Премиерът Росен Желязков заподозря, че президентът Румен Радев опитва да отложи излизането на конвергентния доклад през юни, а с него и влизането на България е еврозоната от 1 януари 2026 г., а не да се проведе референдум по темата. Според министър-председателя целта на предложението на Радев не е провеждане на референдум, а внасяне на колебание в европейските институции за положително становище за влизане в еврозоната през юни.
"Следващият конвергентен доклад е през декември, което значи, че в началото на 2026 г. няма да бъдем член на еврозоната. Това е цел на част от обществото, подложена на хибриден натиск, както и на бизнес, който не желае да бъде осветлен. Законът предвижда България да бъде част от икономическия и паричен съюз. 20 години сме с дерогация, тъй като не сме отговаряли на критериите за присъединяване. Това е така, докато се стигне до момента, в който го направим. Според закона референдум може да се проведе по въпроси, свързани с международен договор, но преди неговата ратификация. Тоест той е трябвало да се проведе преди 11 май 2005 г. Освен това национален референдум се провежда по въпроси от компетенциите на Народното събрание", коментира Желязков.
Президентът все още не е депозирал искането си за национален референдум. Подобно предложение би нарушило Конституцията, правото на ЕС и Закона за пряко участие на гражданите. Затова използвам случая да призова държавния глава да преразгледа своето предложение. А също така приканвам парламента да не допусне разглеждането на такова противоконституционно предложение, каза премиерът Желязков.
"Подобно предложение би нарушило конституцията на Република България, правото на Европейския съюз и закона за прякото участие на гражданите. С всички аргументи, които бяха изтъкнати през изминалите дни, президентът може да преразгледа своето намерение да внесе подобно предложение. Използвам случая да призова това да се случи освен ако самото предложение няма за цел не провеждането на референдум, което според мен не е и целта на президента, а целта е да се внесе сериозно разколебаване в европейските институции за излизане на конвергентния доклад през месец юни, защото следващият доклад подлежи на разглеждане през декември, което означава, че 2026 г. България може и да не бъде член на еврозоната, което е една от целите може би не само на президента, а на една част от обществото, подложено на сериозен хибриден натиск, но и на бизнес, който не желае да бъде осветен", каза премиерът Желязков.
В 19,00 часа в петък държавният глава събра медиите в президентството за специално изявление, на което обяви, че ще инициира провеждането на референдум за приемането на еврото. Той обясни, че не пита гражданите дали да влезем в еврозоната, а кога да стане това. Екипът му изготвя предложение, което трябва да се внесе и гласува от Народното събрание. Повечето парламентарни групи обаче реагираха остро на идеята и не се очаква тя да мине, някои дори заявиха, че депутатите не трябва въобще да се занимават с темата и тя да не влиза за гласуване в пленарната зала. Към този призив се присъедини и премиерът Желязков - Народното събрание да не допуска за разглеждане подобно "противоконституционно предложение". Все още такъв проект на решение не е внесен в парламента.
Желязков, който е юрист, обясни, че конституцията в чл. 4 и чл. 5 казват, ще България участва в изграждането на Европейския съюз, както и че ратифицираните международни договори имат предимство пред българското законодателство. А на 11 май 2005 г. Народното събрание с над 230 гласове ратифицира закона за присъединяването на България и Румъния към ЕС, където е предвидено страната ни да е част от икономически и паричен съюз. Това е част от българското законодателство.
"В момента в който България отговаря на критериите, нейното присъединяване към еврозоната е по силата на договора и неговата ратификация, не по волята на Народното събрание или друг орган. Нашият закон за прякото участие на гражданите в чл. 9 казва, че референдум по въпроси свързани с международен договори може да се проведе преди неговата ратификация, т.е ако в трябвало да има референдум, той е трябвало да се проведе преди 11 май 2005 г.", обясни премиерът.