Предстои бързо преструктуриране на БДЖ, каза на пресконференция министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков. В БДЖ има четири дружества и 59 отдела, което според министъра е неправилно след последната структурна реформа в компанията. Затова предстои сливане на дружествата в БДЖ и драстично съкращаване на ръководния и административния персонал – директорите ще станат от 16 на 6. Отделите от 59 ще станат 25, а всички други ръководители ще бъдат намалени. Така ще бъде реализирана 60% икономия в ръководния състав на БДЖ.
<p><strong>„Това ще ни позволи да икономисаме не по-малко от 1 млн. лв. годишно за издръжката на този персонал”, </strong>каза министърът. Транспортното министерство направи поредица от проверки по скандални сделки с вагони и всички проверки за завършили в прокуратурата. Ситуацията според министъра подсказва ще е необходим пълен одит, който вече е назначен и тече. <br /><strong>„В разговори сме с реномираните световни одиторски фирми за извършване на пълен одит на двете компании.</strong> Подготвя се и стратегия, която ще бъде изготвена също от реномирани фирми. Осигурили сме и средства за подготовката на тази стратегията от европейските фондове”, каза Цветков. <br />В новата структура на БДЖ ще бъде изградено силно маркетингово звено, което е необходимо, за да се подобни пазарната ориентация на компанията.<br /> <br /><strong>„Установили сме желязна финансова дисциплина, няма да се правят никакви излишни харчове до края на годината. Ще се правят разходи само за заплати и само за непосредствената дейност на БДЖ и НКЖИ”</strong>, каза министърът.<br />Ще бъдат преразгледани всички текущи договори. Там, където има съмнения за недобре защитени интереси на държавните компании, ще има проверки. Всички договори ще бъдат разгледани и по възможност ще бъдат предоговорени. До края на годината ще бъде свикано събрание на всички кредитори и ще бъдат водени разговори за отлагане на всички плащания към кредитите. Задълженията, натрупани през годините, не могат да бъдат поети от компаниите и от държавния бюджет. Компаниите имат нужда от стабилизиране.</p>
<p><strong>На заседание на правителството днес е решено за НКЖИ да бъде отпуснаха допълнителна субсидия за дружеството,</strong> която ще е трансфер от капиталовата програма. „Това са единствените средства, с който можем да подпомогнем. Капиталовата програма е изразходвана на 90% за полугодието и тази възможност вече е лимитирана”, каза той. <br /><strong>За 2010 г. субсидиите за БДЖ и за НКЖИ са гарантирани в пълния им размер от тази година.</strong> Те ще гарантират пълното изплащане на всички заплати. Вината за закъснелите заплати е неравномерното изхарчване на субсидията. Недоволството на служителите за техните закъснели заплати трябва да бъде насочено към тези, които са разпределяли така субсидията, обясни Цветков.</p>
<p><em>(По агенция Фокус)</em></p>
<p> </p>