Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Организацията на "Възраждане" във Варна публикува имената и работните места на учители и училищни директори, които са се подписали в списък против законовата забрана на ЛГБТ пропагандата в училищата и детските градини. Целта им - да са информирани родителите какви педагози обучават децата им.
А списъкът стигна и до прокуратурата - със сигнали и от поддръжници на забраната, и от противниците на закона на "Възраждане".
"Повече от 800 учители, директори и училищни психолози са се подписали в списък, с който се обявяват срещу промените в Закона за предучилищното и училищното оразование и за хомосексуалната пропаганда в училищата. Днес Възраждане ще подаде сигнал в прокуратурата по този повод", обяви Костадин Костадинов.
"Нормално ли е да има хора в образователната система директори, учители, включително и училищни психолози, които да искат такава пропаганда в училище? Това нормално ли е?", попита лидерът на "Възраждане" пред медиите.
От ПП-ДБ веднага реагираха на акцията на "Възраждане", като те бяха и единствените депутати, които не подкрепиха приемането на закона в пленарната зала.
Окръжна прокуратура - Варна е образувала преписка за фашистките изстъпления на "Възраждане", съобщи варненската депутатка от ПП-ДБ Стела Николова, като цитира текстовете в закона за насаждане на омраза и застана зад учителите.
Последва реакция на Министерството на образованието и науката:
"Българският учител винаги е бил свободен, буден и прогресивен и това е направило децата и нацията ни свободни. Запазвайки тази свобода, ние запазваме собствените си ценности, морал и бъдеще. Затова и в системата на българското образование няма да бъде допусната никаква форма на дискриминация и репресия към учители, ученици и родители", заявиха в позиция от МОН.
"Както и досега, Министерството на образованието и науката и институциите в системата на предучилищното и училищното образование ще защитават духа на толерантността, антидискриминацията, българските традиции и общочовешките ценности, както и политиката на приобщаване в българското училище", посочват от образователното ведомство.
От просветното министерство напомнят, че образованието е кауза за обществото ни, която трябва да ни обединява, а не да чертае нови разделителни линии и конфликти.
Законът беше приет от парламента преди три седмици и вече е обнародван в "Държавен вестник". Остра реакция последва от ООН и от ЕК, откъдето поискаха обяснение от Министерство на образованието какви са аргументите такъв закон да бъде приет в България. Българската православна църква и Съюзът на българските учители обаче застанаха зад забраната на нетрадиционна сексуална пропаганда в училище.
Източници: dnes.dir.bg, "24 часа"