Следвайте "Гласове" в Телеграм
Москва планира да създаде буферна зона в погранични с Украйна територии, за да ги защити от евентуални нападения от страна на силите на Киев. Това обяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Пред журналисти Песков заяви, че това е единственият начин, по който руските територии ще могат да бъдат извън обсега на украинския огън.
Говорителят на руското президентство обясни и застана зад думите на Владимир Путин, който часове след обявената рекордна изборна победа повдигна въпроса за нуждата от "санитарна зона" на украинска земя, предпазваща Русия.
В разговор с репортери, цитиран от руски медии и "Ройтерс", Песков видя такава зона, която да постави руските региони извън обсега на украинския огън, като единствен начин за защита от украински атаки с дронове и обстрела на "обществени съоръжения, жилищни сгради". Идеята е да е извън обсега на "всяко средство, което врагът използва, за да ни удари (да удари Русия - бел. ред.)", каза той.
Той направи коментара, след като беше попитан дали смята за необходимо Русия да превземе Харковска област на Украйна, която граничи с Белгород, руска провинция, която е подложена на редовни атаки от силите на Киев от 2022 г.

Миналото лято Песков каза, че ако такава зона бъде създадена, тя трябва да отдели украинската инфраструктура на безопасно разстояние.
В неделя Путин коментира темата, попитан дали смята за необходимо Русия да превземе Харковска област на Украйна, която граничи с Белгородска, подложена на редовни атаки от силите на Киев от 2022 г. (в нея и по-далеч във вътрешността на Русия миналата седмица имаше множество атаки по различни обекти, най-вече рафинерии).
"Не изключвам, имайки предвид трагичните събития, които се случват днес, да бъдем принудени в един момент, когато сметнем за подходящо, да създадем определена "санитарна зона" на териториите, които днес са под киевския режим", каза Путин след затваряне на секциите в неделя.
Не е известно как би се приложило това на практика, нито дали Путин разглежда възможността като част от бъдещи мирни преговори. Разстоянието от западната до източната граница на Украйна е над 1000 км.
Ракетите, с които Киев атакува руски цели, са с максимален обсег 200 км (Германия засега отказва да предаде "Таурус", които са с над 2 пъти по-голям), но дронове успяха да поразят цели на 800 - 900 към във вътрешността на руската територия в последните месеци, включително в дните преди изборите.
По думите на Путин зоната може да е достатъчно голяма за да спре оръжия, произведени в чужбина, да нанасят удари по руска територия.
И Москва, и Киев говореха миналата пролет, когато зачести обстрелът по Белгородска и Харковска област, за нуждата от "демилитаризирана зона", която да пази съответната им територия, но планът така и не бе приложен.
Украинското ръководство отказва да спре атаките срещу Русия, докато и последният войник на Москва не бъде изпъден. От 2022 г. граничните райони - и основно Белгородска, Курска и Брянска област, граничещи със Североизточна Украйна - са обект на редовни атаки от украински военни. Дни преди гласуването Русия съобщи за убити стотици диверсанти (броят не се потвърди) при проникване на руска територия.
Източници: dnevnik.bg, news.bg, fakti.bg