Фалира Northvolt - най-голямата надежда на европейската индустрия за производство на батерии

Фалира Northvolt - най-голямата надежда на европейската индустрия за производство на батерии

Бившият канцлер Олаф Шолц сложи началото на изграждането на фабрика за батерийни клетки в Хайде, Германия, на водещия европейски производител на батерии, Northvolt. В съоръжението трябваше да работят около 3000 души с максимален годишен производствен капацитет от 60 GWh. Заводът трябваше да отвори врати през 2026 г. Снимка: 27 март 2024г.

Northvolt AB подаде молба за защита от фалит в Швеция, с което се слага край на компания, която някога се смяташе за най-голямата надежда на европейската индустрия за производство на електромобилни батерии, пише Bloomberg.

Бизнесът и всички активи на шведския доставчик ще бъдат продадени от назначен от шведския съд ликвидатор.

Northvolt вече беше останала без пари миналата година след поредица от оперативни грешки и подаде молба за защита от фалит в САЩ през ноември. Този съдебен процес предостави на компанията временно спасение, докато тя се опитваше да намери спасителен пояс за своите финанси в лицето на нови индустриални партньори. Но тези усилия не постигнаха търсения резултат.

„С ограничено време и налични финансови ресурси компанията не успя да сключи необходимите споразумения, за да осигури бъдещето си“, изтъква Northvolt.

Основните оперативни субекти Northvolt AB и Northvolt Ett AB — както и Northvolt Labs AB, Northvolt Revolt AB и Northvolt Systems AB — подадоха заявление за банкрут в шведския съд.

„Това е загуба за шведската икономика и за Шелефтео в частност, за Northvolt и, разбира се, за всички служители“, посочва Джени Аскфелт Рууд, председател на борда на 4 to 1 Investments AB. Преди това фондът беше отписал цялата си капиталова инвестиция от 5,8 млрд. шведски крони (577 млн. долара) в производителя на батерии.

Неволите на компанията накараха редица други инвеститори да се откажат от активите си в Northvolt миналата година. Основните акционери на концерна включват Volkswagen AG, отдела за управление на активи на Goldman Sachs Group Inc. и шведския инвеститор Vargas Holding AB.

Крахът на Northvolt също така повдига въпроси относно степента, в която правителствата трябва да подкрепят определени индустрии и индустриалната политика на Европейския съюз (ЕС) в по-широк план.

„Преди няколко години загубихме индустриалната битка за соларните панели“, припомня евродепутатът Паскал Канфин. „Би било стратегическа грешка да се откажем от батериите“, добавя той.

Правителството на Швеция многократно отхвърли опцията за предоставяне на директна финансова помощ на закъсалата компания, докато търсеше нови средства, за да продължи своята дейност.

„Надяваме се, че може да се намери дългосрочно решение с възможност някой друг да поеме бизнеса и да осигури устойчиво производство на батерии в Швеция“, изтъква министърът на енергетиката на страната Еба Буш в публикация в социалната платформа X.

Northvolt се опитваше да избегне финансова криза от 2024 г. насам, след като натрупа милиарди долари дълг и собствен капитал, обезпечени с помощта на договори за 55 млрд. долара от някои от най-големите производители на автомобили в Европа.

След като продаде първите си батерийни клетки през 2022 г., загубата на Northvolt се утрои през 2023 г. до 1,03 млрд. долара. През същата година компанията се опита да привлече инвеститорите с планове за листване на борсата на стойност 20 млрд. долара. Но по това време плановете за растеж вече бяха започнали да се разпадат. През септември 2024 г. групата заяви, че съкращава 20% от работната си сила и допълнително намалява своя изследователски и развоен бизнес.

Неспособна да спре финансовия крах, Northvolt потърси защита от фалит в САЩ в опит да набере ново финансиране. Неуспешното постигане на сделка обаче я принуди да се обърна към съда в Швеция.

„Нека се съсредоточим върху работата с ликвидатора, за да осигурим устойчиво производство, да подкрепим работните места“, посочва Том Джонстън, временен председател на Northvolt, по време на пресконференция.

Източник: investor.bg

 

 

Коментари

  • долу ес

    12 Март 2025 15:43ч.

    един завод за батерии и той умря, само гледайте какви извращения на 180 гр следват за да оцелее автобранша в скапания ес Следваща директива, никакви ел коли, само двг!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    13 Март 2025 14:49ч.

    Сега е момента да се възстанови най-елитния ни завод за батерии " Никопол " !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По Ленин

    12 Март 2025 15:51ч.

    Електрическа кола е батерии плюс електроенергия. Като няма и двете, има все още коне на люцерна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    12 Март 2025 17:10ч.

    И люцерна няма, защото полетата бяха застлани със соларни панели. А конете умряха отчасти от глад, отчасти от учудване и най-вече за да не отделят въглероден двуокис.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    12 Март 2025 15:51ч.

    Ти да видиш... сиги ко ши го прайм тока от панелкити? 🤣🤣🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Майна

    12 Март 2025 15:54ч.

    Много е тъжно... Но не съвсем.. Европа , която колонизираше , ограбваше , унищожаваше държавите. Именно от Европейци бяха унищожени индианците. Именно най- голямата измет от Европа заграби земите им .. Хм, за да изгради Свободен свят, ха ха ха.. Създаде го с робския труд на отвличани ирландци и англичани( хм, да, парадокс ) С Индия - Перла в Короната) А Африка? А близкия Изток ? Кой стоеше зад всички тези грабежи- предците на Стармър и Макрон... Но ние не принадлежим към тази кървава история! Кой реши да ни пришие към тези грешници?! Радев, ехооо. Тебе питам , пентагонски възпитаник? Пускай Референдум за Еврото! Това не е нашия път! Пътят ни е с Православието, с руските братя!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Един по един до един

    12 Март 2025 15:59ч.

    Нямам представа, какъв точно олигофрен трабва да си, да си въобразяваш, че при липса на енергия и природни ресурси можеш да командваш световния парад. . Ние, последните на соца учихме география - къде какво, кой точно има. Не мога да разбера, защо се поведохте по акъла нан реднеците, чиято география тепърва ще им играе номира. Нали уж шибаната ви Европа беше мъдра? Остатъци на пирати и неофашисти, като ги вкараха в ъгъла решиха да портят половин континет. И "българските" боклуци им съдействат, щото фамилията им трабва да има някакви каймета

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хроника за

    12 Март 2025 16:06ч.

    една предизвеснена смърт. Честно каззано, тази книга много ме оттегчи, но явно е трябвало да я чета по-внимателно. Не става дума за икономика, а за обществено здраве

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Toм Сойер

    12 Март 2025 16:11ч.

    Тя Германия фалира, кви батерии...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 12 Март 2025 16:11ч. Тя Германия фалира, кви батерии...

    12 Март 2025 16:26ч.

    Коментар точно на място. Покрай Германския фалит рухна и крехката българска ишлемеджийска /прости, Господи/ индустрия. Индустриалният износ от България към Европа се срина около 10 пъти, цели браншове са на ръба на фалита, а други вече са го прекрачили, но ние се занимаваме с 7-8 празни чувала от изборите, сякаш никой от слабите актьори в тоз позорен цирк не е чувал за изборните мушенгии. Срам и позор!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кеееф

    12 Март 2025 16:54ч.

    Зелената утопия уби Европа!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Под вещичското ръководство на EU социопатиците

    12 Март 2025 17:01ч.

    ЕС скоро ще стане за смях и на ескимосите. На бъргарите ни е време да си ходим обратно у дома, ако ме разбирате.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    12 Март 2025 17:11ч.

    Пазарът не решава всичко. Зад индустрията на САШ (железопътните барони или стандарт ойл) стои държавната "поръчка". Зад мишката, чипа от силиций, интернет-DARPA, Бели шанс и държавни поръчки. Дори за Мъск стои свое на та кат бащиния НАСА, същата DARPA....другото е историята как лускаш ябълки. Зад старт учи те в Китай стои военният съвет на армията... У нас(в Европа) пада голямо усвояване, но без държавната научна(и финансова) база...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • това, което предстои за неблагодарника, е страшно

    12 Март 2025 19:38ч.

    Без реален ресурс, взет на сравнителна евтинийка, няма как да се поддържа конкурентна икономика. Европа презря ръката, която й даваше. Резултатът е предизвестен в предшествието на времената.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Делта

    12 Март 2025 19:51ч.

    Зелената енергия и зелената сделка са като зеления хайвер.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2792

    12 Март 2025 20:40ч.

    Германците не изпращат най-умните, които имат, на политическите върхове :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи