Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Български родителски комитет подкрепи инициативата на патриарх Даниил и министърът на образованието Красимир Вълчев за въвеждане на задължителен предмет "Религия-християнство-православие" в училищата. Според родителите, живеейки без здрава ценностна система и поведенческа култура, българските деца отхвърлят или постоянно отлагат градивното си развитие, което при подходящи условия би осигурило личното им благоденствие и социалната им реализация.
Ето целия текст на писмото:
БЪЛГАРСКИ РОДИТЕЛСКИ КОМИТЕТ
ОТВОРЕНО ПИСМО
до
министъра на образованието и науката г-н Красимир Вълчев в подкрепа на въвеждането на предмета „Религия“ като ЗУЧ в българското училище
Уважаеми г-н Вълчев,
Изразяваме своята искрена убеденост, че инициативата на Министерството на образованието и науката за въвеждане на възпитателен учебен предмет „Религия“ в задължителните учебни часове в българското училище е напълно навременна, крайно необходима и силно обнадеждаваща всички нас като родители, които отглеждаме своите деца в България. Защото много от децата и тийнейджърите у нас са морално дезориентирани и се лутат без смисъл и посока по своя път. Редица деструктивни идентичности и опасни зависимости ограбват здравето и душите им и разбиват целия им живот. Живеейки без здрава ценностна система и поведенческа култура, голямо множество български деца напълно отхвърлят или постоянно отлагат градивното си развитие, което при подходящи условия би осигурило личното им благоденствие и социалната им реализация.
За последните тридесет и пет години от демократичните промени в България училището не успява да запълни тази празнота и голяма част от най-младите членове на обществото постоянно деградират в образователно и нравствено отношение.
Напълно Ви подкрепяме в ангажираността Ви с тези сериозни и общонационални проблеми и считаме, че големият държавник намира подходящите инструменти в подходящото време, за да стори добро на своя народ и да му послужи по примера на най-великите държавници в нашата национална история.
Считаме за целесъобразно, ако задължителният предмет „Религия“ има конфесионални разновидности, както и неутрална разновидност с акцент върху добродетелите, което ще осигури възможност за избор на всички родители. „История на религиите“ не е подходящ възпитателен инструмент. Според нас акцент в обучението по „Религия“ трябва да бъдат добродетелите /конфесионално и неконфесионално предложени/, а различните религии да се изучават в някои отделни уроци и то в гимназиалния етап на обучение. Иначе децата ще се объркат и няма да се постигнат очакваните компетентности за възпитаване в нравствени ценности, а предметът „Религия“ ненужно ще дублира историческите дисциплини, които преподават само сухи факти и събития. Ние като православни християни силно настояваме за продължаване на добрата традиция в преподаването на „Религия-Християнство-Православие“, но вече като ЗУЧ, тъй като то е доказало своите отлични възпитателни и образователни резултати.
Семейството, училището, държавата и Църквата са призвани заедно и без отлагане да подпомогнат подрастващите ни поколения с духовно-нравствен учебен предмет, който да им послужи за ценностен ориентир и здрава морална координатна система.
Гр. София, 21. 03. 2025 г. С уважение и пожелание за успех във високоотговорната Ви мисия:
-
Елена Иванова Тодорова, моб. 0888716151 ………………………..
И-мейл: [email protected]
БЪЛГАРСКИ РОДИТЕЛСКИ КОМИТЕТ