Необходимостта срещу алчността

Уважаеми г-н Дачков, Вестникът олевява все повече. На път съм да спра да го чета. Мога да приема защитата на Алексей Петров, но не и статии в защита на политика като тази, провеждана от г-н Сакс.
Не забравяйте, че Джефри Сакс беше един от ключовите икономически съветници по време на управлението на СДС. Мисля, че Гласове не случайно публикува стаии от него, за да видят всички десни в България с какви хора се обграждаше и кого търсеше за съвети дясното правителство на И. Костов и тогавашния президент Петър Стоянов. Тогава никой не го беше определял като ляв, защото най-вероятно никой и не е разбирал какво е да си ляв и десен. Защо не са поканили Милтън Фридман например? Или Ричард Ран? Хайде да не се заблуждаваме. Джефри Сакс си е левичар откак се помни. Могли са да поканят икономичекси съветници от който си поискат политически спектър, но са поканили Сакс. Това не е грешка на Гласове, защото те публикуват преводи на икономисти и от двете идеологически направления. Грешка е на П. Стоянов и СДС от онези години, че са се доверявали на Сакс и са слушали икономическите му съвети.
икономически съветник на Роналд Рейгън. За какво олевяване на Гласове говорите Петьо? Съвземете се. За да се разбере една гледна точка, трябва да се познава другата. Ту никой не уважава различното мнение и затова лесно слага етикетите. Леви са простотиите на Борисов.
За любителите на "лявото" и "дясното": никакво значение няма дали Джефри Сакс е "ляв" или "десен", по-важното е дали казва истината. Намирам, че в думите му има много истина, а пишещите по-долу, които не са съгласни с тезите му, бих искал да ги помоля: бъдете по-конкретни, кажете срещу какво конкретно възразявате, какво отхвъляте и какво приемате.
Уважаеми форумци, Опитвам се да отговарям по ред: 1. Не ме интересува дали Сакс е бил съветник на СДС и Петър Стоянов. Интересува ме твърдението му, че богатите трябва да се облагат и че използва екологията за политически цели. 2. Това, че е икономически съветник на Рейгън, не променя този факт. 3. Уважавам мнението на всеки, който е в състояние да го защити, и познавам достатъчно добре икономическите учения, за да знам кое от тях е правилно. Освен това не съм съгласен, че вестникът публикува безпристрастно мненията и на двете страни; след началото на канонадата първо срещу г-н Костов, а след това и срещу управлението на ГЕРБ, зачести появата на политически леви или либерални (не икономически, политически либерални) гледни точки. Това и определям като олевяване на вестника. Старая се да подминавам без коментар православния фундаментализъм във всеки брой, тъй като го отдавам на личните религиозни предпочитания на г-н Дачков, които мога да уважавам (или не), но не и да критикувам в един политически и икономически форум. 4. Конкретно не съм съгласен, че човекът експлоатира безотговорно ресурсите на планетата, че тази експлоатация трябва да бъде забавена или направо спряна, и че богатите трябва да станат по-малко богати, заради което бедните щели да станат по-малко бедни. Природните богатства се превръщат в ресурси именно заради човешката им употреба; населението не расте, защото някаква извънземна сила е решила така, а защото разполага с повече ресурс, смъртността е по-ниска и повече хора достигат стари години. Глобалното затопляне е политическа митология (за съжаление нямам достатъчно време тук, за да обясня защо) и е ужасно неморален начин да се подвеждат милиони хора - производителни хора - да плащат за безумията на малка група разбойници. Съгласен съм, че усъвършенстването на технологиите, политическата справедливост и етичното отношение ще оправят нещата - само не разбирам как г-н Сакс успява да причисли към тях устойчивите земеделски практики, умереното вдигане на данъците на богатите и най-вече това, че двигателят на икономическия растеж, наречен от него „алчност“, ще унищожи цивилизацията, при условие, че я е създал.
Няма да ни е за първи път "двигателят" на икономическия растеж да затрива цели цивилизации. Няма що да се връщаме далеч назад - спомените от 2008 г. са още съвсем пресни. Аз не разбирам как някои хора не щат да признаят, че заради необузданата алчност на шепа хора светът преживя огромен шок, от който все още не се е оправил, насмалко да се срине, и съдбата на всички нас все още виси на косъм. Не знам що го не виждате това! Не искам да кажа, че алчността няма пък съвсем никакво положиелно въздействие върху развитието на икономиката, но това е по-скоро положителното въздействие на новооткрит/новосъздаден вирус, който подръчква медицината/компютърната наука да се развиват. И кво, да обявим ли сега алчността за "дясна" ценност, а алтруизма за "лява"? Наричайте ги както щете, но аз определено имам възражения срещу алчността. И ще ви кажа защо: докато преди столетия алчността не е била в състояние да затрие цялото човечество (освен някои отделно взети цивилизации, ама от по-малките), то днес, поради напредъкът в технологиите, тя може да ни види сметката на всички ни само за някакви си седмици, дори без да се усетим! Дошло е време на алчността да и се сложи намордник, и колкото по-скоро, толкова по-добре - и в това Джефри Сакс е напълно прав, само дето не знам как това ще стане посредством философията на Махатма Ганди. Но няма що да се безпокоим - днешно време има и по-напреднали философии, щото не само технологията се е развивала през всичките тия години. И накрая, ха отговорете ми на един последен въпрос: откъде произлиза престъпността, особено организираната? Дали от лоши гени, или лошо възпитание, или някаква умствена болест, или условия на живот? Всичко туй го има, но най-важното ето какво е: от необузданата алчност на хората. Щото какво е престъпникът, особено великият престъпник? - човек, който е премахнал всички задръжки пред алчността си (била тя алчност за власт, или за пари, или за друго), и е готов да задоволи всякаквите и прищевки, дори и с цената на живота на всички около него. Казват, че алчността нямала граници? Не, има - границата на алчността е лудостта. Тъй смятам аз.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД