35 000 души до края на тази година ще бъдат освободени от строителството, стана ясно на пресконференция след среща между министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев с Камарата на строителите в България. Браншът е в очакване на реалното строителство по оперативните програми, което да започне през април-май.
<p><strong>Председателят на Камарата на строителите в България Симеон Пешов посочи, че ситуацията в отрасъла е тежка. </strong>До септември строителните фирми отчитат с около 30-35% по-малко поръчки в сравнение със същия период на предходната година.<br />„Ние сме наясно, че върхът от 16 млрд. лв. строително-монтажни дейности през средата на 2008 г. няма да бъде достигнат. Отрасълът ще реализира тази година около12,5 млрд. лв. и около 35 000 души до края на тази година ще бъдат освободени от отрасъла, каза Пешов.<br /><br /><strong>„На нас ни е ясно, че други пари освен по оперативните програми, няма да има”,</strong> посочи Пешов. Периодът февруари-март ще бъде най-тежък за строителния бранш.<br />„За нас ще е добре, ако до февруари-март бъдат подписани повече договори по оперативните програми”, посочи още Пешов. Така през април и май ще се строи.<br />Камарата е представила своите допълнителни предложения по Закона за ДДС, тъй като за фирмите забавеното връщане на данъка е голям проблем. 14-дневен срок за връщане на ДДС са поискали на срещата в МРРБ от Камарата. Направени са и предложения за промени в ЗОП за повече прозрачност, еднаквост в документите и на общинско, и на национално ниво, да няма дискриминация на фирми и дъмпинг от страна на фирми. Дъмпингът е ужасен и за строителя и за държавата и за обществото, смята Пешов.<br /><br /><strong>Министър Росен Плевнелиев посочи, че според данните на камарата за последните 18 месеца не е имало нито една нова обществена поръчка за проект за каквото и да било.</strong> 1500 фирми не са потвърдили участието си в държавния регистър за строителната фирма, което означава, че тези фирми няма да участват в никакви обществени поръчки.<br /><br /><strong>Росен Плевнелиев добави, че днес ще се срещне с Димитър Иванов – шеф на Агенция "Пътна инфраструктура", след което ще стане ясно дали Иванов ще подаде оставка или ще бъде уволнен.</strong> Плевнелиев заяви, че от НАПИ се очакват бързи реформи, хората в агенцията трябва да бъдат интегрирани и самият министър-председател следи ситуацията във ведомството.<br /><br /><em>(По агенция Фокус и БГНЕС)</em></p>
<p> </p>