Тъмни облаци надвисват над пазара на електромобили в Германия

Тъмни облаци надвисват над пазара на електромобили в Германия

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Пазарът на нови електрически превозни средства в Германия отслабва все повече, а представители на германската автомобилна индустрия са все по-песимистично настроени относно неговото бъдеще. Данните на статистиката ги подкрепят. 

Регистрациите на нови електрически автомобили в Германия намаляват с около 20 процента от началото на годината. Продажбите им през 2024 г. са значително по-ниски от прогнозираните.

През периода януари-септември в страната са регистрирани 409 000 нови електрически превозни средства. Това е с около една четвърт по-малко в сравнение със същия период на миналата година, обяви по-рано този месец германската Федерална служба за автомобилен транспорт (Federal Motor Transport Authority - KBA).

Делът на регистрираните нови електрически коли, задвижвани изцяло от батерии, спада през август 2024 г. не само в Германия, но и в Европейския съюз (ЕС) като цяло. Това сочат данните на Европейската асоциация на автомобилостроителите (ACEA).

Какво показва статистиката

Делът на новите електромобили, които са купени в ЕС през август, възлиза на 14,4 на сто от всички нови коли в Евросъюза при 21 на сто през същия месец на 2023 г. 

В Евросъюза през август 2024 г. са регистрирани 92 627 нови изцяло електрически автомобила при 165 204 през същия месец на миналата година.

Сериозен срив при продажбите на нови електрически коли, задвижвани изцяло от батерии, е отчетен в Германия (-68,8 на сто) и във Франция (-33,1 на сто). Това са най-големите пазари на този вид автомобили в Евросъюза, посочват от ACEA.

"Търсенето на електромобили остава слабо. Това е така въпреки масовото намаляване на цените им и представянето на нови модели", посочва консултантската компания EY.

На този фон Германската автомобилна асоциация (VDA) понижи своята прогноза за продажбите в страната на изцяло електрическите автомобили и на плъгин хибридите (PHEV). Тя предвижда, че общият им брой ще възлезе на 551 000 превозни средства, което с 21 процента по-малко спрямо 2023 г. По-рано влиятелната браншова организация прогнозираше, че продажбите ще спаднат със 17 процента. Тя очаква най-сериозно да пострада пазарът на коли, които се задвижват само чрез батерии (изцяло електрически автомобили). Германската автомобилна асоциация предвижда, че през 2024 г. продажбите им ще се сринат с 29 процента спрямо миналата година.

Още по-мрачна картина на пазара на електрически коли в Германия очертава Константин Гал, който е експерт в сектора на автомобилната индустрия към консултантската компания EY. Той очаква продажбите на електромобили да спаднат с 30 процента през тази година. Това означава, че в Германия ще бъдат купени със 150 000 електрически превозни средства по-малко в сравнение с 2023 г., посочва влиятелният германски икономически ежедневник "Ханделсблат".

Автомобилният бизнес моли за подкрепа

На този фон европейските автомобилни компании, представени от асоциацията им, отправиха в края на септември призив за подкрепа от страна на институциите на Евросъюза, съобщи Франс прес. 

"Продължаващата тенденция за намаляване на пазарния дял на електрическите автомобили, задвижвани изцяло от батерии, е изключително тревожен сигнал към (представителите на автомобилната - бел. ред.) индустрия и към политиците", посочва Европейската асоциация на автомобилостроителите на своя сайт. Тя призовава европейските институции да предложат спешни мерки за помощ. Това трябва да стане преди 2025 г., когато влизат в сила нови изисквания за ограничаване на вредните емисии от въглероден диоксид, отделяни при движението на колите и лекотоварните автомобили.

Освен това автомобилните производители призовават Европейската комисия "да ускори преразглеждането" на екологичните изисквания, на които трябва да отговарят новите коли и лекотоварни автомобили. Предвидената оценка на въздействието на екологичните изисквания трябва да бъде проведена през 2025 г., а не през 2026-а и 2027 година, както е планирано, посочва браншовата асоциация.

Редица европейски автомобилни компании посочват, че бизнесът им е засегнат от строгите екологични изисквания на ЕС, както и от вноса на евтини китайски електромобили. 

Европейският съюз подкрепи този месец предложението на Европейската комисия за налагане на допълнителни мита върху импорта на електрически превозни средства, произведени в Китай. Това стана на фона на разследване, което ЕК започна миналия септември. То е свързано с огромните субсидии, които правителството в Пекин отпуска на китайските производители на електрически превозни средства.

Търговските защитни мерки се налагат, тъй като китайските компании са в по-привилегировано положение от конкурентите си, възползвайки се от незаконни държавни субсидии, посочи през юни Еврокомисията. 

Предвидено е новите мита да бъдат наложени в допълнение към стандартните тарифи върху вноса на китайски електрически превозни средства, които са в размер на 10 на сто, посочва Ройтерс.

Общ спад да продажбите на автомобили

На фона на спада при продажбите на електромобили в Германия намалява и общият брой на регистрираните нови превозни средства. През първите девет месеца на годината те са около 2,12 милиона. Това е с 1 процент по-малко в сравнение със същия период на 2023 г., въпреки че тя беше определена като "слаба" за автомобилния пазар в Германия, отбелязва "Ханделсблат".

През септември спадът е още по-значителен. През миналия месец в Германия са регистрирани 208 800 нови превозни средства, или със 7 процента по-малко от същия месец на миналата година.

Мнозина пазарни анализатори са единодушни - "Един призрак броди по света - призракът на нова търговска война". На карта е заложено кой ще контролира пазара на електрически превозни средства - западните страни или Китай. А това е пазар, който според прогнози на експерти ще възлезе на 786,2 млрд. долара в световен мащаб към края на тази година.

Оценките са, че до 2029 г. световният пазар на електрически превозни средства ще достигне 1,084 трилиона долара, посочва компанията за анализ на данни Statista. 

Източник: БТА

 

 

Коментари

  • Ъъъъъъъ

    13 Окт 2024 9:06ч.

    В, кой момент от производственият процес, Мосад ги подготвя за взривяване?🤔

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бум

    13 Окт 2024 9:57ч.

    Те и без мосад имат доста потенциал

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ААА

    13 Окт 2024 9:39ч.

    Ако решат и други да започнат да взривяват като Мосад?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мунчо

    13 Окт 2024 9:52ч.

    Смешен, и бих допълнил ТЪЖЕН, плач на така "прекрасната" антипаэарна логика и икономика на ЕС. Нали, бе, дееб@ ,, .... ПАЗАРА определя ВСИЧКО .... " Така чичко Маркс определяше ( и то правилно !!! ) "праведния" западен капитализъм. Е, къде ви е пазара - търсенето и предлагането на екопанацеята електроавтомобили? А ? М ? И, що за ГРАНДИОЗНА ГЛУПОСТ е изтипосаното тъпанарско твърдение в тази статия, че Китай се възползва за печалби в ЕС чрез ,, ..... НЕЗАКОННИ ( ??? !!! ) държавни субсидии ... " Ми, щом са "незаконни", що бе , дееб@, самите европейски производители на елктроавтомобили ИСКАТ ДЪРЖАВНА ПОДКРЕПА , с която да "регулират" пазара в своя полза? Шизофрения! Не, ли?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ми, щом са "незаконни", що бе , дееб@, самите европейски производители на елктроавтомобили ИСКАТ ДЪРЖАВНА ПОДКРЕПА , с която да "регулират" пазара в своя полза? Шизофрения! Не, ли?!

    13 Окт 2024 9:56ч.

    Субсидиите на ограбващо високите цени на "зелената" енергия, които са гарантирани от държавата дълги години напред не са ли и те НЕзаконни?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Краставичар

    13 Окт 2024 10:02ч.

    А тези на краставиците? И това ми било пазарна икономика

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • въпрос без трудност

    13 Окт 2024 10:33ч.

    Последно, каква е икономиката на неосъветската кочина ЕС - пазарна, или пак, като съветската, дотационна?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • първи

    13 Окт 2024 10:53ч.

    Електрокарчето е хубава машинка за затворени складове, трюмове на кораби, за високи стелажи..... ама да е кола?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • glas

    13 Окт 2024 11:08ч.

    Идиотите значи са намалели! Това е оптимистично!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    13 Окт 2024 11:47ч.

    Септември се оказа рекорден за китайските EV производители https://money.bg/auto/septemvri-se-okaza-rekorden-za-kitayskite-ev-proizvoditeli.html За електрокар ти трябва батерия. А тя е китайска.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Последно, каква е икономиката на неосъветската кочина ЕС - пазарна, или пак, като съветската, дотационна?"

    13 Окт 2024 12:03ч.

    Санкционно-мазохистична. Налагат санкции на другите, за да си самопричиняват болка. Време е в Брюксел, Страсбург и ЕСес столиците да се назначат психиатри.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Медведев

    13 Окт 2024 12:14ч.

    Глада, студа и болката лекуват най-добре. Психиатри не трябват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    13 Окт 2024 12:26ч.

    Много, много се радвам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Електро, добре, но значи ДВГ вдигат дела си, така ли? си,

    13 Окт 2024 12:55ч.

    Което всъщност е добре, нали?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    13 Окт 2024 15:11ч.

    Общите продажби спадат драматично. Какво значение има увеличение в проценти в дял от половин торта?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    13 Окт 2024 15:13ч.

    Фолксваген смята да затваря заводите си не за електромобили, а изобщо за автомобили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    13 Окт 2024 15:22ч.

    Индустриалната революция започва с манифактурите за дрехи. Стомана, пара,въглища....са съпътстващи.Преход към петрол и електрификация пак са дело на Европоцентризма. Дори дигиталната революция и автомобилостроенето след ВСВ(Германия без Фолксваген и Мерцедес, БМВ Германия ли е?). Зелената сделка бе опит да се пренапишат правилата за да прецакат Китай, Корея ,Виетнам... И се провалиха. Драматично Това е многополюсният свят. Не дрънкането с оръжие.Индия, Китай, Малайзия....дори Бразилия...в един момент те ще задават посоката. Ако и вече не го правят

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    13 Окт 2024 13:17ч.

    Поначало, т.н. "Зелена агенда", всякаквите "екологични" врясъци, писъци, квичене и отвратителни мантри лежат върху една съвсем нестабилна, дори в огромна степен ФАЛШИВА, ненаучна основа! Тези "зелени" Комисари са неслучайно измъкнати на сценична светлина от откровените мошеници, далавераджии и аферисти завладели ЕС с диктаторски намерения и методи! По начало твърдението, че СО2 и въглерода били ужасни беди, че ако не се намалят т.нар. "емисии" драстично, още утре "климата" щял да се срине и Армагедона започва. Нищо не е верно, действително НИЩО което се разправя за историческото минало, за катастрофите, редовното докарване на цивилизацията почти на нулата и след наколко стотин години - всичко се "забравя", пренаписва, фалшифицира. Дори Лемата за СО2 е изоснова ФАЛШИВА. Дърветата, растителността ползват СО2 и с ФОТОСИНТЕЗАТА произвеждат кислород! Нали все пак трябва да дишаме нещо? Е, едната, съществена част е кислорода във въздушният микс, който ни държи ЖИВИ. Самият Въглерод е един от основните компоненти на самият живот на планетата. Освен това, КОЙ е оторизирал разни мошеници да изискват пари от държавите заради някакъв си "въглероден отпечатък" с въведени "квоти"?! Ало, ДРОГАРЕ, знаете ли (за шашвите марионетки - управниците на бантустаните съм сигурен, как не знаят!), че едно изригване на един вулкан изкарва газове, толкоз много, колкото десетилетия наред да събирате газовете от всички коли на земята - това за сравнение. Да, разбира се локалното замърсяване с изпущане на фабрични, заводски газове без филтриране не може да се толерира. Но това няма нищо общо с планетарното "замърсяване" от човека с газове и "въглерод". По-добре всички Тези да отидат и да събират ПЛАСТМАСОВИТЕ ОТПАДЪЦИ плуващи по световните океани, отгоре - клъстери с размери на цял континент! Всичко или почти всичко, което правят тези тавагищи по "централно" нареждане - Божем "управниците", може да се квалифицира единствено и само като Терор на световен паразит над населенията на отделните държави!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • всеки жив - екотерорист

    13 Окт 2024 22:27ч.

    Щото диша, не ли? А международните парникови емисии са данъка задето сте живи и дишате!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи