Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
В общественото пространство често се дискутира ръстът на разходите за живот, но този въпрос рядко се разглежда в контекста на промените в доходите на населението. Това може да създаде усещане за влошаване на стандарта на живот, дори когато реалната ни покупателна способност се подобрява. За да проверят това от асоциация „Активни потребители“ сравниха цени и доходи в България през последните 20 години.
Състояние на доходите
Проучването на динамиката в покупателната способност на доходите за периода 2004–2024 година разкрива значителен ръст на доходите и разширени възможности за придобиване на хранителни продукти. Най-значителното увеличение се регистрира при максималната пенсия, която нараства с 2980 лева, следвана от средната работна заплата с ръст от 1977 лева. Минималната работна заплата също демонстрира значително повишение от 813 лева, докато средната пенсия за осигурителен стаж и възраст се увеличава с 902,68 лева.
Най-слабо е нарастването на минималната пенсия, която се повишава с 519,73 лева. Въпреки общия ръст на доходите, пенсионерите, особено тези с по-ниски пенсии, остават по-малко засегнати от тези увеличения в сравнение с работещите, което подчертава съществуващите различия в доходите.
За 20 години доходите са нараснали номинално почти 10 пъти като най-високо е то при средната заплата, а най-ниско при минималната заплата (7,75 пъти).

Видове доходи и техният размер (в лева). Снимка: Активни потребители
Означава ли това, че сега можем да си купим почти 10 пъти повече стоки и услуги?
Не, защото цените на стоките и услугите също са претърпели нарастване през годините, но тъй като то е по-малко от нарастването на доходите се констатира и нараснала покупателна способност. Например, килограм ябълки през 2004 г. е струвал средно 1 лев, а през 2024 – 3,31 лева, т.е. нарастване от 3,31 пъти. Следователно при нараснал доход от около 10 пъти, би трябвало да отчетем нарастване на покупателната ни способност да закупуваме ябълки около 3 пъти.
От друга страна, килограм сирене е струвал средно 3,40 преди 20 г., а през 2024 е поскъпнало около 6,5 пъти до около 22 лева. По тази причина покупателната ни способност спрямо сиренето не е нараснала толкова значимо.
Покупателна способност за хранителни продукти
В таблицата по-долу можете да видите осреднено с колко е нараснала покупателната ни способност спрямо 40 основни храни, които купуваме най-често.

Покупателна способност за хранителни продукти. Снимка: Активни потребители
Данните показват, че през 2024 година потребителите могат да си позволят значително по-големи количества от изследваните стоки в сравнение с 2004 г., което свидетелства за съществено подобрение в икономическата им стабилност.
В относителен план можем да кажем, че най-много се е увеличила покупателната ни способност спрямо чай, олио и захар, защото са поскъпнали най-малко, докато най-много са поскъпнали млечните продукти (сирене, масло и прясно мляко), птичето месо и чесън, което води и до най-малко увеличение на покупателната ни способност.
Какво става със сиренето?
От данните се вижда, че преди 20 години с една минимална заплата, която е нараснала 8 пъти, сме можели да си купим около 35 кг сирене (при средна цена от 3,36лв./кг.), а през 2024 едва около 40 кг (при средна цена от над 22лв. /кг.)
Значимото поскъпване на цената на сиренето (а и на останалите млечни продукти) е индикатор за проблеми в този сектор. С това значително поскъпване биха могли и да се обяснят (не да се оправдаят) проблемите с качеството, за които многократно сигнализираме през последните години.
Покупателна способност за нехранителни продукти и услуги
За съжаление данни за период от 20 години назад за нехранителни стоки и услуги се намират трудно, но все пак от асоциация „Активни потребители“ успяха да открият достатъчно, за да направят сравнение. Данните за нехранителните стоки, които са успели да намерят са по-скоро изненадващи.

Покупателна способност за нехранителни продукти и услуги. Снимка: Активни потребители
От данните се вижда, че противно на ширещото се мнение, че енергийните цени са непосилни, на практика покупателната ни способност се е увеличила осезаемо за последните 20 години. Така например средната цена на литър бензин А95 се е увеличила около 2 пъти, което ни позволява да си купим почти 4 пъти повече литри гориво с една минимална заплата – 358 литра през 2024 спрямо 91 литра през 2004 г. При друга чувствителна стока – електроенергията – повишението на покупателната способност е още по-значително – близо 5 пъти – ако с една минимална заплата сме могли да закупим 1000 киловатчаса през 2004г., сега можем да закупим вече 4240 киловатчаса.
Сравнението на цените на битови електроуреди е приблизително и ориентировъчно, тъй като от асоциацията не могат да сравнят едни и същи модели в интервал от 20 години. Данните, които показват са на база средна цена на основните налични модели на пазара.
Заключение
През последните две десетилетия в България се наблюдава устойчив ръст на всички видове доходи. Анализът на динамиката на покупателната способност на доходите в периода 2004–2024 година показва подобрени възможности за придобиване на хранителни стоки. Данните сочат, че през 2024 година потребителите могат да закупят значително по-големи количества от изследваните хранителни стоки в сравнение с 2004 година, което е ясен индикатор за подобряване на икономическата им стабилност.
В периода 2004–2024 г. покупателната способност на разглежданите пет вида доходи спрямо нехранителните стоки и услуги бележи еднопосочна тенденция на нарастване. Всички анализирани категории доходи отбелязват устойчив растеж, който разширява възможностите за придобиване на стоки и услуги според съответните индикатори, отбелязват от асоциация „Активни потребители“.
Данните ясно показват, че различните групи от населението са засегнати по различен начин от промените в доходите и покупателната способност. Въпреки увеличението на минималната и средната работна заплата, както и на пенсиите, диспропорциите между доходните групи остават.
Полезни съвети от асоциация „Активни потребители“
Не се поддавайте на паниката при повишаване на цените: Въпреки че някои стоки може да поскъпват, реалният ръст на доходите в България позволява потребителите да се адаптират към тези промени, без да се влошава значително стандартът на живот.
Сравнявайте цените преди покупка: Въпреки увеличението на доходите, пазаруването с разум може да ви спести значителни суми. Използвайте промоции, отстъпки и сравнявайте цените в различни магазини и търговци.
Проучването
В проучването са обхванати: средните цени на 40 хранители и 14 нехранителни стоки и услуги съотнесени към доходите в периода 2004 – 2024г.
Период на изследването: ноември-декември 2024 г.