В България има около 12 000 фирми, които имат в регистрацията си строителна дейност, от тях около 5,5 хиляди са в членове на Стоителната камара. Очакванията на камарата са, че 1/4 от тях няма да продължат регистрацията си през 2010 година или ще я замразят изцяло. Това заяви по БНТ министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев днес, на Димитровден, който е и професионален празник на строителите.
<p>Плевнелиев опроверга прогнозата, че се очаква догодина да фалират 2/3 от строителните компании. През 2010 г. наистина се очакват трудности, тъй като България преминава много бързо от един режим на икономиката си в друг, каза още министърът. </p>
<p><strong>Продължава актуализацията на проекта за магистрала „Хемус” и работата с Европейската банка за възстановяване и развитие,</strong> която ще направи точна оценка на възможностите за публично-частно партньорство там. Към момента заложеният модел е неприемлив, тъй като той предвижда държавата да плаща под формата на косвени такси по 96,3 млн. евро на година. Това означава, че само косвените такси за първите десет години ще я изплатят, обясни министърът. Изследванията на експертите показват, че тази магистрала сама не може да се изплаща и държавата не може да доплаща в този порядък от 96 млн. евро.</p>
<p><strong>По програмата за „Регионално развитие” са предвидени 502 млн. лева за пътища, от тях 200 вече са подписани</strong>, а по другите 300 млн. се работи, за да може българските компании да започнат работа по 56 строителни отсечки по цялата територия на страната.</p>