СЪОБЩЕНИЕ ПО ПОВОД КОНЧИНАТА НА НЕГОВО СВЕТЕЙШЕСТВО БЪЛГАРСКИЯ ПАТРИАРХ И СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ † НЕОФИТ от Светия Синод на Българската Православна Църква:
Боголюбиви братя и сестри, на 13.03. 2024 г. след продължително боледуване във Военномедицинска академия (ВМА-София) в 22:22 часа, вследствие на многоорганна недостатъчност, се престави в Господа Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, първосветителят на родната ни света Православна църква, който е достоен продължител на делото на своите именити предшественици в най-новата ни църковна история – блаженопочившия Български патриарх Максим, негов духовен наставник, и приснопаметния Български патриарх Кирил.
Призоваваме православните християни да отправят своята искрена молитва ведно със светата Православна църква към всемилостивия Бог да упокои душата на нашия скъп Патриарх в Божието царство – в селенията на праведните и го настани сред избраните отдясно, където с небесните воинства да възпява във вечността с приятен глас Бога.
Изразяваме благодарност към ръководството на Военномедицинска академия – София в лицето на генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., на чл.-кор. проф. д-р Николай Петров, д.м.н., началник на катедрa „Анестезиология и интензивно лечение“, на лекарите и медицинския персонал в интензивното отделение, за старанието и грижите, които положиха за Светейшия патриарх.
Вечна, блажена и светла да пребъде паметта на Светейшия наш отец Неофит, Патриарх Български и митрополит Софийски!
Бог да го прости! Царство му небесно!
Патриархът на Българската православна църква и Софийски митрополит Неофит е починал, съобщи митрополит Антоний. В профила си във Фейсбук митрополит Антоний написа - "Бог да прости Негово Светейшество Българския Патриарх Неофит! Ще остане незабравим в сърцата ни с неговата любов, благост, смирение и търпение! Светъл път, Светейший владико!"
Патриарх Неофит е роден в София през 1945 г. със светското име Симеон Николов Димитров. На 20 години завършва Софийската духовна семинария, а през 1971 г. - Духовната академия в София. Специализира в Москва, а след завръщането си преподава и ръководи студентския хор в Духовната академия. През 1975 г. е подстриган за монах от патриарх Максим в Троянския манастир.
В края на 1989 г. става ректор на Духовната академия, а през 1991г. - пръв декан на възстановения през същата година Богословски факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски". По-късно е главен секретар на Светия синод и председател на настоятелството на храм-паметника "Св. Александър Невски".
През 1994 г. става митрополит на Доростолско-Червенската епархия, а когато тя е разделена на Русенска и Доростолска през 2001г., става Русенски митрополит.
Неофит е един от митрополитите, за които Комисията по досиетата през януари 2012 г. обяви принадлежност към бившите тайни служби. Досието му обаче е едно от най-"чистите" - запазени са едва 16 листа, в които няма писмени следи от владиката.
През 2015 г., по повод 70-та му годишнина, беше удостоен от президента Росен Плевнелиев с орден "Стара планина" първа степен за изключителния му принос към България.
През 2015 г. Неофит беше избран на патриаршеския трон през Ловчанския митрополит Гавриил.
Във времето си начело на Синода той беше радетел на идеята Българската православна църква да стане църква майка на Македонската. Това не стана, но през 2022 г. Св. Синод призна македонската църква. През март 2018 г. патриарх Неофит и руският патриарх Кирил отслужиха заедно заупокойна молитва в манастир "Рождество Христово" в град Шипка по повод трети март и отбелязването на 140 години от Освобождението на България.
През май 2019 г. патриарх Неофит прие папа Франциск по време на посещението му в България, но не служи заедно с него.
Богослови и хора, близки до църковните среди напомнят, че патриарх Неофит е бил познат с благотворителността си, отказа от подаръци и молбите да се подпомагат бедните и страдащите. Пред БНТ богословът Костадин Нушев заяви, че социалната кухня в двора на Софийската митрополия е била изцяло на издръжка на партриарха, който я е финансирал с лични средства.
Източник: "Дневник"