Разработчик, известен с разкритията си срещу компанията за изкуствен интелект, е открит мъртъв в дома си

Разработчик, известен с разкритията си срещу компанията за изкуствен интелект, е открит мъртъв в дома си

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Бивш разработчик на OpenAI, известен с разкритията си срещу компанията за изкуствен интелект, чийто бизнес модел е обект на множество съдебни дела, е открит мъртъв в апартамента си в Сан Франциско. Новината съобщи първо регионалното издание San Jose Mercury News, което по-късно беше цитирано от Fox news и други централни медии, включително от най-големия индийски портал Times of India.

Сучир Баладжи, на 26 години, е бил намерен мъртъв в апартамента си на улица Бюканън на 26 ноември, но информацията става известна почти 3 седмици по-късно. Тя е потвърдена от полицейското управление на Сан Франциско и от офиса на главния съдебен лекар. Полицията е пристигнала в жилището квартал Лоуър Хайт след като получен сигнал. Съдебният лекар е определил причината за смъртта като самоубийство, като според полицията "в момента няма доказателства за насилствена смърт".

Смъртта на Баладжи настъпва три месеца след като той публично обвини OpenAI в нарушаване на законите за авторското право в САЩ при разработката на ChatGPT - генеративна AI програма, която се превърна в световна сензация, използвана от стотици милиони хора. Пускането на ChatGPT в края на 2022 г. предизвика вълна от съдебни дела срещу OpenAI от страна на автори, програмисти и журналисти, които твърдят, че компанията незаконно е използвала защитеното с авторски права съдържание, за да обучи програмата си и да повиши нейната стойност до над 150 милиарда долара.

Информацията, с която Баладжи е разполагал, се очакваше да изиграе ключова роля в съдебни дела срещу базираната в Сан Франциско компания. В интервю за New York Times, публикувано на 23 октомври, Баладжи заявява, че OpenAI вреди на бизнеса и предприемачите, чиито данни са използвани за обучението на ChatGPT.

"Ако вярвате в това, което аз вярвам, просто трябва да напуснете компанията", казва той пред изданието, добавяйки, че "това не е устойчив модел за интернет екосистемата".

Според адвокатите на New York Times Баладжи познава вътрешните процеси на OpenAI и разполага с "уникални преки доказателства" за незаконни действия на компанията. 

Отношения по новината за смъртта на Сучир Баладжи взе и самият Илон Мъск. По-рано днес първият човек в света с богатство над $400 млрд. репостна в "Екс" статия за смъртта на разработчика, като я придружи с кратък, но многозначителен коментар.

Професионалният път на Баладжи

Сучир Баладжи е израснал в Купертино, Калифорния, преди да се запише в Университета на Калифорния в Бъркли, за да изучава компютърни науки. Там той започва да вярва в потенциалните ползи на изкуствения интелект за обществото, включително възможността му да лекува болести и да спира стареенето. "Мислех, че можем да изобретим нещо, който да помогне за решаването на тези проблеми", казва той пред New York Times.

Но неговите виждания започват да се променят през 2022 г., две години след като се присъединява към OpenAI като разработчик. Той започва да се тревожи особено за задачата си да събира данни от интернет за програмата GPT-4, която анализира текст от почти целия интернет, за да обучи изкуствения интелект на компанията. Тази практика, според него, противоречи на законите за "честна употреба" в САЩ, които регулират как хората могат да използват вече публикувани материали. В края на октомври той публикува анализ на личния си уебсайт, в който защитава тази позиция.

"Няма известни фактори, които да накланят везните в полза на това ChatGPT да бъде честна употреба на обучителните си данни", пише Баладжи и добавя: "Същевременно, подобни аргументи могат да бъдат направени за много генеративни AI продукти в различни области".

Съдебните дела срещу OpenAI и Microsoft

Програмите за генеративен изкуствен интелект функционират, като анализират огромно количество данни от интернет и ги използват, за да отговарят на подадените от потребителите запитвания или да създават текст, изображения или видеа.

Когато OpenAI пусна ChatGPT в края на 2022 г., тя ускори развитието на индустрия, фокусирана върху създаването на есета, изкуство и компютърен код. Много от най-големите компании в света днес работят в областта на изкуствения интелект или произвеждат компютърните чипове, необходими за тези програми. Стойността на OpenAI почти се удвои през последната година.

Много новинарски издания, сред които и New York Times, твърдят, че OpenAI и Microsoft - които са партньори на OpenAI, са извършили плагиатство и са откраднали техни статии, подкопавайки техните бизнес модели.

"Microsoft и OpenAI просто взимат резултата от труда на репортери, журналисти, редактори и други, които допринасят за работата на местните вестници - без никакво уважение към усилията, да не говорим за законните права на тези, които създават и публикуват новините, от които местните общности зависят", се казва съдебен иск от няколко американски вестника.

OpenAI категорично отхвърли тези обвинения, като подчерта, че цялата им работа остава законна според законите за "честна употреба".

"Виждаме огромен потенциал за AI инструменти като ChatGPT да задълбочат отношенията на издателите с читателите и да подобрят новинарското изживяване", заявиха от компанията относно съдебния иск.

Източник: dnes.dir.bg

 

 

Коментари

  • Някой

    14 Дек 2024 18:10ч.

    Какво означава живота на едно програмистче, когато на стейк е бизнеса на "могули" като били вратаря. ;-) . Вчера ги гледах на конференцията "голобрадковците". Даже, на някой от тях, на баджовете им пишеше, че са от Унито на Бъркли ;-) . Те горките, повечето, не вдяват, че са модерната робска работна ръка. Повечето от тях, и то с чувствителна разлика бяха с азиатски произход, макар и обучени на североамериканския континент. Имаше и "чернички" за цвят. Тук таме и некоя гърла за цвят тоже. Така, че Азия си създава новата "работническа" класа. Дедо Маркс "да е жив", за описанието в "Капитала" ;-) . Около Питър Тиел дори имаше едни истории за преливане на кръв, за дълголетие и т.н. далавери. ;-) . Изобщо ККП има шансове ако навреме вземе завоя за това столетие, поне. Спомням си един програмист от китайски призход ми разправяше, как такива за броени месеци след заплати от 100-120000 УСД годишно и то по времената на дот-ком бума отиват под мостовете защото не могат да си плащат наемите !!! ѝена му плачела като спестяванията им изтекли в канавката през срива на балона 2001/3 - а. Сега ще по-зле, защото балона е монументален. Той самия в сие момент бе секюрити и продаваше марки през интернет, китайски. Извън писането на код не могат си операт дори чорапите, да не говорим за повече ! Признавам си без бой с тях не знам да плача ли да се смяе ли !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • конструктор "ЛЕГО"

    14 Дек 2024 18:19ч.

    Те код не пишат, а преписват и натаманяват. Писачите на код свършиха в средата на '80-те.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • за кожата на един сюрюч

    15 Дек 2024 1:12ч.

    Подритвал си е трудовата книжка

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @Някой

    15 Дек 2024 19:24ч.

    „Те горките, повечето, не вдяват, че са модерната робска работна ръка.“ <--- Напротив, вдяват. Но нямат много богат избор. Все пак са обикновени хора, работещи на заплата, както всички. Само не разбирам защо злобееш срещу обикновените работници, заради това, което правят шефовете им милиардери. Още по-малко с някой, който е платил с живота си за това, че е разкрил, че дейността на компанията, в която работи е неетична.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    16 Дек 2024 22:17ч.

    Написах повечето, не всички. Така, че продължавайте да мислите по въпроса за "злобеенето" ми ;-) . Може би има причина за това. :-) Егото на тия "повечето" е по-голямо от възможностите им, може би или друго. И Сноудън разкри разни работи. https://www.youtube.com/watch?v=QlSAiI3xMh4 Докато в конкретния случай, нито има реално разкритие, нито човека е жив. Кой е виновен според вашата "правилна/етична" логика ;-) ??? Разбира се такива като мен са "виновни" по подразбиране, това ми е ясно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @Някой

    16 Дек 2024 23:42ч.

    „Докато в конкретния случай, нито има реално разкритие, нито човека е жив. Кой е виновен според вашата "правилна/етична" логика ;-) ???“ <-- Не знам, нали е програмист, може би се е намушкал в стомаха, докато се е бръснел, или си е отрязал главата, докато си пере чорапите. Вие ми кажете, явно знаете повече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    14 Дек 2024 18:32ч.

    Жалко, че не можа да изнесе разкритията - убиха го!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dabedabe

    14 Дек 2024 18:43ч.

    Аз вече се опасявам, че всяко обновяване на софтуера в домашния компютър набутва ИИ, който ни следи и ни отнема свободата. карайки ни да се съобразяваме.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Име

    14 Дек 2024 18:59ч.

    400 милиарда долара богатство... един човек... това ли е разбирането за съвременната демокрация, равенство и прочее простотии за промотите ойроатлантически, недорасли мозъци? Да ви имам проблема чат гипити, а не това, че един човек може да нахрани един континент... 😔

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е разбирането. Долу кумунизъма. Искаме Град на Мечтите за нас и нашите богоравни дечица.

    14 Дек 2024 19:03ч.

    Държавата е лош стопанин. Кой не скача е червен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е по текущи оценки,

    14 Дек 2024 20:11ч.

    които са нереални. Те са моментни и бързо могат да се сринат поне десетина пъти. Балон под налягане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тоз механизъм

    14 Дек 2024 20:15ч.

    крепи и надутия долар, което се материализира в живот за сметка на целия свят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дегенеративен интелект

    14 Дек 2024 22:22ч.

    Или на познат език — пияница. Но едно е вярно, оставаш вечно млад с AI-то. Накъде 27 годишен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    15 Дек 2024 21:51ч.

    Мисля, че по този казус и дори по-темата, поантата е другаде. Като предговор, трябва да се отбележи, че някакви си 400 млд. зелена шума е много за обикновените Сульовци и обратното - за корпоративните Пульовци: - едно понятие. Въпрос е само на мащабите. И, кога Суб -държавите ще вземат тази технология изцяло в свои ръце ...Съболезнования към близките и съмишлениците жалещи момчето, но и самата стойност на неговите "изобличения" се свежда до нищото. Може би е осъзнало някои неща само...** За какво в същност се става дума? Най-общо: - Проблемът бил в т.нар. "авторски права". Едва ли не - "колективни" срещу ИИ. Защото, как всякаквите публикации из мрежата, всички, били уж суверенно притежание и НИКОЙ нямал право да ги чете сумарно и с това да натрупва информации и знания именно поради изключителният си капацитет да ги усвоява! *** Ама дрогаре, сърчовци и тавагище, не сте ли вие - "крем дела крем" на планетарната умност, заради гъделичкане на собствената мини-значимост - тези, които доброволно изплясквате собствените си брътвежи в нея, за да бъдат четени? Къде сте подчертавали уникалностите например в някое случайно образувало се изречение, с което правите някаква догадка, заради която GPT поумнява скокообразно, например?! Безспорно е, че Количеството, рано или късно се превръща в Качество. Значението Му не се оценява от масите мравки из мрежата. И за добро и за лошо. За добро е, че Човечеството се сблъсква за пръв път с равностоен Интелект (може да спорите "дали", но така или иначе ИИ е това и вече се превръща във) с когото то вече не ще да бъде САМО! Ще имаме достойно огледало в което можем да се огледаме - из основи! Липсата на равностоен, достоен Партньор или (не дай Боже) Враг, го е карало да се лута из всякакви полезни, вредни, религиозни и какви ли не, всякакви други Схизми! Така, че с врясъци и подписквания за "Генерални Авторски права върху ВСИЧКО" написано в мрежата, е самонадуване на разни болни ега и пр. дивотии. Това си е празна работа. По-добре е колективно да се осъзнае, а преди това да се прочете из основа Айзек Айзимов, за да се докрета до идеята, че е нужно - безусловно и без "ами", "ако", 'ми "то било" и пр. уговорки и врътки - тотално въвеждане на самозащитни, не подлежащи на промяна и заобикаляне алгоритми защитаващи Човека от бъдещият му партньор. Един вид Договор между Човешкият Интелект (ЧИ) и Изкуствения Интелект (ИИ). За сега не би могло да се достигне до разбирателство за Договор между няколкото Световни Полюси с политическа, индустриална, интелектуална мощ и с насочени към бъдещето вектори на развитие. Ако се прескочи очертаващото се самоунищожение сега, то тогава - ако не е вече късно - ще се стигне обезателно до подобен Пакт. Ако ли не - глупавите си отиват. Естествен подбор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До: Eisblock 15 Дек 2024 21:51ч.

    16 Дек 2024 0:17ч.

    Явно не разбираш, че ChatGPT всъщност е т.нар. „езиков модел“. Не е интелект, няма съзнание, няма цел. Това е просто един глупав генератор на текст, трениран върху огромно количество данни. Това нещо не разбира какво е „плагиатство“, какво е истина и лъжа, какво е добро или зло, не разбира елементарна логика, дори не може да събере две числа, да не говорим пък да може да сключи какъвто и да било договор. Впечатляващо е, че генерира текстове на различни езици, наподобяващи неща, писани от хора, но да търсиш смисъл или да имаш каквото и да било доверие във въпросните текстове е, меко казано, глупост.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ... И, кога Суб ...

    15 Дек 2024 21:53ч.

    ... И, когато Суб ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    16 Дек 2024 2:21ч.

    Не споря, така е. Но това е началото и никой не може да гарантира, кога можело да се появява личността. Например, Самоосъзнаването. Колкото за наподобяването - разбира се, че всеки човек го прави - кой явно, кой подсъзнателно, но в основата стои собственото натрупано знание с информационните масиви и осъзнаването като цяло на Аза. Но също да прибавим способността да се комбинират смислено думи според тяхното значение. Тук темата е дълбока, но със сигурност може да се твърди, че т.нар. "венец на творението" в по-голямата си част даже е и по-зле от GPT, натрупващ в себе си все повече обеми знание - всякакви текстове, информации и т.н.. Зоната на "сдрача", като цяло, сега е огромна и в нея има много и много изненади. Основната идея в написаното от мен по-горе бе извън констатацията Ви за неразбиране същността на т.нар. „езиков модел“.... Между другото - ползвам го и той ми спестява много време. За сега това ми е достатъчно...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До: Eisblock 16 Дек 2024 2:21ч.

    16 Дек 2024 3:40ч.

    Проблемът е, че ти, и много други хора като теб, си представяте ChatGPT като малко бебе, което се учи да говори, слушайки другите, и после като дете продължава да се изучава, като чете книги. В този смисъл, човешкото познание би трябвало по принцип да е достъпно за обучение на изкуствен интелект, така както е достъпно и за естествения интелект. Само че в действителност, ChatGPT фундаментално не работи като мозъка на малко бебе, той работи като „мозъка“ на зубрач/преписвач с феноменална памет, но интелект на лоботомизирана хлебарка или пък на мъничък червей с умствена изостаналост. Това е просто генератор на текст, който ни заблуждава, че е много по-интелигентен от колкото е, защото копира текстовете на много по-интелигентни хора, без всъщност да разбира нищо. Съответно, заради това, той е напълно неспособен да „знае“ кое е плагиатство и кое - не, и съвсем спокойно може да ти сервира едно към едно копиран текст от някъде, без да цитира източника, да не говорим, че може и да внесе промени, които внасят грешки в текста и т.н. Наричат ги „халюцинации“, но всъщност изобщо не са никакви халюцинации, просто цялото нещо е един генератор на случаен текст, на базата на вероятности, изведени от честотата на срещане на символи, думи и някакви части с по-голям контекст от реални текстове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи