Фейсбук е използвал емоционалната нестабилност на тийнейджърите, за да продава реклами

Фейсбук е използвал емоционалната нестабилност на тийнейджърите, за да продава реклами

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Сара Уин-Уилямс - бивш директор по обществена политика на Meta, даде показания пред Сената на САЩ след разкритията в книгата си „Безгрижни хора“.

В нея тя обяснява как компанията умишлено е използвала емоционалното страдание на своите потребители тийнейджъри за рекламни цели, посочват международните издания, цитирани от бТВ.

Meta е можела да открие, че даден тийнейджър се чувства „безполезен“ и да сподели тази информация с рекламодателите, за да покаже реклама „в най-подходящия момент“ - например козметичен продукт точно след като тийнейджър е изтрил селфи, или предложения за диети за отслабване, когато младите момичета изразяват телесен дискомфорт.

Според Уин-Уилямс тези практики, насочени към 13-17-годишните, считани за „високодоходни“, са били извършвани без каквито и да било етични гаранции в Мета, която е собственост на Марк Зукърбърг.

Уин-Уилямс дори съобщава, че един от мениджърите е смятал тези тийнейджъри за „най-ценния сегмент“ и е смятал, че това трябва да бъде заявено ясно и категорично.

Тя заяви, че е ужасена от факта, че компанията, оценена на над 1 трилион долара, безскрупулно печели от тежкото положение на непълнолетните, за да „добави още малко в касата си“.

Същата логика на необуздан растеж може да се види и в разкритията на Уин-Уилямс за отношенията на Meta с Пекин. Според показанията ѝ ръководителите на Фейсбук не са се колебали да си сътрудничат с китайския режим в опит да проникнат на азиатския пазар.

Твърди се, че Meta е организирала брифинги за американските постижения в областта на изкуствения интелект за китайски служители с надеждата да спечели благоразположението на Пекин.

Компанията дори е обмисляла изграждането на „тръбопровод“ за данни между САЩ и Китай - проект, който в крайна сметка е бил изоставен под натиска на регулаторните органи, тъй като е щял да даде на Пекин пряк достъп до данните на американските потребители.

Сред обвиненията си Уин-Уилямс посочва, че моделът на Meta за изкуствен интелект „е допринесъл значително за китайския напредък в технологиите за изкуствен интелект като DeepSeek“ и че Meta се е съгласила да изтрие профила във Фейсбук на китайски дисидент, живеещ в изгнание в САЩ, като по този начин е отстъпила пред исканията на комунистическата партия за цензура.

Официално групата посочва като претекст неспазването на правилата на акаунта, но истинското намерение е било да успокои китайските власти.

От циничното използване на слабостите на тийнейджърите до компромисите с авторитарния режим, тези две части рисуват портрет на компания, готова на всичко, за да се разшири. Мета изглежда се ръководи от търговска логика, която не познава граници, жертвайки моралните принципи и безопасността на своите потребители пред олтара на растежа.

Насочването на компанията към уязвими непълнолетни и умиротворяването на държавната цензура са част от една и съща спирала: печалба и завладяване на нови пазари за сметка на етичните ценности и обществената защита. 

Източник: "24 часа"

 

 

Коментари

  • old_beggar

    12 Апр 2025 18:21ч.

    мобилност, постоянна експатриация, приятно скитане, космополитно поведение и обща дезориентация = премахване на териториалните, исторически и културни корени като референтни ценности… изоставяне на корените си, отказ от национална принадлежност, забавления без граници в безкрайния свят на глобализма и космополитното включване…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    12 Апр 2025 19:41ч.

    Без никакава реклама д-р Менгеле е успял да направи от дебелаците стройни хора, които надживяха своите надзиратели - неоспорим факт !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Томов, ти определено не си в час!

    13 Апр 2025 10:10ч.

    Гавра с хилядите убити от нечовешките експерименти е твоят пост.Нищо общо със статията!А колкото до 24 часа, откриват топлата вода.Всички голями компании използват тези методи и в България даже! И статията и постът показват за съжаление какво е нивото на пишещите у нас.Жалко!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи