Промените в БАН – реформа или „реформа”?

OK, Динчев, нещата в общи линии изглеждат точно така, както ги описваш... Е, и какво от това? Нима наистина смяташ, че в БАН е възможно преструктуриране отдолу-нагоре? Всички реформи се правят отгоре-надолу, отдолу-нагоре се правят революции и камък връз камък не остава... За да стане по-ясно, нима смяташ, че някое звено ще каже: ние сме много слаби, самозакриваме се.. или... самосъкращаваме се с 50% и се присъединяваме напр. към НАИМ? Абсурд! След като е кристално ясно, че бюджетните пари стигат за НОРМАЛНА РАБОТА само на около 50% от състава на БАН, тогава какво правим? Несъмнено трябва да играе брадвата... Въпросът е кой да я размахва? Ако остане в ръцете на феодалните младежи, надежда всяка оставете... Ако се прави от МОН и групата от обслужващите ги лаладжии, резултатът ще е подобен и оспорван до дупка... Някакъв шанс има единствено преструктуриране ОТВЪН на базата на ясни международно приети критерии, т.е. от одитната комисия на базата на данните, които вече има... И след това, оторизиране на екип от не повече от 10 човека (от БАН, МОН и шеф-одитори) за провеждане на операцията... Дадзибаото е: ОСТАВА САМО КАЧЕСТВЕНОТО! Да се измисля на коляно Национална стратегия за наука е чиста проба Ала-Бала. Има поне 5-6 приети подобни щуротии за различни отрасли, в резултат на което тези отрасли или вече не съществуват, или се развиват въз основа главно на Брауновото движение! PS: Одитната оценка на ИПОИ е сбъркана, те имат B-A-A... Сбъркал си защото те постоянно и навсякъде дърдореха колко висока оценка имали в сравнение с другите...
Кои са "феодалните младежи"? Ако това е някаква метафора по повод на председател и компания - добре, макар и младежи да е силно преувеличено. Ако обаче се имат предвид новопоявилите се напористи младежи, тип Когито и др.п. -нещата са не по-малко страшни, защото под прикритието на възрастовата разлика всъщност са се скатали същите "феодални" люде. Които дирижират чрез младите слагачи. Защо никой не споменава коментираното от доста хора обстоятелство, че настоящето ръководство на БАН всъщност е подменяло международната одитна оценка. Което лесно се констатира ако се сравнят анализите за дейността на отделните звена и заключенията, съпроводени от конкретна оценка. Почти няма изключение институция на член от ръководството да няма възможно най-високи оценки. Дори и когато на всички е известно, че работата на дадената институция не струва.
Относно "феодалните младежи": имах предвид точно тази стоманена сплав от старите ДС таланти и младите им поклонници... Най-характерното за тях е, че бягат като дявол от тамян от анализ на оценките от одита и логичните им следствия. Одитът се използва само в контекста: Помогите, бьют Паниковского! (т.е. индулгенция, че ЦЯЛАТА академия е в правата вяра, и най-вече нейното мъдро ръководство от ЦУ и САЧК...). Колегата Динчев има моите почитания за това, че искрено вярва, че в науката са приложими общоприетите за едно демократично общество правила и норми - представителност на соц. групи, изборност отдолу-нагоре, подчинение на малцинството пред мнозинството, съобразяване с "гласът народен" и т.н. Моите разбирания са по-други... В един "демократичен" БАН Айнщайн няма никакъв шанс, защото неразбиращите теорията му винаги ще бъдат мнозинство... А голямата грешка на одиторите беше, че не приложиха към докладите няколко базови графики - напр. съотношението на международно признатата научна продукция към броя на учените и т.н. Тогава веднага щяха да лъснат голите задници на много институти, които се самозалъгват, че оценка "C" за качество и продуктивност била много солидна... Пълен смях: оценка "C" означава научно ниво Танзания! С тази оценка одиторите буквално ни казват: ако България има пари бол, нека да финансира подобни институти, ваша си работа... Навсякъде по света след такава унищожителна оценка идва горския, разковава кошарите, разгонва келявите овце и с 5 пъти по-малко и евтино) стадо се опитва да увеличи 5 пъти млеконадоя. А нашите феодални синковци за благодарност отново изпоназначиха за по още един мандат директорите, довели звената си до пълното блато... Относно подмяната на одитната оценка за някои институти: ако това е вярно, ти направо убиваш всичко детско в мен!
България и Австрия са сравними по територия и население,но не и по брутен вътрешен продукт на глава от населението: австрийският е 3.3 пъти по-висок от българския. И двете страни имат академия на науките с институти към нея: в австрийската работят 1180 души, 70% от тях са учени,в българската работят 7400 души,процентът на учените е 48. Някой може ли да ми обясни по какво си приличат и по какво се различават тези две академии ?
Сергей,приятелю,нека да те открехна:приличат си по това,че и двете са дали нещо на света -във Виена се гордеят с Лудвиг Болцман,в София - с Академик Съботинов.
Не знам доколко във Виена се гордеят с Л. Б., но ние се гордеем с Ак. Съб. заради високата му интелигентност, неоспоримите му качества на администратор, забележителните му качества на оратор и, естествено - заради красотата му.
Какво означава,че Австрия е 3 пъти по-богата от България,но нейната академия на науките има 6 пъти по-малко персонал от българската? Означава, че БАН, каквато е сега, се простира 18 пъти повече от чергата си. Не винаги е било така, струва си да се замислим.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД