Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Това не е просто един самолет. Това е символ и олицетворение на стратегическото ни партньорство със САЩ. Партньорство, което започна по време на правителството на премиера Борисов, по време на първия мандат на президента Тръмп, продължава и днес, каза той
В момента България получава първия от най-модерните самолети на бойната авиация, които съществуват като аналози в света. Това каза премиерът Росен Желязков при посрещането на първия български многоцелеви изтребител F-16 Blok 70, който кацна днес в авиобаза Граф Игнатиево.
От 35 години в България няма новопридобит боен самолет, каза премиерът.
Всички знаете българската поговорка, че една птичка пролет не прави. Това обаче е първата птичка от ятото, което до края на годината вече ще наброява осем от тези прекрасни самолети. Тази птичка дойде заедно с инструктор, който следващите години ще помага в усвояването на способностите, посочи министър-председателят.
Това не е просто един самолет. Това първо е символ и олицетворение на стратегическото ни партньорство със САЩ. Партньорство, което започна по време на правителството на премиера Борисов, по време на първия мандат на президента Тръмп, продължава и днес, заедно с придобиването на способностите за бойните машини на пехотата „Страйкър“, с противотанковите ракети Javelin. Партньорство, което дава нова перспектива за Българската армия, каза премиерът.
България закупи от САЩ и "Локхийд Мартин" 16 изтребители F-16 Block 70 за общо около 5 млрд. лева.
До края на годината тук трябва да са всичките осем машини по първия транш от договора.
Най-голямото предизвикателство се оказаха ремонтът и модернизацията на "Граф Игнатиево". Дейностите там още не са приключили.
Проектът се движи с огромно закъснение и поскъпване от първоначалния план и има сериозна опасност да компрометира експлоатацията на новите изтребители F-16.
Другият проблем е осигуряването на достатъчно подготвени пилоти за новите машини.
През следващите няколко години България ще използва и старите съветски изтребители MиГ 29, за да може да осигури охраната на въздушното си пространство, докато новите самолети бъдат усвоени от Военновъздушните сили (ВВС).
Източници: epicenter.bg, mediapool.bg