Френски инвеститори се интересуват от АЕЦ „Белене“ и строеж на магистрали

Френски инвеститори се интересуват от АЕЦ „Белене“ и строеж на магистрали
Френски инвеститори проявяват интерес към строеж на магистрали в България, заяви френският посланик в у нас Етиен дьо Понсен на пресконференция преди предстоящата идната седмица визита на премиера Бойко Борисов в Париж. Франция проявява интерес към българската атомна енергетика и въпросът с АЕЦ "Белене" вероятно ще бъде обсъждан, добави той. По повод желания от страната ни ресор за българския еврокомисар - енергетика, посланикът каза, че Франция няма да ни конкурира за него, а ще се бори за ресора вътрешен пазар.
<p><strong>Говорейки за ядрената енергетика, дипломатът отбеляза, че с помощта на публично-частното партньорство, в което Франция има голям опит, могат с по-малко държавни пари да се постигнат по-добри резултати</strong>. По време на визитата на 12 и 13 октомври ще бъде организирана среща на френски предприемачи с премиера Борисов и икономическия министър&nbsp; Трайчо Трайков.</p> <p><strong>Търговете за големите инфраструктурни проекти при предишното управление се правеха така, че беше невъзможно в тяхда участват големи френски фирми,</strong> каза френският посланик Етиен дьо Понсен. Имаше например търгове за изграждане на&nbsp; 3 километра&nbsp; магистрала, а за такъв участък нито един сериозен предприемач не би&nbsp; проявил интерес, каза дипломатът. Той разговарял днес с регионалния министър Росен Плевнелиев, който уверил посланика, че&nbsp; ще направи всичко възможно чужди инвеститори да се включват в големи инфраструктурни проекти. Етиен дьо Понсен изрази надежда, че сега България ще се отвори към големите инвеститори с помощта на прозрачни процедури, каквито сигнали идват от новото правителство.</p> <p>Френски предприемачи проявяват и към предприятия, свързани с околната среда, управлението на водите и отоплението.&nbsp;</p> <p><strong>Според Понсен забележителен знак за двустранните отношения е, че първото посещение на Бойко Борисов като министър-председател е точно във Франция.</strong> Срещата между Бойко Борисов и Никола Саркози ще бъде в понеделник. Дипломатът припомни, че двамата са в отлични отношения още от времето, когато Борисов бе главен секретар на МВР, а Саркози &ndash; министър на вътрешните работи. Освен това има и още нещо общо между тях &ndash; че най-добри приятели и на двамата са министрите на вътрешните работи &ndash; на България - Цветан Цветанов и на Франция - Брис Ортфьо, според посланика. <br />&nbsp;</p>

Коментари