Шефът на БМФ: Няма умисъл в инцидента с кораба „Вежен“, вълните са повредили котвата (снимки)

Шефът на БМФ: Няма умисъл в инцидента с кораба „Вежен“, вълните са повредили котвата (снимки)

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Параходство БМФ провежда собствено разследване на инцидента с кораба "Вежен". Това съобщи на брифинг от Варна изпълнителният директор капитан Александър Калчев и показа снимки на счупената котва.

По думите му вълните в района на инцидента са достигали 3 метра, заливали са плавателния съд и изтеклата котва е именно в резултат на тези големи вълни, а не на злонамерени действия.

"Проведохме наше разследване и събрахме снимки, които доказват, че няма умисъл в инцидента в Балтийско море", коментира капитан Калчев.

"Информацията за метеорологичните условия в морското дело се взима от специализирани източници - в този случай от системата за безопасност "Навтекс", която работи за Балтийско море. Смятаме, че не е налице саботаж. За това сочат свидетелства, събрани в това начално разследване, което БМФ извършва за инцидента, и е събран съответно доказателствен материал, а именно снимки. Инцидентът се случва в близост до остров Готланд. На 25 и на 26 има предупреждение за лошо време и ветрове със скорост 22-23 метра в секунда, вълната е била над 2,5-3 метра, а не метър-метър и половина", обясни изпълнителният директор на БМФ.

Снимка: БТА

Той показа и снимки от камерите на кораба, на които се вижда как вълните се разбиват в носовата част и заливат кораба, а също така и кадри от счупената котва и други повредени елементи на плавателния съд.

Скрийншот: NOVA

"Нашето виждане е, че заради ударите на вълната осигурителните елементи са поддали. Тази котва заедно с веригата тежи над 7 тона. В продължение на часове се е деформирал гилотинният стопор и звено по звено веригата е слизала бавно и не е било лесно екипажът да разбере, че се е случило нещо подобно. Мисля, че това доказва, че няма основание да смятаме, че става въпрос за злонамерени действия", категоричен е Калчев.

Скрийншот: NOVA

По думите му политическото оцветяване на случилото влияе изключително негативно не само на компанията, но и на цяла България.

Скрийншот: NOVA

"Апелирам журналистите да запазят търпение и нека експертите да си кажат мнението. Вярвам, че има достатъчно добри екипи в Швеция, които могат да направят качествен анализ и да разберат истинската причина за инцидента. Ако ние сме причинител на това скъсване. Политическото оцветяване е вероятно много интересно, но то влияе на имиджа не само на компанията, а и на България. Корабът плава под малтийски флаг и истината трябва да се каже", добави капитанът.

Разследващите на инцидента със скъсания кабел в Балтийско море все още не са се качили на борда на кораба "Вежен", каза още Калчев, цитиран от БТА.

По думите му, на борда вече са се качили представители на държавния бордови контрол, които извършват някаква проверка. Това е нормална практика, тъй като е рапортувано, че корабът е участвал в произшествие, обясни Калчев. Той посочи, че хора от екипа, който ще извършва разследването, за което корабът беше отклонен, на борда все още няма.

Разбира се, те трябва да изследват и повредата на кабела, следи по дъното. Но на борда не са се качвали разследващи и не са водени интервюта с екипажа, посочи изпълнителният директор.

 

Източник: dnes.dir.bg

 

 

Коментари

  • Ghost

    28 Яну 2025 15:24ч.

    Важен е дълъг към 180-190 метра.Широк към трийсет, гази над 10, висок поне толкова на борда.Три метра вълни е кротко плацикане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бахура

    28 Яну 2025 15:31ч.

    Не и ако е натоварен и палубата му е на половин метър над водата, а котвата на малко повече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    28 Яну 2025 15:51ч.

    Тези бълкери са с много малък надводен борд при пълно (голямо) натоварване. Отделно формата и конструкцията на носовата им част и по-специално - вълнореза е много далече от кладическия клиперен дизайн - тоест, те не са заострени отпред, а по-скоро обли и дори - тъпи... Три метрови вълни в открито море, идващи фронтално, буквално се разбиват в такъв вълнорез, с не се разцепват. Ударите предизвикват мощни сътресения. Напълно възможно е осигуряващите пинове на гилотинния стопор да не са издържали (или да са били поставени небрежно още отначало), вследствие гилотината да се е освободила и котвената верига с котвата да са останали само на лентов стопор, който също е поддал и е позволил самоволно изтичане на веригата...дали отведнъж, дали по-бавно - без значение, важното е, че котвата е паднала на дъното и известно време корабът е работил и като трал... Даже и да се усетили, при лошо време, когато цялата палуба е постоянно под вода, няма много какво да направят, животът на хората е важен, не някакъв пиклив кабел.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    28 Яну 2025 16:40ч.

    Дай за изначалната небрежност, щот инак Балтийско да се е задръстило с котви зимъска.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    28 Яну 2025 17:50ч.

    А ти що мислиш, че Балтийско море не е "задръстено" (по тебе) с котви, котвени вериги, корабни въжета, проволки и такелаж от всякакъв характер - така, както е "задръстено" с кабели, тръби и, вероятно - перки? Но щом искаш изначална небрежност - според мен са си спестили допълнителното укрепване на веригите с яки стоманени проволки, натегнати с талреп. Съвременните котвени устройства го имат като фабрично пригодени точки за подобно укрепване, преди са ползвали близко разположени битенги, кметове, или каквото там е предоставяло нужната здравина от корабния корпус.. Но може и да не е така, може и това укрепване да са направили. В крайна сметка ние нямаме информация и най-вече - такава за времето и истинските условия към онзи момент и онова място...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ххахахах

    28 Яну 2025 20:18ч.

    Моите имена, така е прав си, котвата е изтичала звено по звено, отделно лентовия стопор не е бил добре затегнат. Грешката на мианмареца е , че котвата може да не е обрана плътно и не е я зацепил към винча.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сава О.

    28 Яну 2025 16:27ч.

    Ей, яки са били кабелите на дъното, та след като ги е заорала котвата единият и чеп да се счупил(по снимката). Съзнателно или не, някой трябва да плати. Интересно къде и кой е строил кораба.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Bacho Кольо

    28 Яну 2025 17:04ч.

    Умишлено или не, бих се редвал, ако се окаже, че нашите моряци са бастисали кабелаците, които свързват швеците с микронезийските прибалти. Доброто дело е свършено

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    28 Яну 2025 19:21ч.

    Нито едно противодействие не е ефективно срещу Българския гений да направи зулум на някой тарикат !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сефте виждам

    28 Яну 2025 17:14ч.

    счупена котва . Трябва да се е закачила за потънал кораб от войната, щото камък не може да причини това. Да се направи рекламация на котвопроизводителя, че може да е била пукната.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Питащ

    28 Яну 2025 21:15ч.

    А корабът на дрейф ли е стоял в това време или е бил на ход?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ххахахах

    28 Яну 2025 22:58ч.

    На ход.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Себастиан Драганофф Паламудофф - джуниър IV , ънриъл естейт промоутър, старши опиниън мейкър енд тренд сетър

    28 Яну 2025 22:40ч.

    Ако котвата е театрален декор, направен от стиропор напълно е възможно вълните да я "повредят"! Но ако е метална и солидна това е напълно невъзможно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трябваше още в самото начало

    29 Яну 2025 0:50ч.

    да казва,че е СИГУРЕН,че не е кораба Вежен,а не да се гъне.На нагласаксанските нации никога не трябва да им показваш слабост,защото се хвърлят като диви животни на кръв.Сега ще има втора серия на Сергей Антонов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи