Около 5 % ще е спадът в икономиката ни за 2009 г., спрямо 2008 г., каза Георги Прохаски, който днес представи доклад за икономиката на България за месец октомври на Центъра за икономическо развитие. Българската икономика ще продължи да се движи надолу през втората половина на 2009 г., а вероятно и през част от следващата година, прогнозират от Центъра. Слаб растеж се очаква едва през второто или третото тримесечие на 2010 г.
<p>За третото тримесечие на тази година може да се очаква по-голям общ икономически спад (около 6%) в сравнение с този за второто. <strong>Третото тримесечие на годината е едно от най-лошите за страната по отношение на икономическата криза, но някои от най-неблагоприятните прогнози няма да се реализират,</strong> заяви пред БНР Георги Прохаски. </p>
<p><strong>За септември безработицата е 8,03 %, като според анализаторите тя ще продължи да се увеличава</strong>. Тя ще достигне най-високо ниво от около 9-9,5 на сто в края на тази и в началото на следващата година. Експертите прогнозират бавен спад на безработицата през второто полугодие на следващата година. <br />Спадът на българската икономика продължава да се задълбочава, но остава в значително по-умерен порядък в сравнение с доста от страните-членки на ЕС.</p>
<p><strong>Георги Прохаски посочи, че е добре бюджетът да бъде по-консервативен</strong>, но от друга страна, в условия на криза трябва да има публични инвестиции и затова, според него, в тази си част той не е добър. <strong>Според него критично ще бъде усвояването на евросредствата,</strong> което може да бъде решаващият фактор дали ще излезем от кризата.</p>
<p> </p>