Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Унгарският клон на международната неправителствена организация Transparency International, която се занимава с борба с корупцията по света, не може да се счита нито за независима, нито за прозрачна, а всъщност изпълнява политически поръчки на западните си спонсори. Това се казва в доклад на Службата за защита на националния суверенитет на Унгария, чиито основни изводи бяха публикувани от вестник Magyar Nemzet в неделя.
Според доклада асоциацията използва крайно съмнителни от научна гледна точка индикатори за измерване на корпуцията и ги използва в интерес на поръчителите си.
„Клонът на Transparency International в Унгария се финансира наполовина от Джордж Сорос, а също така получава средства от тези, които подкрепят унгарската опозиция - Европейската комисия и Германския фонд "Маршал", който е троянският кон на политиката на САЩ в Европа“, пише вестникът, като уточнява, че докладът на Службата за защита на националния суверенитет предстои да бъде публикуван скоро.
Джордж Сорос е американски финансист от унгарски произход, който използва своите фондации „Отворено общество“, за да прокарва политически интереси в чужбина. Унгарското правителство смята милиардера за свой почти основен противник и неведнъж е посочвало опитите му да доведе до смяна на властта в страната.
„Унгарският клон на Transparency International не може да се нарече независим нито по отношение на финансовото си състояние, нито по отношение на дейността си, тъй като е в услуга на глобални групи по интереси. Не може да бъде определен и като прозрачен, тъй като е отказал да сътрудничи на Службата за защита на националния суверенитет и не е предоставил достъп до договорите си, сключени с чуждестранни организации“, изтъква основните констатации в доклада унгарското издание.
В документа се обяснява как се осъществява взаимодействието между Transparency International и ръководството на ЕС. Първо, организацията изготвя своите доклади, в които критикува унгарските власти за недостатъчни усилия в борбата с корупцията, а след това Европейската комисия взима решения за наказания на унгарското правителство въз основа на тези доклади. В продължение на няколко години Брюксел удържа значителни средства, дължими на Будапеща, от общите фондове на ЕС.
Службата за защита на националния суверенитет е създадена в Унгария със закон, приет от парламента през декември 2023 г. С него чуждестранното финансиране на политически партии се счита за престъпление и се налагат наказания до три години затвор. Службата за защита на националния суверенитет е натоварена с прилагането на забраната и събирането на информация за евентуални нарушители.
След приемането на закона в Унгария Европейската комисия изрази опасения, че той ще ограничи гражданските права и ще противоречи на демократичните норми на ЕС. Поради това тя поиска от Унгария да изясни редица разпоредби и тяхното практическо прилагане. Будапеща изпрати на Брюксел разяснения по тези въпроси.
Източници: Magyar Nemzet, ТАСС