В началото на тази година правителството във Великобритания стартира "Войната срещу рака" - десетгодишна кампания за разработване на нови методи за лечение на болестта, която всяка година отнема хиляди животи.
Според статистиката в Кралството, всеки втори човек ще се разболее от рак през живота си. Това на практика означава, че половината от всички хора, родени днес, ще развият рак. При наличието на вълна от потенциални пациенти на хоризонта е по-важно от всякога да се разработят нови технологии за лечение на рака. Преди обаче той да бъде лекуван, той трябва първо да бъде диагностициран.
Колкото по-рано се открие ракът, толкова по-дълъг е животът на пациента
По-рано този месец лекари и учени обявиха пробив в разработването на инструмент с изкуствен интелект, който може да прогнозира каква е вероятността ракът да се разрасне отново. Клиничните онколози определиха технологията като "вълнуваща" и смятат, че тя може да доведе до революция в наблюдението на пациентите.
Резултатите идват след първото в света проучване, проведено от Royal Marsden NHS Foundation Trust, Imperial College London и Institute of Cancer Research в Лондон. Лекарят от NHS д-р Ричард Лий заяви за резултатите:
"Това е важна стъпка напред към възможността да се използва изкуствен интелект, за да се разбере кои пациенти са изложени на най-висок риск от рецидив на рака и да се открие този рецидив по-рано, така че повторното лечение да бъде по-ефективно."
Д-р Лий добави: "Освен това технологията ще помогне и на пациентите, като намали "броя на сканиранията, необходими в тази обстановка и ще намали радиационното облъчване, посещенията в болница и по-ефективно ще използва ценните ресурси на Националната здравна служба."
Главният експерт в проучването, наречено OCTAPUS-AI, описва рецидивите като "основен източник на безпокойство", като добавя, че се надяват да "разширят границите, за да подобрят грижите за пациентите с рак, да им помогнат да живеят по-дълго и да намалят въздействието на болестта върху живота им".
Освен че ще предсказва дали туморите ще се появят отново, технологията с изкуствен интелект ще помогне за по-ранното откриване на нови видове рак при пациентите, което ще позволи те да бъдат лекувани по-рано.
Изкуственият интелект на практика представлява софтуер, който на база на огромно количество информация и картони на пациенти, болни вече от рак, може да направи прогноза за нов пациент. В софтуера, който ще бъде достъпен за широк кръг специалисти, те ще могат да попълнят необходимата информация, така че да получат прогноза от изкуствения интелект за процентната вероятност от проблеми с техния настоящ пациент.
В рамките на проучването лекарите са изследвали пациенти с недребноклетъчен рак на белия дроб, изложени на риск от рецидив след лечение с лъчетерапия. Ракът на белия дроб е един от четирите най-разпространени вида рак в Обединеното кралство, наред с рака на дебелото черво, червата и гърдата. При проведените изпитвания е установено, че изкуственият интелект е много по-ефективен при прогнозиране на резултатите от съвременните методи.
Ръководителят на изследването д-р Сумит Хиндоча заяви: "В момента в Обединеното кралство няма установена рамка за наблюдение на пациенти с недребноклетъчен рак на белия дроб след лъчетерапия. "Това означава, че има разлики във вида и честотата на проследяването, което пациентите получават."
Впоследствие изкуственият интелект би могъл да се използва за създаване на стандарт за ниво, така че да няма вариации в проследяването на пациентите. Проучването е част от един променящ се път към подобряване на лечението и диагностиката на рака. Резултатите от него идват скоро след като учени от Университета в Кеймбридж разкриха, че са провели "археологически разкопки" на рака.
Екипът е проучил данни от около 12 000 пациенти с рак, за да идентифицира нови модели и подписи. Само няколко седмици след проучването екипът потвърди, че е идентифицирал 58 нови модела. Тъй като войната с рака продължава, надеждата е, че все повече проучвания ще доведат до нови пътища, които могат да спасят не само стотици, но и хиляди животи.