Европейската комисия (ЕК) одобри отпускането на допълнителни 300 млн. евро за справяне с последиците от затваряне на ІІІ и ІV реактори на атомната централа "Козлодуй", съобщи БНТ. По информация на националната телевизия предложението, автор на което е самият председател на Комисията - Жозе Мануел Барозу, не е предизвикало никакви противоречия сред европейските комисари.
<p><strong>Според договора за присъединяване към ЕС на България се полагаха 210 млн. евро за първите три години</strong> от членството, т.е. до края на тази година. По време на посещението на премиера Борисов през септември председателят на комисията Жозе Барозу разкри за пръв път допълнителната сума, която евентуално ще бъде отпусната на България след 2009 г.<br />"Това означава да бъдат на разположение до 300 млн. евро до края на 2013 г. Тази инвестиция показва пълното ни желание да видим България интегрирана в европейския енергиен пазар. ЕС е длъжен да подкрепя България и да й помага по начина, по който това е правено за други", заяви той.<br /><br /><strong>Докато за България компенсациите, предвидени в Договора за присъединяване бяха само за три години, то за Литва и Словакия, например, срокът беше двойно по-дълъг.</strong> Предложението на ЕК, очаквано днес, трябва да бъде одобрено и от Съвета на министрите, както и от ЕП.<br />Председателят на парламента Йежи Бузек обаче наскоро каза, че след като други държави са получили подобно положително решение, България също го заслужава.</p>
<p> </p>