Компанията майка на Burger King, Restaurant Brands International, иска да затвори стотиците си обекти в Русия, но не може, съобщи президентът Дейвид Шиър в писмо до служителите в четвъртък.
"Бихме ли искали незабавно да преустановим всички операции на Burger King в Русия? Да. В състояние ли сме да наложим спиране на дейността днес? Не", пише Шиър, благодарение на "сложния правен процес".
По-рано компанията обяви плановете си да преустанови корпоративната подкрепа за руските обекти след нападенията на страната над Украйна, включително да спре по-нататъшните финансови инвестиции, маркетинга и веригата за доставки.
Затварянето на самите ресторанти обаче не е толкова просто. Подобно на много други вериги за бързо хранене, Burger King не притежава еднолично по-голямата част от ресторантите си, а използва споразумения за франчайз. Когато Burger King навлиза в Русия преди 15 години, тя си партнира с руски юридически лица. Сега RBI притежава само 15% дял в руския бизнес, така че не може едностранно да затвори всички обекти.
Шиър казва, че опитът да се приложи договорът и да се изтегли напълно ще изисква съдействие от руските власти, което "на практика няма да се случи скоро".
McDonald's беше първата голяма американска верига за бързо хранене, която се изтегли от Русия на 8 март, а няколко други големи вериги бързо последваха примера ѝ. Макдоналдс беше в по-добра позиция да затвори всичките си руски обекти, тъй като 84% от тях бяха управлявани и притежавани от компанията. Това означава, че за огромното мнозинство от руските обекти на Макдоналдс не се е налагало да се занимава с франчайзополучатели, които може да не се съобразят с изискванията. Този процент на собственост е необичайно висок - в световен мащаб 93% от обектите на Макдоналдс са собственост на франчайзополучатели.
Papa John's се е сблъсквал с подобен проблем - франчайзополучател, който не иска да затвори. Кристофър Уин, американец от Колорадо, е собственик на компания, която управлява 190 обекта на Papa Johns's в Русия, съобщава The New York Times. Той не планира да прекрати дейността на ресторантите си, въпреки че Papa Johns International преустановява дейността си в Русия. Той дори планира да открие още 20 до 40 обекта, ако руското правителство не предприеме ответни мерки срещу американските марки.
Договорите за франчайзинг са норма в сферата на бързото хранене и могат да бъдат изгодни за компаниите, като в много случаи ги предпазват от отговорност, но също така могат да изземат някои важни решения от ръцете им, както Burger King и Papa John's виждат днес в Русия.