В Швеция започна бойкот на супермаркетите заради високите цени на храните

В Швеция започна бойкот на супермаркетите заради високите цени на храните

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Марсел Демир не беше впечатлен. Шведският студент наблюдаваше цените на шоколада и чипса и забеляза, че и двете са се повишили астрономически, започва материала си "Гардиън".

„Абсолютно, цените се повишиха“, каза той, застанал пред клон на шведската верига хранителни магазини Coop на централната жп гара в Стокхолм. "Обикновено купувам чипс и шоколад и те са поскъпнали много. Шоколадът наскоро. Чипсът през последната година."

21-годишният мъж от Ескилстуна в Югоизточна Швеция не е сам в шока си. Според някои оценки годишните разходи за изхранване на едно семейство в Швеция са се повишили с цели 30 000 крони (5405 лева) от януари 2022 г. Скоро се очаква един пакет кафе да достигне символичния праг от 100 крони (18 лева). Това е увеличение с над една четвърт от началото на миналата година, според правителствената статистическа агенция на Швеция.

Миналата седмица, след най-голямото покачване на цените на храните от две години през февруари, хиляди хора в Швеция решиха да бойкотират най-големите супермаркети в страната за седем дни от миналия понеделник.

Подпомогната от вайръл публикации в TikTok и Instagram, кампанията се превърна в национална тема на разговор и политически проблем.

Протестиращите обвиняват за повишаването на цените „олигопола“ на супермаркетите и големите производители, които дават приоритет на печалбите си пред клиентите, и липсата на конкуренция между компаниите. Но супермаркетите обвиняват далечни фактори, включително войната, геополитиката, цените на суровините, реколтата и извънредната климатична ситуация.

Това е един от няколкото протеста срещу цената на живота, които се разиграха в цяла Европа през последните седмици. Купувачите в България бойкотираха големи търговски вериги и супермаркети миналия месец в знак на протест срещу покачващите се цени на храните, което според съобщенията е довело до спад на оборота от почти 30%. През януари бойкотът в Хърватия се разпространи в Босна и Херцеговина, Черна гора и Сърбия.

Шведската протестна инициатива „Bojkotta vecka 12“ (Седмица на бойкота 12, наречена така, защото се проведе през 12-ата седмица от календарната година) поиска от потребителите да спрат да пазаруват в големите хранителни магазини, включително Lidl, Hemköp, Ica, Coop и Willys, за да протестират срещу покачващите се цени.

„Няма какво да губим, но можем да спечелим всичко“, се казва в публикации в социалните медии. „Цените на храните хвърчат, докато хранителните гиганти и големите производители правят милиарди печалби за наша сметка.“

Демир не сгреши: от всички храни цените на шоколада се повиши най-много миналия месец, като се вдигна с 9,2% според сайта за проследяване Matpriskollen. Мазнините за готвене са поскъпнали със 7,2%, а сиренето с 6,4%. Млякото и сметаната поскъпват с 5,4%.

Не всички обаче са убедени в предимствата на седемдневната акция.

Въпреки че 34-годишната Сандра Густавсон забелязва покачването на цената на храната, тя е по-скоро за цялостно преразглеждане на навиците за пазаруване - като например използването на "reko-ring". Това е начин за закупуване на стоки местно производство без посредници.

„След Covid имам чувството, че цените на храните просто са се повишили, нагоре, нагоре“, каза Густавсон, която работи като ръководител на операциите и живее в Гьотеборг. „Една седмица бойкот е добре, защото започва разговор“, добави тя. „Но иначе не мисля, че има ефект.“

Филипа Линд, водеща фигура в бойкота, каза, че разговорите за действието - за и против - са навсякъде. Линд, студентка от Малмьо, каза, че го прави както като човек, който е засегнат от „неразумно високите цени“, така и като „акт на солидарност за другите“.

Призовавайки правителството да действа, тя каза: „Политиците трябва да се намесят и да разбият този олигопол, който причинява високи цени поради липсата на конкуренция между компаниите за хранителни стоки.“

Сега те планират да продължат протеста си с триседмичен бойкот на Ica, който е водещият търговец на хранителни стоки в Швеция с около една трета от пазарния дял, и производителя на млечни продукти Arla. След това, казват те, ще добавят още компании към списъка за бойкот.

„Надявам се, че ще доведе до политически действия, които ще намалят за неопределено време цените на основните стоки“, каза Линд.

Обвинявайки дясноцентристкото коалиционно правителство, водено от Умерената партия, в бездействие, икономическият говорител на социалдемократите Микаел Дамберг каза в парламента във вторник: „Днес в Швеция обикновените семейства изпразват спестовните си сметки и заемат пари, за да преминат през ежедневието.“

В отговор министърът на финансите Елизабет Свантесон каза, че инфлацията е спаднала от встъпването в длъжност на правителството през 2022 г., когато е била около 10%. През февруари 2025 г. инфлацията е 1,3% - спрямо 0,6% през януари.

Но, призна тя, цените на храните все още са високи. „Важно е да подкрепяме онези, на които им е най-трудно“, каза тя. „Важно е също сега да видим какво можем да направим за цените на храните.“

Министърът по въпросите на селските райони Питър Кулгрен каза, че покачването на цените е причинено до голяма степен от международни фактори като по-високите цени на стоките поради провал на реколтата, но каза, че конкуренцията в търговията трябва да се подобри.

"Цените на храните се увеличиха с течение на времето и те удариха най-тежко икономически най-слабите домакинства: семейства с деца, студенти и възрастни с ниски пенсии. Трябва да се обърне внимание на това", каза Кулгрен. Той добави, че справянето с проблема и осигуряването на стабилизиране на цените е „висок приоритет“ за правителството.

В петък правителството представи и нова хранителна стратегия, която включва мерки за увеличаване на производството на храни в Швеция. Кулгрен каза, че иска да види по-добра конкуренция в хранително-вкусовата промишленост, включително откриването на нови магазини за хранителни стоки, за да насърчи конкуренцията в цялата страна.

Той също така предупреди, че бойкотите могат да имат „обратен ефект“ на предвидения и каза, че не може да ги подкрепи.

Джени Педерсен, говорител на Hemköp, не успя да коментира как броят на клиентите е бил засегнат от бойкота, но каза, че цените на храните в Швеция са засегнати по същия начин, както в други страни.

„Има много фактори, които влияят на цените на храните“, каза тя. „Всичко от война, геополитика, цени на суровините, разходи за обработка, изменение на климата, време и реколти.

"Има няколко категории, които стимулират инфлацията в момента - по-специално млечни продукти, кафе и какао/шоколад. Млечните продукти са една от най-големите категории хранителни магазини и следователно има голямо влияние върху инфлацията, както нейното покачване, така и спад."

Източник: бТВ

 

 

 

Коментари

  • Шведският студент наблюдаваше цените на шоколада и чипса и забеляза, че и двете са се повишили астрономически, започва материала си "Гардиън".

    25 Март 2025 14:41ч.

    И двата продукта са изключително вредни за здравето. Който консумира тези неща се самоубива. А иначе, щом в Швеция започват протести, явно наистина цените са прекомерно високи и в момента има световна икономическа криза. Слушайте повече интервютата на доц. Сарийски.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • MM93

    25 Март 2025 15:30ч.

    Черният (85%-95%) шоколад е полезен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Автор: бТВ

    25 Март 2025 15:33ч.

    Що ли си мисля, че шансът доц. Сарийски да се появи по бтв е нищожен...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хайдукът Софиянски. герой на капиталистическия "труд"

    25 Март 2025 16:40ч.

    Всеки по БДС шоколад е полезен

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен

    26 Март 2025 15:36ч.

    Откога шведите са с патлашки фамилий? Това е запазена марка на българките!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    25 Март 2025 14:48ч.

    мдам... не съм загрижен особено за тоя чистокръвен швец, нито за останалите. какво да кажем ние, популацията на територията... а на т.н. съюз му готвят едни 800 милЯрда, за тоя дето клати гората.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • циганин-библиотекар

    25 Март 2025 23:15ч.

    Тези 800 млрд понеже ще те пазят от Русия няма да се смятат за разходи. И не вярвай на шведите - Теменужка, Бойко, шефът на БНБ и други престъпници около шведската маса ти казаха, че инфлацията е 3,5 % и че на ТЕБ ти трябва ЕВРО-то иначе всичко ти е наред.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българина

    25 Март 2025 14:48ч.

    красотата на ес..... нещата ще се оправят когато ес си отиде, хубава идея, но и я изпълниха като глобалисти

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е манипулация!

    25 Март 2025 15:00ч.

    Невъзможно е в Швеция да се занимават с подобни балкански дивотии, присъщи на тъпи копейки и изостанали куманизи. Това е възмутителна манипулация на британските копейски медии, потресен съм! Информацията със сигурност е невярна и е подметната от някоя жена с българско гражданство от групата на Марсалек.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Естествено,

    25 Март 2025 15:34ч.

    статията е написана от някой, на когото Митрофанова е платила.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    25 Март 2025 15:44ч.

    Абе нали у нас всякакви бойкоти и протести приключиха в зародиш, а изхождане дължат 180 хиляди евра за нанесени щети

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    25 Март 2025 15:46ч.

    Днес дилъра ми искаше 10% повече и аз ще го бойкотирам. Отивам да си купувам дрога от Факултета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимни чикиджии

    25 Март 2025 15:52ч.

    Евроклошарският смрадлив циганин пак е дишал лепило от сутринта

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов кмет

    25 Март 2025 16:42ч.

    Еврокомисар и Анонимни чикиджии е един и същ нискотарифен трол!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2792

    25 Март 2025 15:45ч.

    Нали Европа, а-у, яко, тва-онова?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ковачев

    25 Март 2025 15:45ч.

    За яденето незнам...ма пиенето мноо скъпо!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пиенето е евтино

    25 Март 2025 19:42ч.

    В България сингъл малц уиски в големите магазини от големите търговски вериги си е без пари направо. Виж цигарите ще станат златни и който пуши ще му се иска да си направи евтаназия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спиноза

    25 Март 2025 15:46ч.

    Всички са учудени и никой не казва истинската причина за високите цени, а това са "колоичествените облекчения" - евфемизъм за изливането на новонапечатани трилиони, за спасяването на западния финансов капитал, през годините след кризата от 2009 година. Това е инфлация, а не просто повишаване на цените. Замисълът на Запада бе, да превземат Русия и нейните суровини и пазари да поемат огромното количество пари и да няма инфлация, номер, който се прави от времето на основаването на английската централна банка. Но, не стана, Русия се оказа победител и сега тепърва ще се развихря инфлация в САЩ, ЕС, Япония и Швейцария. Върнете се на село и садете картофи, отглеждайте кокошки, друго няма да има! Всякакви "високотехнологични" балони няма да ви нахранят!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    25 Март 2025 16:09ч.

    Една от ползите на Сивата икономика е по-ниската цена на хранителните и др. продукти, евентуално!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Честито!

    25 Март 2025 16:11ч.

    Швеция не беше ли една от областите на европейската райска градина?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Честито!

    25 Март 2025 16:11ч.

    Швеция не беше ли една от областите на европейската райска градина?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • циганин-библиотекар

    25 Март 2025 23:20ч.

    Беше градина, ама се напълни с плевели и сега трябва да се изоре и да се сее наново. И в цяла Европа де.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • диктатура

    25 Март 2025 16:29ч.

    Хаха символичен праг от 18 лв за кафето в Швеция. Че то в една Била и един Булмаг символичният праг за кафето е минат още преди месеци. А покупателната способност в България и Швеция - Балкан разлика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кафето не се произвежда нито в Швеция,

    25 Март 2025 16:40ч.

    нито в България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • русский "освободитель"

    25 Март 2025 18:12ч.

    отдавна има информация, че цените на кафето/шоколада ще се повишат, трябва да се чете (и още по-добре да се чете преди да се пише).Реколтата на кафе е лоша поради суша и след това ранно измръзване през август 2024 в Бразилия, което намалява експорта им със 7.4%. Във Виетнам, след суша и последвали наводнения експортът е намалял с 40% според януарския доклад на Международната Организация за Кафето. https://www.cbsnews.com/news/why-are-coffee-prices-so-high-inflation/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "русский" алигафрень

    25 Март 2025 18:50ч.

    Никой не ти иска мнението тук. Отивай в Дневник да цитираш Гугъл. Марш!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • русский "освободитель"

    25 Март 2025 19:43ч.

    ей го, Говорителят на Алигафреньите от името на всички алигафреньи във форума протестира, иска да си е невеж...не се притеснявай, никой не ти пречи да си останеш невеж:-)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "русский" алигафрень

    25 Март 2025 21:44ч.

    Хапчетата - от червените взе ли тази вечер? Ще се наказваме.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    25 Март 2025 19:37ч.

    Добивът на какао намалява с всяка изминала година. Респективно цената му се вдига. Говедовъдството в ЕС все повече намалява, заради глупавите закони на Урсула. Масло, сирене, мляко.....нема крави-нема млеко. Ще пиеме млеко от червеи. Урсула лично ще ги дои.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 7ми март е шведския 9ти септември

    25 Март 2025 22:07ч.

    Шведската индустрия сама си подписа смъртната присъда. Купиха си фабрика(в случая членство в отбранителен съюз) на девети септември(в случая седми март), точно преди НАТО, ако не да се разпадне, то поне да изгуби смисъл като далавера-американците да ни пазят за без пари. Сега ще трябва да забравят за продажби на грипените, които и без това трудно се конкурират с продукцията на големия брат, въпреки че са качествени и евтини за поддържане(сега върви един сериал по кабеларките "Ambassadoren" където шведите (волно или неволно) се самоиронизират с жалките опити на един посланик да сключи сделка за продажба на "Грипен" с Мексико. Горещо го препоръчвам, много по-смешно е като знаеш че се базира на факти от действителността)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Шведките горките ша изпосталеят.

    26 Март 2025 9:15ч.

    И какво ша остане от тях? Едни едри кокали с кожа отгоре. Пардон!Ма пък имат елени, лишеи, мъх ... . А и нато.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванова

    26 Март 2025 14:18ч.

    Ехо,бтв ,разходете се до Швеция и тогава пишете нещо. Смешни сте

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи