Корейците стават най-големият инвеститор в компанията за "реактори" TerraPower на Бил Гейтс

Корейците стават най-големият инвеститор в компанията за "реактори" TerraPower на Бил Гейтс

SK Inc и SK Innovation - дъщерни дружества на SK Group, втория по големина конгломерат в Корея - са инвестирали 250 млн. долара в американската компания за ядрени иновации TerraPower. Зад нея стои финансовата империя на Бил Гейтс, която търси път към ядрената енергия на бъдещето.

Проектът на TerraPower за ядрен реактор Natrium, в който се използват разтопени соли като охладители и топлинни акумулатори, е един от двата обещаващи проекта, подкрепени от федералната програма на САЩ за демонстрация на усъвършенствани реактори (ARDP). Реакторът на бързи неутрони Natrium с мощност 345 MWe и буферната система за съхранение на енергия от разтопени соли с мощност 500 MWe са планирани за изграждане в Кеммерер, Уайоминг.

Участието в програмата ARDP предполага, че TerraPower ще набере поне 50% от необходимата сума (2 млрд. долара) от инвестициите, набрани за пилотния проект. Преговорите с SK Group се водят от началото на годината. Очакваше се дъщерни дружества на корейския конгломерат да закупят 10% от акциите на TerraPower. В крайна сметка компаниите се споразумяха за инвестиция от 250 млн. долара от страна на SK Group в TerraPower, което е най-голямото набиране на средства от един инвеститор. TerraPower набра общо 750 млн. долара в последния си инвестиционен кръг.

Корейската компания има какво да предложи на TerraPower по отношение на технологиите. Интерес има и към самия реактор и неговите производни. Например корейските компании се интересуват от нови изотопи за разработване на лекарства за рак. Малките модулни реактори, като например реакторът TerraPower Natrium, също представляват интерес за корейците като източник на чиста и сравнително евтина електрическа енергия. Корейците са готови да повторят проекта в Югоизточна Азия и извън нея.

Скептиците предупреждават, че малките модулни реактори могат да генерират 35 пъти повече радиоактивни отпадъци от конвенционалните, но светът се нуждае от бърз достъп до електроенергия и има малко алтернативи.

Коментари

  • Реакторът на бързи неутрони Natrium с мощност 345 MWe и буферната система за съхранение на енергия от разтопени соли с мощност 500 MWe са планирани за изграждане в Кеммерер, Уайоминг.

    19 Авг 2022 11:14ч.

    Хахахахахаха, "Реакторът на бързи неутрони Natrium" е синоним за домашна ядрена бомба с потенциален ядрен взрив. Янкитата заразиха с ядрени отпадъци Гренландия през 1965 благодарение на глупстта и безхаберито си, сега ще разкажат играта на америката си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Я кажете нещо за бизнеса с ваксини на "филантропа".

    19 Авг 2022 14:32ч.

    Абе нали ядрената енергия не беше "зелена" или номерът беше "Европа" да повярва в това?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 19 Авг 2022 14:32ч. Абе нали ядрената енергия не беше "зелена" или номерът беше "Европа" да повярва в това?!

    22 Авг 2022 11:04ч.

    Да, това беше номерът, за да бъдат изтеглени тихомълом европейските най-вече германските резеври от ядрено гориво и прехвърлени в САЩ, които една едиствена инсталация за обогатяване на уран, осигуряваща максимум 10-15% от необходимото им ядрено гориво. Бъдете здрави!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    20 Авг 2022 20:22ч.

    ама тия палячовци янкс не са строили обикновен реактор от 50г., даже вейстингхаус фалира, та завлече и цялата Тошиба със себе си... та сега явно е ред да се канибализират ю-к индианци... неутрони, Руснаците вече имат работещи бързи реактори - нещастници..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи