Между 1,10 и 1,40 лева за кутия ще е поскъпването на българските цигари от догодина заради скока на акциза, съобщи за Дарик радио изпълнителният директор на „Булгартабак" Иван Биларев. Така най-продаваната марка у нас „Виктори" ще струва между 4,50 и 4,80 лева за кутия. В момента цената е 3,40 лева. Според Биларев като цяло вдигането на акциза на цигарите ще удари сериозно бизнеса.
<p><strong>Бюджетната комисия в парламента реши акцизът върху цигарите да е 101 лева за 1000 къса плюс 23 процента от продажната цена.</strong> Предложението на Министерството на финансите беше за акциз от 74 лева за 1000 къса плюс 36 процента от продажната цена. С решението на парламентарната комисия обаче ще се свие границата между скъпите и евтините цигари.<br /><br /><strong>„Цените при този вариант, който се прие на бюджетна комисия, ще бъдат малко по-ниски,</strong> отколкото ако беше останал старият вариант, минимум с 10 стотинки. Цигарите при всички положения ще скочат с между 1,10 до 1,40 лв. кутията", каза Биларев.<br /><strong>„Като цяло пазарът ще се свие. Нашето очакване е, че пазарният дял на „Булгартабак" ще намалее.</strong> Ние очакваме спад в продажбите и като цяло много от пушачите сигурно ще се откажат да пушат, една част ще търсят евтини варианти от съседни страни например", прогнозира Биларев и допълни, че като цяло за всички производители и вносители не е добре.<br /><br />На въпрос дали се планира да се увеличи или намали производството на определени марки цигари, шефът на "Булгартабак" коментира: <strong>"Ние не планираме да увеличаваме или намаляваме производство, пазарът ще покаже".</strong></p>
<p> </p>