Закон обезсмисля ходенето на работа в Германия

Закон обезсмисля ходенето на работа в Германия
Експерти твърдят, че ходенето на работа в Германия не си струва, тъй като много често нетните възнаграждения са почти равни или дори по-ниски от помощите за безработни. За много хора в Германия трудът се обезсмисля, защото техните нетни трудови възнаграждения – особено на хората с ниски и средни доходи – са почти толкова ниски, колкото социалните помощи за безработни, гласувани със закона "Харц ІV".
<br />Законът влиза в сила още в началото на 2005 година. С увеличаването на добавките от "Харц ІV" проблемът с разликите в заплащанията се разширява, твърдят изследователите от Федералния институт на данъкоплатците. Дори когато към трудовото възнаграждение се прибавят и детските надбавки, не се спазва разликата между получателите на социални помощи и трудещите се. <strong>В много стопански сфери не се спазва т.нар. правило за разликите във възнагражденията, което постановява трудещите се да получават повече от получателите на социална помощ.</strong><br /><strong>Особено силно засегнати са хората с ниски доходи и преди всичко тези, които имат големи семейства. </strong>Понастоящем неквалифициран работник с ниски доходи получава месечно 1823 евро бруто. За сам човек остават 1256 евро нето, което е значително повече от помощта за безработни, която според закона "Харц" е 637 евро. По друг начин изглеждат обаче нещата, когато става дума за глава на четиричленно семейство. Нетното възнаграждение се покачва до 1437 евро, а с детските надбавки достига до 1805 евро. Тогава обаче <strong>разликата между възнаграждението на трудещия се и получателя на помощи по закона "Харц ІV" остава едва 152 евро. Ако този трудещ се напусне работното си място и се задоволи с т.нар. Minijob, получава почти същото възнаграждение. </strong><br />В много икономически сфери финансовата съблазън за напускане на работното място е особено силна &ndash; например при съкратеното работно време, при охранителните фирми, в гастрономията и земеделието. Тук заплатата на един човек със средни доходи и семейство въпреки детските надбавки е по-ниска от социалната помощ, гласувана със закона "Харц".<br />Правото на социални помощи според германския закон гарантира социокултурния екзистенц минимум, под който никой гражданин не бива да пада. Сега в Германия има 330 хиляди заети на пълно работно време, които имат право на надбавки за отопление и наем. Допълнително те могат да подадат молба и за детски надбавки. Изследователският институт към Федералната агенция по труда изчислява, че допълнителното увеличение на социалната помощ ще доведе до допълнителни разходи за държавата от порядъка на 10 милиарда евро годишно. <strong>Според учените 200 хиляди трудещи се биха напуснали работа, защото просто не би си струвало да работят.</strong><br />&nbsp;<br />По "Дойче Веле"

Коментари

  • &lt;a href=&quot;http://brigadiri.com&quot;&gt;работа&lt;/a&gt;

    07 Апр 2010 19:36ч.

    Ами то навсякъде вече става така. Сезонната работа става все по-ниско платена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лили Костова

    18 Апр 2010 7:41ч.

    Хм. Ако премахнат закона - ще решат ли проблема? По-скр ще го задълбочат, но точно за това си мечтаят свободните демократи в Германия - най-дясната партия и единствената, която в една провинция американците са се принудили да забранят след Втората световна война - толкова бъкана е била с нацисти. Дясното невинаги е добра идея, макар че някои хора в България трудно го разбират...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • vito

    23 Юли 2010 3:45ч.

    mnogo gi razbirate tezi ne6ta

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sergei stefanov s.BOGUROVO

    25 Ное 2010 20:28ч.

    ISTINATA E-ZAKONITE V GERMANIA ZASHTITAVAT INTERASITE NA SAMATA DARJAVA,VSICKI RABOTNICI OT VAN SA POTENCIALNI IKONOMICESKI REGULATORI.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи