепенно докато се втечни и тогава се вкарва в цистерните, които също непрекъснато се охлаждат до -165 градуса по Целзий за да остане газа втенен вътре в цистерната и това продължава през целото време на транспорт и до момента на разтоварването му. Разтоварването става, като газа се затопля с морска вода и от течно състояние минава в газообразно. За охлаждането по време на транспортирането му се изразходва до 30% от газа, защото хладините нинстталации на танкерите работят с газ. Няма начин транспорта на газ с кораби да бъде по евтино от транспорта му в тръбопровод! Специално за този коментирания газопровод от Катар се съмнявам да е рентабилен, най-вече, поради факта, че е много дълъг, а Русия е твърде близо и нейните газопроводи са вече изградени. Европейците няма дълго да продължават с бойкота на руския газ, защото, както се видя те губят главолмно конкурентноспособност на международния пазар, поради големите разходи за енергия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • първи

    16 Дек 2024 12:39ч.

    Бай Иване, неграмотността не е порок, лекува се. На всеки 150-200 км има газонапърна стнация, която с газови турбини нагнатява газа, като гори 6-8% от транспортирания газ! На 1500-2000 км с 10 газонапрони станции колко газ ще се изтори? Чети бе човек, ние пенсиите друго вече не правим, аз поне смятам да отметна втория вагон с книги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • първи 16 Дек 2024 12:39ч.

    16 Дек 2024 16:05ч.

    т.е. на Северните потоци под водата на балтийско море на всеки 150 км има компресорна станция? Или гъзонапърна? :))))))))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На всеки 150-200 км има газонапърна стнация, която с газови турбини нагнатява газа, като гори 6-8% от транспортирания газ! На 1500-2000 км с 10 газонапрони станции колко газ ще се изтори?

    16 Дек 2024 16:07ч.

    Ебах ти сметката, тя на 2200 км ще изгори 100% от газа бе. Някаква нула нещо да не...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Щото... Сила Сибири е 3000 км

    16 Дек 2024 16:09ч.

    по твоята сметка с 15 газонапорни станции (по 1 на 200 км) с по 8% - отидоха 120% от 100-те

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До спорещите по-горе!

    16 Дек 2024 16:50ч.

    Спрете да спорите за някакви си предположения! Катарският газ 80% е резервиран с твърди, дългогодишни договори на азиатския пазар. Коя компания ще налее милиарди за хиляди километри тръби, които минават през зони на конфликт? Няма такива! Саудитска Арабия ще бъде първа против! Освен това катарският газ е под контрола на американски компании! Дали ще се съгласят на подобно безумие? Затова ли взривиха Северните тръби, за да получава Европа евтин газ? Айде, бе!:)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не се връзвайте на такива изсмукани от пръстите новини

    16 Дек 2024 9:37ч.

    Новината е низ от недоказани предположения. След терористичния акт срещу северните потоци, тоя газопровод няма да бъде оставен намира. А и не се знае какви точно залежи от газ има Катар. И дали ще го оставят амуджите да бъде това, което днес е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    16 Дек 2024 9:40ч.

    Частните инвестиции в нова инфраструктура за изкопаем газ трябва да бъдат възпрепятствани. Всички инвестиции, които все още се извършват в нова инфраструктура за проучване, добив и транспорт на изкопаем газ, трябва да се превърнат в невъзвръщаеми активи, ако Европа иска да постигне своя дял от целта от 1,5°C, заложена в Парижкото споразумение. Терминът “невъзвръщаеми активи” обозначава, че тези инвестиции в определен момент ще загубят по-голямата част от или цялата си стойност, което създава системен риск за банките, застрахователите, пенсионните фондове и други финансови институции, особено за тези, които са инвестирали непропорционално много в проекти за газ и други изкопаеми горива. За да се намали този риск, ЕС следва да въведе правило „едно за едно“ за капиталовите изисквания, приложими към финансовите институции в законодателството на ЕС (CRD/CRR и Solvency II) и свързаните с него глобални стандарти, така че всяко евро, инвестирано в нови проекти за изкопаеми горива или газ, да бъде изцяло обезпечено със собствен капитал на институцията, за да се отрази правилно индивидуалният и системният риск, свързан с инвестицията. Това ще предпази правителствата, а оттам и гражданите и данъкоплатците от необходимостта да поемат разходите за загуби, свързани с такива проекти, и ще избегне момента на „климатичния Лемън Брадърс“.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    16 Дек 2024 9:42ч.

    И кво сега? Борбата срещу тирана за демокрация се борба за едни пари? Да ви таковам и у демократите...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САЩ: През 2025 г. ще можем да „притежаваме климата“!

    16 Дек 2024 9:47ч.

    И всичко отива на кино! .... Язък за жертвите - хиляди избити човеци, провокирани от войните на Запада и частната му войска НАТО в последните 25 години! ..... Супер коментар с документи след завършилата конференция на ООН за «Промяна на климата», т.нар. COP29/т.е. Conference of the Parties – Конференция на страните/, провела се в в периода 11-22.11.2024 г. в Баку, Азърбейджан, на известният канадски общественик професор Михаил Чосудовски!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ***///

    16 Дек 2024 12:42ч.

    Днес открито признават, че Протоколът от Киото не лежи на научна основа. Значи основното е хитра търговия с въздух за огромни печалби, стотици пъти по-големи от "запушването" на озоновата дупка. Остап Бендер ряпа да яде.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дали американските военни „са станали собственици на климата“?

    16 Дек 2024 9:49ч.

    На конференцията в Баку основния наратив е „рязко намаляване на емисиите на парникови газове“. Според мнението на професор Чосудовски такава политика „подготвя сцената за предизвикване на икономически и социален хаос, включително опустошителни въздействия върху семейните ферми по целия свят!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добре де,

    16 Дек 2024 10:10ч.

    дивите тревопасни по света не пърдят ли? Пардон!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • „Техниките за промяна на околната среда“

    16 Дек 2024 9:53ч.

    Американският математик Джон фон Нойман, намиращ се във връзка с Министерството на отбраната на САЩ, започва своите изследвания върху изменението на климата в края на 40-те години на ХХ век в разгара на Студената война. Той предвиди „ФОРМИ НА КЛИМАТИЧНА ВОЙНА, каквито досега не сме могли да си представим“ !!! По време на войната във Виетнам, като се започне от 1967 г. по проекта Popeye, са използвани ТЕХНИКИ за «ЗАСЯВАНЕ НА ОБЛАЦИ». Целта е била да се удължи сезонът на мусоните. По този начин ДА СЕ БЛОКИРАТ маршрути за снабдяване на Виетконг (силите на съпротивата против марионетния режим в Южен Виетнам и американската армия по «пътеката на Хо Ши Мин» - специален маршрут преминаващ от Северен към Южен Виетнам през джунглите на Камбоджа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САЩ: През 2025 г. ще можем да „притежаваме климата“!

    16 Дек 2024 9:55ч.

    НЕВИЖДАНА АЛЧНОСТ И ЖЕСТОКОСТ! - https://pogled.info/svetoven/osashtestvyava-li-se-militarizatsiya-na-klimata-kato-instrument-na-savremennata-voina.176039

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • те едни неидентифицирани безпилотници над ню-йоркското летище не могат да свалят, скочили да управляват климата

    16 Дек 2024 9:58ч.

    Тепърва предстои големият хумор с гражданската война в Пиндостан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • no name

    16 Дек 2024 10:27ч.

    Пък и взеха да гърмят застрахователите с принтирани оръжия. Утре и някой нов Сталин ще принтират, и ще го качат на полет за Ла Гуардиа

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Манипулирането на климата е превантивното оръжие par excellence!"

    16 Дек 2024 10:03ч.

    Проф. Чосудовски: "Във връзка с настоящия контекст, включително войната в Украйна, Пентагонът формулира контурите на глобална военна програма - „дълга война“, „война без граници“. „Войната за климата“ е част от диверсифициран военен арсенал от конвенционални и стратегически оръжейни системи. ENMOD е потенциално ОРЪЖИЕ ЗА МАСОВО ПОРАЖЕНИЕ (ОМП) с капацитета да дестабилизира екосистемата на врага, да унищожи неговото селско стопанство, да извади от строя комуникационните мрежи. ............ Манипулирането на климата е превантивното оръжие par excellence. Тя може да бъде насочена срещу вражески страни или дори „приятелски нации“, без тяхно знание. ........... Манипулирането на климата може да се използва за дестабилизиране на икономиката, екосистемата и селското стопанство на врага. Техниките на ENMOD могат да подкопаят цяла национална икономика, да доведат до обедняване на милиони хора и ДА „УБИЯТ НАЦИЯ“ БЕЗ разполагането на войски и военна техника!" ...... Без думи за чудовищните разуми мизантропски!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    16 Дек 2024 11:12ч.

    "Шунтираха Русия от голямата игра". И Америка. Но има неква есперанца - Катар продава в Източна Азия, където цените са много хубави, щото азиатците имат пари, а европейците - голи задници. Та, газопроводът - добре, ама на входа му, кво ще има? А пък и саудитците дали ще кандисат. А Русия е шунтирана, но от Европа и не сега, а когато ѝ гръмнаха тръбите. Нали затуй некои се радваха, че сега в Европа ще се наместят американците. Европейците ходиха до Катар, но им показаха среден пръст.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Притежателите на климата" искат ВЕИ, защото ще контролират слънцето/облаци, ветровете и водата/дъждовете!

    16 Дек 2024 11:39ч.

    Всички модерно измислени "климатични" електропроизводства - ФотоЕлцентрали, ВетрениЕлцентрали и минивецчетата ще са на бутони - СТАРТ или СТОП, както им текне на "ПРИТЕЖАТЕЛИТЕ НА КЛИМАТА". ....... Затова противодействието на алчните самовъздигнали се за робовладелци над човечеството индивиди, са НЕВЪЗОБНОВЯЕМИТЕ източници на електроенергия - уран, газ, петрол и съответно запазване на големите национални държавни АЕЦ и ТЕЦ и държавните големи ПАВЕЦ и ВЕЦ! ..... ...... п.с. И разбира се в дългосрочен план - с изваждане на светло в полза на цялото човечество, както е искал Никола ТЕСЛА, на съоръжението за БЕЗПЛАТНАТА ЕНЕРГИЯ произведена чрез Резонансни Трансформатори ползващи силата на Електромагнитното поле на Земята! Ееееееех, колко щеше да се ПОВДИГНЕ Животът на Земята, с откритието на гениалният Никола Тесла, ако не бяха жалките егоистични алчни недорасли индивиди, които продължават да тормозят хората на Планетата...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Awsedes

    16 Дек 2024 11:47ч.

    Да бе да, те американците точно това мислят, как турците да докарат евтин катарски газ до Европа, а те техния скъп втечнен, заедно с терминалите да си го (знаете къде)..... За съжаление няма как да стане и няма да го допуснат и затова там конфликта няма да утихне скоро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • там конфликта няма да утихне скоро.

    16 Дек 2024 16:13ч.

    Там конфликта няма да утихне никога, почнал е още по времето на Авраама и не са американците тия, дето да го спрат. Хеле с 30-40% бяло население.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    16 Дек 2024 12:17ч.

    Когато газопровод, построен от Запада мине през България, тогава се похвалете. Сирия НЯМА нищо общо с газ от Катар. Задайте си въпроса: Защо Саудитска Арабия не строи газопровод за да изнася СВОЙ газ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ***///

    16 Дек 2024 12:37ч.

    Газопроводът Катар-Турция едва ли някога ще бъде построен, тъкмо през тия размирни територии. Някога можеше, но не сега. Но като дъвка за "мисирките" идва добре. А Турция щяла да оказва натиск върху Русия. Да я видим как газопроводът ще бъде построен през нов Кюрдистан и "стабилната" разпарчатосана Сирия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    16 Дек 2024 15:44ч.

    Статията е кьорфишек. От 2009 до сега доста вода изтече. Катар не е спрял да добива и продава газ от тогава. С терминали за втечнен газ и танкери. Цената на природния газ, особено за Европа трябва да е висока, а не ниска. Иначе американският шистов газ няма да е конкурентен. Не случайно газопроводите северните потоци не работят, а този през Украйна от 2025 също спира.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи