Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Два паралелни протеста събраха множество граждани от 10 ч. на 12 април в София и Телиш. Хората настояват за безопасност на пътя и решителни мерки срещу войната по пътищата. Протестите са организирани в памет на Сияна и други деца, загинали на пътя. Мотото им е "България няма деца за убиване!".

В Телиш протестиращите носят плакати с призив "Стига толкова смърт на пътя", както и "Сияна загина, корупцията оцеля" и "Колективната безотговорност убива нашите деца".
Тежката катастрофа, при която загина 12-годишната Сияна, стана повод за протести в страната с искания за спешни мерки за спиране на "войната" по пътищата. Пътният инцидент стана на 31 март на участък от главния път в местността Хумата между тежкотоварен камион и лек автомобил. Няколко дни по-късно Министерският съвет взе решение за обезопасяване на 36 критични пътни участъка в страната.
На протеста пристигна и бащата на Сияна - Николай Попов.
"Протестът е срещу убийствата на пътя и безхаберието, което ни владее. Събудихме се и трябва да продължим да бъдем будни. Убиха детето ми по най-безобразния начин, както десетки други български деца и стотици хора, които загиват безсмислено на пътя от безхаберие, от некадърност и простотия. Край на това нещо", каза бащата, цитиран от БНТ.

Николай Попов отново попита в чие бюро са прибрани всички сигнали за състоянието на пътя, подавани през годините.
Хората казват, че пътят на смъртта покрай Телиш е път, заради който те всеки ден със страх изпращат близките си да пътуват. Хората настояват за незабавен ремонт на пътя, да се разшири и обезопаси кръстовището, от което се навлиза в селото, искат и по-строги мерки за всички нарушители на пътя.
Протестиращи се събраха в центъра на София, между президентството и сградата на Министерския съвет, като се обявиха срещу "войната" на пътя.
Движението по бул. "Цар Освободител" бе спряно. В района има засилено полицейско присъствие. Събралите се настояват за решителни мерки срещу "войната" по пътищата и за безопасност на пътя.

Имаме два много ясни апела, единият е към гражданите - да осъзнаем, че ние сами сме половината от проблема със своето неспазване на законите, а вторият е към управляващите, които трябва да се справят с проблемите на пътния травматизъм, каза пред медиите Жулиета Михайлова от инициативния комитет "Заедно срещу безумието по пътищата", цитирана от БТА.
Тя допълни, че в най-скоро време е необходима концепция, която дава резултати. Проблемът засяга поне пет министерства и не можем да говорим за една конкретна причина, каза още Михайлова и обясни, че ще продължат да изискват още законодателни промени.
Въпреки дъждовния ден, около 100 жители на Ямбол излязоха на протест срещу "войната" по пътищата и в знак на съпричастност към близките на 12-годишната Сияна. Родители с деца, хора на различна възраст, близки на жертви в катастрофи се събраха пред Съдебната палата в града. Те настояха за подобряване на състоянието на пътищата и за по-строги наказания за виновниците за катастрофи.
"Присъдата на този съд е две години и осем месеца за загубен живот. Няма никакви закони. Виновникът и до ден днешен има шофьорска книжка, даже не е задържан", каза пред репортер на БТА Весела Димитрова, братовчедка на загинало на 16 декември 2023 г. 19-годишно момиче. Катастрофата е причинена е от шофьор, управлявал със 120 км/час на главен булевард в Ямбол.
"Тук сме да отдадем почит на 12-годишната Сияна и на всички загинали от корупцията в нашата страна. И да дам пример на двете си деца да не си затварят очите пред несправедливостите. Състоянието на пътищата е просто потресаващо", каза Лиляна Иванова , която е дошла с дъщерите си.
"Корупцията убива и е крайно време всички да осъзнаем, да бъдем граждански непримирими. И да изискваме от всеки, който е заел даден пост в държавата, да върши своята работа така, както трябва - с отговорност, със съвест, да мислят за децата, за всички нас и за България", посочи Мими Караколева.
Събралите се настояха и за спешен ремонт на пътя към граничния пункт "Лесово". Те посочиха, че пътят е с огромни дупки, без маркировка и без осветление. "В участъка от разклона за село Тенево до Елхово е трагичен. Това е предпоставка за множество инциденти, и пак отговорен няма да има, както за инцидента край Плевен", коментира Стоян Бочков, който също беше сред протестиращите.
Протести се провеждат във Варна, Разград, Пловдив, Самоков и др. градове на страната.
Същевременно министърът на регионалното развитие обяви, че докато ръководството на АПИ изпълнява своите задължения и не прави грешки, няма причина да ги уволняваме. Това заяви на брифинг пред журналисти регионалният министър Иван Иванов, който днес разговаря с директорите на областните пътни управления в страната. Той обясни, че най-големият проблем в агенцията е липсата на кадри.

"Служители масово напускат в момента заради натиска, ако тръгнем да ги уволняваме, няма да има кой да оправя дупки и да прави разчети", каза Иванов, цитиран от БНТ.
На срещата е станало ясно, че пътната агенция не е изпълнявала голяма част от ангажиментите си заради липсата на договори. В момента се работи по обезопасяването на 6 критични точки преди предстоящите празници.
"Предвижда се организация на движението в най-натоварените точки, за да няма опасност от пътни инциденти и тези, които напускат големите градове, да бъдат с предимство, съответно като се връщат обратно - да няма задръствания и опасности от инциденти".
Всички срокове за ремонтите на вече обявения списък от 36 критични точки в страната са качени на страницата от АПИ. Обсъжда се ускоряване на процедурите, които зависят от регионалното министерство и агенцията. Голяма част от наредбите обаче трябва да бъдат съгласувани с други институции.
"За отделни участъци коментираме максимално бързо да бъдат пуснат процедурите по избор на изпълнители, за да може да наваксаме всичко, което е загубено като време. В Български извор са поставени колчета, на Микре се работи, това ще бъде ускорено. Ще поканим Столична община на среща, понеже има сериозен спор за участъка към Панчарево - те трябва да го поддържат, но не го спазват, ако не стигнем до решение, после може да ги съдим", заяви Иванов.
Министърът заяви, че подкрепя протестите и хората са прави, че държавата трябва да вземе спешни мерки.
Източник: dnes.dir.bg