Снимка: бТВ
Опитът на Руанда в противодействието на корупцията, за който премиерът Кирил Петков споменаваше често като кандидат за властта, изглежда продължава да бъде важен за него. Днес от Брюксел, където участва в Европейския съвет, той се похвали, че е получил поздрави от президента на африканската страна Пол Кагаме по темата при среща с него.
Пред Петков руандийският държавен глава е посочил, че страната му е паднала от 150-о на 52-о място, по-добро от България. „Вика, пътят, по който си тръгнал е много верен. Не се таргетират малките хора, таргетираш големите босове, защото, вика, всичко тръгва отгоре. Така че ме поздрави, той е следял, изглежда, новините от България”, пресъздаде премиерът разговора си с Кагаме пред български журналисти.
Петков съобщи, че се очаква посещение на представители на египетското правителство у нас, за да се запознаят с продукцията на българската военна промишленост. На свой ред, близкоизточната държава може да ни даде възможност да закупим втечнен природен газ. В този разговор премиерът е казал, че в България има нулева корупция, както стана ясно от собствените му думи.
За влизането на България в Шенгенската зона премиерът посочи, че досега само номинално сме спазвали критериите, но вече трябва да го правим ефективно. Затова, по думите му, трябва да вземем мерки за контрола по границите ни, за да спечелим доверието на европейските ни партньори.
"Проблемът е, че през годините, доста от нещата, които сме обещавали, сме ги лъгали. И няма доверие. И сега трябва да направим едно ново ниво на доверие. Те подават ръка, но всички знаем приказката за лъжливото овчарче как се случва, така че от тук нататък важно е за нас да покажем, че новото българско правителство прави това, което обещава", каза Петков.
Премиерът сподели, че на среща с немския канцлер, на която са говорили за немски инженеринг и български магистрали - "за да видим как можем да използваме, както знаете, те имат едни от най-добрите магистрали в света, тяхното качество да го пренесем в България", както обясни Петков.
На среща с френския президент Еманюел Макрон с Петков са се разбрали да се направи „бърза работна група”, в която да се проведат разговори за енергетиката и жп транспорта. Петков изрази задоволство, че ядрената енергетика ще бъде изключена от т.нар. зелена сделка.
По отношение на Украйна премиерът посочи: „Всякакви различни мнения можем да ги обсъдим вътре в семейството, но когато излизаме навън, говорим в един глас.” И добави, че е обещал, че България ще бъде партньор, който „няма да прави изненади”. „Всеки гледа неговия си национален приоритет, но могат да разчитат, че това, което договорим, ще го изпълним”, обобщи той.
Източници: "Сега", бТВ