Банката на Русия реши да премести тестването на цифровата рубла с реални пари и клиенти от 2024 г. за април 2023 година. Това ще изисква и бързи законодателни промени. Новината съобщи първият заместник-председател на Централната банка Олга Скоробогатова на среща на регулатора с банкери, организирана от Асоциацията на руските банки (АБР), пише "Ведомости".
"С темпото, с което работим сега, предполагаме, че от април следващата година ще можем да започнем пилотни проекти с реални клиенти и реални транзакции", обяснява Скоробогатова.
Според нея, налагането на санкции е накарало Централната банка да преразгледа графика за тестване и въвеждане на цифровата рубла, но решението е било взето "доброволно и съзнателно". Освен това Скоробогатова отбеляза, че регулаторът има разбиране за международния опит в изпълнението на подобни проекти, богата практика в прилагането на собствените си национални платформи и голям ресурс от собствени ИТ разработчици, които са в състояние да правят изключително сложни неща в много кратки срокове. Всичко това прави сроковете за въвеждане на цифровата рубла по-амбициозни, добави тя. При това обявените по-рано етапи на въвеждане на цифровата рубла от Централната банка ще се запазят, само сроковете за тяхното изпълнение ще бъдат ускорени, уточни Скоробогатова.
В края на тази година регулаторът ще изпрати документите за цифровата рубла на Комитета на Държавната дума по въпросите на финансовия пазар, за да може през април 2023 г. да започне вторият етап на пилотирането, каза Скоробогатова.
Прототипът на цифровата рублева платформа беше завършен през декември 2021 г. В първия пилотен проект участват 12 банки: Ак Барс, Алфа Банк, Дом.РФ, ВТБ, Газпромбанк, Тинкофф Банк, ПСБ, Росбанк, Сбербанк, СКБ Банк, Союз и ТЦБ. Тестването на платформата за цифрови рубли започна през януари 2022 г., като на първия етап се тества емитирането на цифрови рубли, отварянето на цифрови портфейли от банки и граждани, както и преводите C2C (между физически лица) и C2B (от физически лица към предприятия - плащания от физически лица за стоки и услуги). Още на 15 февруари ПСБ и ВТБ бяха първите, които успешно прехвърлиха цифрови рубли между своите клиенти. На 18 февруари ръководителят на Централната банка Елвира Набиулина заяви, че системата вече се тества от пет кредитни институции, а останалите ще се свържат, след като нагодят своите ИТ структури.
Кому ще е необходима цифровата рубла?
Държавата ще бъде най-големият бенефициент, защото ще знае къде се движат парите на компаниите и гражданите.

Финанси
Според новия план за въвеждане на цифровата рубла до четвъртото тримесечие на 2022 г. ще се тестват трансакциите между физически лица, а от четвъртото тримесечие - трансакциите от физически лица към предприятия, т.е. плащанията на физически лица за стоки и услуги.
Освен че ще започне тестване на трансакции с реални пари и трансакции между лица, Централната банка планира през април 2023 г. да стартира и пилотен проект за интелигентни договори. "Освен многото предимства на токенизацията, цифровата рубла може да реши и въпроса с автоматизирането на всички плащания, т.е. с прилагането на интелигентни договори. Ето защо обединяваме тези две задачи и вярваме, че от април следващата година това ще може да започне да се тества", каза Скоробогатова.
Регулаторният орган планира също така да разработи протоколи за оперативна съвместимост на цифровата рубла с националните цифрови валути на други държави, по-специално на ЕАИС и ОНД, за второто тримесечие на 2023 година. Разработването на такива протоколи ще позволи извършването на трансгранични плащания и ще отвори втори канал за комуникация между банките, в допълнение към Системата за финансови съобщения на Централната банка, както и ще позволи SWIFT да не се използва при такива транзакции.
С оглед на изместването на втория етап от въвеждането на цифровата рубла за 2024 г., третият етап, който включва извършването на трансакции, свързани с държавния бюджет и чуждестранната валута, отварянето на портфейли за нерезиденти и въвеждането на офлайн режим на използване на цифровата рубла, също се измества за 2024 г.
Как ще работи цифровата рубла
Банката на Русия е създала отделна платформа за цифровата рубла - тя ще бъде неин оператор. Чрез платформата регулаторът ще емитира цифровата рубла, ще отваря портфейли за клиентите (всеки ще има два - за онлайн и офлайн плащания) и за банките. Гражданите и фирмите ще останат клиенти на банките, а те ще се превърнат в посредници: ще отварят портфейли по искане на клиентите и ще извършват плащания чрез платформата на Централната банка. Дигиталните рубли ще бъдат достъпни от мобилното приложение на всяка банка. За офлайн плащания регулаторът ще пусне втори цифров портфейл - на мобилно устройство. Все още не е известно как ще бъде организирано това технически: в света все още няма готова технология за офлайн плащания, Централната банка ще я разработи сама.
Таксите за прехвърляне на национална цифрова валута ще бъдат по-ниски от тези за безналични преводи в банки и не по-високи от тези за бързи плащания (0,4-0,7%). По цифровия портфейл не се начислява лихва.
Все още не се знае много за технологичните детайли на платформата на централната банка, а само това, че Банката на Русия при разработването ѝ ще използва хибридна архитектура, състояща се както от централизирани системни компоненти, така и от разпределени регистри (DLT). Централната банка избра този формат, тъй като технологията DLT, поради разпределеното съхранение и обработка на информацията, е по-устойчива на различни инциденти в сравнение с централизираната система (цялата отговорност е на един участник). Последните от своя страна могат да се справят по-добре с голямото работно натоварване, присъщо на големите обеми плащания.