През 1984 година е имало 1000 интернет устройства, през 1992г. – 1 милион, а през 2025г. вече са 40 милиарда

През 1984 година е имало 1000 интернет устройства, през 1992г. – 1 милион, а през 2025г. вече са 40 милиарда

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

През 1984 г. в интернет има само 1000 свързани устройства. До 1992 г., по-малко от десетилетие по-късно, броят им нараства до 1 милион. Бързото разрастване продължава, като през 1998 г. броят им достига 50 милиона, през 2009 г. – 1 милиард, а през 2020 г. – удивителните 10 милиарда. Днес, през 2025 г., броят на свързаните устройства вече е надхвърлил 40 милиарда, което още повече затвърждава господстващото положение на „интернет на нещата“ в ежедневието.

Според изследователски компании като Statista и IoT Analytics световният пазар на интернет на нещата продължава да се разраства с безпрецедентни темпове. Само в рамките на 2024 г. над 5 млрд. нови устройства от областта на интернет на нещата ще бъдат включени в мрежата, обхващайки отрасли като здравеопазване, транспорт, интелигентни домове и индустриална автоматизация. Пазарните оценки сочат, че до 2030 г. броят на свързаните устройства може да надхвърли 75 милиарда, подхранван от напредъка в областта на 5G, изкуствения интелект и периферните изчисления.

Прогнозите на големите технологични компании се различават, но има консенсус за продължителен експлозивен растеж. Cisco например прогнозира над 50 млрд. устройства до 2030 г., а Ericsson – 48 млрд. до същата година.

Докато предишни оценки – като амбициозната прогноза на Intel от 2016 г. за 200 млрд. устройства на IoT до 2020 г. – се оказаха прекалено оптимистични, днешните прогнози са подкрепени от по-точни данни и тенденции за приемане в реални условия.

Тъй като пазарът е залят от толкова много устройства на интернет на нещата, тяхното въздействие е огромно. От една страна, то обещава безпрецедентни нива на автоматизация, ефективност и свързаност във всичко – от интелигентните градове до прецизното земеделие. Но има и отрицателна страна: рисковете за киберсигурността и неприкосновеността на личния живот са по-големи от всякога. Поддържането на тези мрежи в безопасност означава по-строги разпоредби, по-интелигентни системи за сигурност и по-голямо сътрудничество между различните индустрии, за да се изпреварват потенциалните заплахи.

С навлизането в този хиперсвързан свят фокусът се измества. Вече не става въпрос само за добавяне на повече устройства – става въпрос за ускоряване на мрежите, намаляване на консумацията на енергия и гарантиране на сигурността и надеждността на екосистемите. Това, което започна като малка мрежа от  компютри, сега се превърна в огромна, взаимосвързана система, която определя бъдещето на технологиите, бизнеса и ежедневието.

Източник: kaldata.com

 

 

Коментари

  • Гогата

    08 Март 2025 10:19ч.

    Взривното нарастване на броя на интернет устройствата,тяхната свързаност и взаимна комуникация,използването на изкуствения интелект и интеграцията им във всичко ще доведе до раждането на хипер система,превъзхождаща човешкия ум!Сами ще се превърнем в роби на глобалния интелект.Поради липсата на емпатия,болка и понятието смърт планетарния ум ще завладее света и ще станем излишни! Дано да греша!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бил Гейов-Ваксинаря

    08 Март 2025 11:02ч.

    А колко хора и поколения профанизира и съсипа интернет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи