НСИ: Цените на жилищата са се понижили с 28% през третото тримесечие

 НСИ: Цените на жилищата са се понижили с 28% през третото тримесечие
Цените на жилищата са се понижили с 28% през третото тримесечие на годината, спрямо същия период на 2008 г., съобщи Националният статистически институт. Индексът на пазарните цени на жилищата за юли - септември 2009 г. спрямо същите месеци на предходната година е 72.0%. Спрямо второто тримесечие индексът е 95 %, което означава, че цените са се понижили с 5% за три месеца.
<p><strong>Данните показват забавяне на темпа на поевтиняване, след като през второто тримесечие цените на жилищата отчетоха спад от близо 10% спрямо първото.&nbsp;</strong>Понижението през първите три месеца пък беше в размер на 12.4 %. През третото тримесечие на 2009 г. спрямо предходното, е регистрирано намаление на цените в почти всички областни градове, като най-значително е в Монтана - с 16.3%, Видин - с 10.1 % и Шумен - с 10.0%. Понижението в София е от 6% на сто.</p> <p>Средната пазарна цена на жилищата за страната през трето тримесечие на 2009 г. е 1021.45 лв. за кв. м. Най-високи са цените във Варна &ndash; средно 1770 лв.за кв. м, следвана от София-столица &ndash; 1640.33 лв. за кв. м и Бургас &ndash; 1379.83. лв. за кв. м Най-евтини са жилищата в Кюстендил &ndash; 545.94 лв. за кв. м.</p> <p>&nbsp;</p> <p></p>

Коментари