С 15% да се увеличи акцизът на алкохола, предлага Министерството на финансите на Министерски съвет. Това съобщи министърът на финансите Симеон Дянков, цитиран от агенция Фокус. С увеличаването на акциза на спиртните напитки приходите в бюджета ще са над 60 млн. лв. допълнително. Министър Дянков предлага тези пари да бъдат насочени към здравеопазването и развитието на спорта.
<p><strong>Около 130-те млн. лв. от увеличаването на акциза на цигарите ще бъдат предоставени на министъра на здравеопазването и</strong> той ще реши какви ще са приоритетите, каза още Дянков. Според него ще бъде добре тези пари да се използват за лекуването на болестите, при които тютюнопушенето има пряк негативен ефект като астмата.</p>
<p><strong>За здравеопазване през следващата година на необходими допълнително 600 милиона лева,</strong> в момента бюджетът не разполага с тях, каза Дянков по време на кръгла маса за промени в Закона за здравното осигуряване, организирана от Министерство на здравеопазването. <strong> За пенсии през следващата година ще са нужни допълнително 1 милиард и 350 милиона лева</strong>, което е 2,5 процента от брутния вътрешен продукт. Трябва да се търсят начини за спестяване, заяви министърът.</p>